Na zdrowie

Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych – wskazówki dla osób noszących soczewki

przechowywanie soczewek kontaktowych pojemnik na końcówki pielęgnacja

Ametropia to problem, który prędzej czy później pojawia się u wielu osób. Dlatego niektórzy noszą okulary od wczesnego dzieciństwa, aby zrekompensować obniżoną ostrość wzroku. Chociaż okulary mogą być również noszone jako modny dodatek, często są nazywane uciążliwością. Soczewki kontaktowe stanowią rozsądną alternatywę dla tego. Są szczególnie praktyczne, mogą dyskretnie ukryć niemal każde wady wzroku i są idealne do codziennego użytku. Jeśli jednak chcesz w pełni wykorzystać małe pomoce wizualne, upewnij się, że są one używane prawidłowo. W artykule znajdziesz wiele pomocnych wskazówek dotyczących wkładania, wyjmowania i właściwej pielęgnacji.

Jakie soczewki kontaktowe są dla mnie odpowiednie?

wybierz końcówki soczewek kontaktowych

Jeśli chcesz zrównoważyć ostrość wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, powinieneś najpierw rozważyć dostosowanie przez okulistę lub optometrystę. Wartości soczewek kontaktowych różnią się od tych w okularach, ponieważ odległość do oka jest znacznie mniejsza. Monter określa zatem dokładne wartości dioptrii, promienia, średnicy, cylindra i osi soczewek.

Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe Rodzaje końcówek soczewki jednodniowe soczewki miesięczne

Dobór odpowiednich soczewek zależy również od przeznaczenia. Na przykład, jeśli chcesz nosić alternatywne okulary tylko do uprawiania sportu, to soczewki jednodniowe są dla Ciebie bardzo odpowiednie. Jeśli jednak zdecydowałeś się na soczewki jako stałe pomoce wizualne, lepszym rozwiązaniem są soczewki miesięczne lub tygodniowe. Na przykład, możesz znaleźć szeroką gamę soczewek kontaktowych wiodących marek w branży pod adresem 123optic.de Odnaleźć. Dla tych, którzy nie mają wad wzroku, ale chcą tylko zmienić kolor oczu, sklep internetowy oferuje również kolorowe soczewki kontaktowe, które zapewniają tajemniczy wygląd.

Wskazówki dotyczące zakładania i wyjmowania soczewek

włóż soczewki kontaktowe wyjmij wskazówki ze sklepu

Największym problemem dla większości początkujących użytkowników soczewek kontaktowych jest ich prawidłowe stosowanie. Wystarczy jednak dostateczne światło, lustro i odpowiednia technologia. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, jak prawidłowo używać soczewek.

Zwróć uwagę na higienę

W codziennym kontakcie z soczewkami kontaktowymi higiena jest najważniejsza. Dlatego przed założeniem lub zdjęciem soczewek należy zawsze umyć ręce mydłem i osuszyć je czystą szmatką. W przeciwnym razie oczy mogą z czasem ulec zapaleniu.

włóż soczewki kontaktowe prawidłowo wskazówki kroki

Włóż soczewki prawidłowo

Zawsze zaczynaj od tego samego oka, aby nie pomylić soczewek. Tak to działa krok po kroku:

1. Opłucz soczewkę kontaktową roztworem soli fizjologicznej i umieść ją na suchym palcu wskazującym.

2. Drugą ręką lekko pociągnij dolną powiekę w dół.

3. Umieść soczewkę w szczelinie powstałej między okiem a powieką bez dotykania gałki ocznej.

4. Lekko zaciągnij górną powiekę na soczewkę, zamknij oko i mrugaj, aż soczewka kontaktowa znajdzie się na środku oka. Soczewka jest prawidłowo ustawiona, jeśli po 20-30 sekundach nie czujesz jej jako ciała obcego.

końcówki włóż soczewki kontaktowe usuń instrukcje dotyczące pielęgnacji

Wyjmij soczewki kontaktowe

Przed zdjęciem soczewek z oczu należy dokładnie umyć ręce i wysuszyć je. Tak to działa później:

1. Otwórz oczy i spójrz w górę.

2. Odciągnij dolną powiekę w dół, delikatnie przytrzymaj soczewkę opuszkami palców kciuka i palca wskazującego i zdejmij ją z oka.

3. Wyczyść soczewki i przechowuj je w odpowiednim pojemniku z roztworem dezynfekującym.

Wyczyść soczewki kontaktowe i odpowiednio je przechowuj

pielęgnacyjny pojemnik z roztworem dezynfekującym do soczewek kontaktowych

Po wyjęciu soczewek kontaktowych należy je wyczyścić odpowiednim środkiem czyszczącym, ponieważ podczas noszenia na nich gromadzą się osady. Po prostu zwilż nim każdą soczewkę i delikatnie potrzyj ją opuszkami palców. Następnie spłucz je ponownie i przechowuj w pojemniku do przechowywania z roztworem dezynfekującym. W tym celu oferowane są specjalne pojemniki na soczewki kontaktowe, które mają oznaczenie dla lewej i prawej soczewki. Należy również regularnie dezynfekować pojemniki i wymieniać je co dwa do trzech miesięcy.