Na zdrowie

Efekt kąpieli owsianej: dlaczego dermatolodzy polecają ten naturalny produkt

Niezależnie od tego, czy są to wakacje w Alpach, czy wycieczka na plażę: zarówno latem, jak i zimą nasza skóra jest narażona na intensywne wpływy klimatyczne. Osoby o suchej skórze cierpią z powodu stanów zapalnych i podrażnień skóry przez cały rok. Szczególnie mocno dotknięci są pacjenci z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ pogoda ma negatywny wpływ na skórę i może nawet pogorszyć objawy. Dermatolog z USA zaleca kąpiel owsianą, aby złagodzić dyskomfort. Na czym polega efekt kąpieli owsianej i dla kogo jest szczególnie pomocny – wyjaśniamy to w artykule.

 1. Kąpiel owsiana Wpływ na suchą skórę i neurodermit

Zrób własne koloidalne owies dla miękkiej skóry

Kąpiel z drobno zmielonymi płatkami owsianymi nawilża skórę i może złagodzić swędzenie i zaczerwienienie. Domowy środek jest szczególnie pomocny przy trądziku, oparzeniach słonecznych, podrażnieniach skóry, a u niemowląt na odparzenia pieluszkowe. Jeśli nie masz przewlekłej choroby, możesz po prostu przetestować, czy kąpiel owsiana Ci pomoże. Aby być po bezpiecznej stronie, pacjenci z neurodermitami powinni najpierw zasięgnąć porady lekarza rodzinnego i rodziców z dziećmi u pediatry.

Dr. Azza Halim, dyrektor kliniki pielęgnacji skóry na Florydzie, wyjaśnia, że ​​płatki owsiane działają jak naturalny emolient i przywracają elastyczność suchej skórze. Chronią barierę skóry i pomagają przywrócić równowagę nawilżenia. Uczucie napięcia zostaje usunięte, skóra wygląda równomiernie, jest gładka i elastyczna.

Koloidalne płatki owsiane do kąpieli w przypadku oparzeń słonecznych

Płatki owsiane są również bogate w zdrowe tłuszcze i witaminy. Na przykład zawierają witaminę E, która znana jest z silnych właściwości przeciwutleniających. Witamina E może chronić skórę przed wolnymi rodnikami, które powstają pod wpływem promieniowania UV. Zapobiega atakom wolnych rodników na ochronną warstwę lipidową skóry. Efekt: zdrowa cera.

1.1. Jakie dolegliwości można złagodzić dzięki kąpieli owsianej?

Kąpiel owsiana łagodzi objawy odparzenia pieluszkowego i neurodermitów

Dr. Michele Green, dermatolog z Nowego Jorku, przekonała się o uspokajającym działaniu kąpieli owsianej. Leczyła naturalnym lekarstwem następujące dolegliwości:

 • trądzik
 • Wyprysk
 • Zaczerwienienie i zapalenie skóry
 • Wysypka pieluszkowa
 • oparzenie słoneczne
 • swędzący
 • Kontaktowe zapalenie skóry (wywołane przez trujący bluszcz)
 • Ukąszenia owadów

Weź kąpiel owsianą przeciwko neurodermitowi

Nowe badanie, opublikowany w 2020 roku potwierdza dobroczynny wpływ płatków owsianych na naszą skórę. Naukowcy byli w stanie wykazać, że krem ​​z płatkami owsianymi leczy egzemę szybciej niż krem ​​bez płatków owsianych.

To, jak skuteczna jest kąpiel owsiana i jak szybko może złagodzić dyskomfort, zależy od objawów. Osoby z neurodermitem powinny uzbroić się w cierpliwość: pierwsze efekty można zobaczyć dopiero po kilku tygodniach. Jeśli chcesz wziąć kąpiel owsianą jako pierwszą pomoc na oparzenia słoneczne, możesz poczuć ulgę zaraz po kąpieli.

1.2. Kąpiel owsianka: musisz na to zwrócić uwagę

Stwórz własną kąpiel owsianą przeciw poparzeniom słonecznym i wysuszeniu skóry

Jeśli chcesz wziąć kąpiel owsianą, możesz użyć zwykłych płatków owsianych, a także owsa koloidalnego. Owies koloidalny jest specjalnie wytwarzany do produkcji produktów do pielęgnacji skóry. Sprzedawany jest w postaci proszku i można go rozpuścić w letniej wodzie. Osoby z neurodermitem i suchą, łuszczącą się skórą powinny to wybrać.

Jeśli masz tylko tymczasowe objawy, takie jak oparzenie słoneczne, możesz również użyć płatków owsianych z supermarketu. Wystarczy drobno zmielić 500 g płatków owsianych, aby szybko rozpuściły się w wodzie.

1.3. Kiedy nie powinieneś brać kąpieli owsianej? Alergie

Kąpiele owsiane stosują osoby z alergiami i celiakią

Ważny: Najpierw sprawdź, czy Ty lub Twoje dzieci dobrze tolerujecie owsiankę. Aby to zrobić, po prostu połóż szczyptę płatków owsianych na wewnętrznej stronie nadgarstka. Odczekaj 15 minut, opłucz nadgarstek pod bieżącą wodą, a następnie odczekaj godzinę. Jeśli w tym czasie nie ma zaczerwienienia ani obrzęku, możesz wziąć kąpiel owsianą.

Osoby z celiakią (nietolerancją glutenu) powinny lepiej unikać kąpieli owsianych. Płatki owsiane są często mieszane z resztkami innych ziaren podczas produkcji i w ten sposób zanieczyszczone. Z tego powodu mogą powodować reakcję alergiczną.

2. Stwórz własny dodatek do kąpieli z płatkami owsianymi: przepisy na neurodermit, oparzenia słoneczne i suchą skórę

Kąpiel owsianka dla dziecka przeciw odparzeniu pieluszkowym

Podczas badania przeprowadzonego w 2012 roku naukowcy przetestowali ponad 445 000 produktów zawierających płatki owsiane. Nie stwierdzono reakcji alergicznych. Osoby z suchą skórą zgłosiły bardziej miękką skórę dwa tygodnie po rozpoczęciu badania.

W ten sposób krok po kroku możesz samodzielnie stworzyć produkt do pielęgnacji skóry:

1. Wlej letnią wodę do wanny.

2. Zmiel 500 g płatków owsianych na drobno lub dodaj do wody 400 g koloidalnych płatków owsianych.

3. Zrelaksuj się w łazience przez kwadrans.

4. Opłucz ciało letnią wodą.

5. Osusz skórę i pocieraj.

2.1. Kąpiel owsianka przeciw oparzeniom słonecznym

Weź kąpiel owsianą, wymieszaj składniki

Za długo leżałeś na plaży lub nie używałeś kremu z filtrem? Konsekwencje można odczuć i zobaczyć już po kilku godzinach. O ile nie masz pęcherzy, możesz wziąć kąpiel owsianą dwa razy dziennie.

Przepis na kąpiel owsianą przeciw oparzeniom słonecznym:

 • 300 g owsa koloidalnego
 • garść suszonych płatków róż
 • 1 szklanka soli Epsom (opcjonalnie)

2.2. Kąpiel owsianka na neurodermit

Kąpiel owsianka z lawendą na neurodermit

Tak długo, jak pozwala na to dermatolog, kąpiel owsianka raz dziennie może pomóc przez dłuższy czas. Nawiasem mówiąc, w aptekach dostępne są specjalne maści i kremy owsiane dla pacjentów z neurodermitem.

Przepis na kąpiel owsianą z lawendą:

 • 15 kropli olejku lawendowego
 • 300 g owsa koloidalnego
 • 50 g soli Epsom (sól do kąpieli o wysokiej zawartości magnezu) – opcjonalnie

Olejek lawendowy nie tylko działa odprężająco, ale również jest dobry dla skóry, jak nowa Badania twierdzeń. Sól do kąpieli głęboko oczyszcza i odżywia skórę, nie wysuszając jej. Jednak wpływ soli Epsom na neurodermit nie został naukowo udowodniony. Jest to zatem korzystny dodatek, który możesz dodać na życzenie i po konsultacji z lekarzem rodzinnym.

2.3. Kąpiel owsianka dla skóry suchej

Kąpiel owsianka dla suchej skóry Przepis z mlekiem i miodem

Jeśli masz suchą skórę, kąpiel z płatkami owsianymi może mieć korzystny wpływ na Twoje ciało. Weź kąpiel z rozpuszczonym proszkiem owsianym dwa lub trzy razy w tygodniu.

Przepis na kąpiel owsianą dla suchej skóry:

 • 400 g koloidalnych płatków owsianych
 • 200 ml mleka
 • 1 łyżeczka miodu

Dr. Alan Parks, dermatolog z praktyką w Ohio, USA, zaleca kąpiele owsiane z mlekiem i miodem. Połączenie zapewnia wilgoć.