Na zdrowie

Czy woda pitna może naprawdę obniżyć poziom cukru we krwi?

Ponieważ woda nie zawiera węglowodanów ani kalorii, jest idealnym napojem dla osób z cukrzycą. Badania wykazały również, że woda pitna może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Czy woda może obniżyć poziom cukru we krwi? Wyjaśnimy to poniżej.

Jak woda obniża poziom cukru we krwi??

woda może obniżyć poziom cukru we krwi

Ciała z cukrzycą potrzebują więcej płynów, gdy poziom cukru we krwi jest wysoki. Może to spowodować, że nerki będą próbowały wydalać nadmiar cukru z moczem. Więcej glukozy można wypłukać z krwi pijąc wodę.

Doradcy diabetologiczny często zalecają pacjentom picie wody, gdy poziom cukru we krwi jest powyżej docelowego. Według strony diabetologicznej.pl rekomendacja to, 1 szklanka wody ponad godzinę (220 ml) do picia, aby nawodnić organizm po skoku cukru we krwi. W pewnym sensie może to pomóc obniżyć poziom cukru we krwi w przypadku odwodnienia. Kiedy jesteś odwodniony, poziom cukru we krwi może wzrosnąć.

Szybko obniż poziom cukru we krwi, używając wody

Wszyscy wiemy, że woda pitna jest dobra dla wszystkich, nie tylko dla diabetyków. Odpowiednie zużycie wody:

  • pomaga utrzymać temperaturę ciała w normalnym zakresie
  • smaruje nasze stawy
  • pomaga eliminować odpady poprzez pot i mocz
  • promuje regularne wypróżnienia, a także pomaga zapobiegać zaparciom
  • poprawia zdolności poznawcze i motoryczne

A ponieważ woda nie zawiera żadnych kalorii, pomoże zmniejszyć spożycie kalorii, zwłaszcza jeśli pijesz wodę zamiast wysokokalorycznego napoju.

Odwodnienie i cukrzyca

Odwodnienie i cukrzyca

Wysoki poziom cukru we krwi może również zwiększać ryzyko odwodnienia, co stanowi zagrożenie dla zdrowia osób z cukrzycą.

Osoby z moczówką prostą mają również zwiększone ryzyko odwodnienia, ale nie jest to związane z wysokim poziomem cukru we krwi.

Cukrzyca

Woda pitna pomaga rozrzedzić krew, gdy organizm próbuje wydalić nadmiar glukozy z moczem. W przeciwnym razie organizm może uciekać się do innych dostępnych źródeł wody, takich jak ślina i łzy. Gdy dostęp do wody jest ograniczony, glukoza może nie być wydalana z moczem, co prowadzi do dalszego odwodnienia.

Moczówka prosta cukrzyca

Moczówka prosta nie jest związana z wysokim poziomem cukru we krwi, powoduje, że organizm wytwarza dużą ilość moczu. Może to powodować regularne odczuwanie pragnienia i większe ryzyko odwodnienia. Picie większej ilości wody może pomóc złagodzić te objawy, a lekarz może zalecić wypicie określonej ilości wody każdego dnia.

Ile wody należy codziennie pić, jeśli masz cukrzycę??

obniżyć poziom cukru we krwi pijąc wodę

Instytut Medycyny ustalił następujące wytyczne:

  • Mężczyźni między 19 a 70 rokiem życia potrzeba około 15,5 filiżanek dziennie. Zgodnie z zaleceniami mężczyźni powinni wypić około 12 szklanek wody (około 2,4 litra), przy czym 3 szklanki pochodzące z innych pokarmów i napojów.
  • Kobiety w wieku od 19 do 70+ potrzeba około 11 szklanek wody dziennie, w tym 9 szklanek wody i 2 szklanki płynów z jedzenia i innych napojów.

Inne czynniki, które będą miały wpływ na Twoje potrzeby, to aktywność fizyczna, temperatura (zarówno w ciepłe, jak i zimne dni) oraz wysokość.

Badania nad cukrzycą

Badania nad cukrzycą dotyczące spożycia wody

Jeden Badanie 2011 sugeruje, że zwiększone spożycie wody może zapobiegać lub opóźniać wystąpienie hiperglikemii i późniejszej cukrzycy.

Uczestnicy, którzy pili więcej niż litr wody dziennie, mieli o 28% mniejsze ryzyko rozwoju hiperglikemii niż ci, którzy pili mniej niż 500 ml wody dziennie.

Naukowcy wskazali również na hormon wazopresynę, który zwiększa się wraz z odwodnieniem i uważany jest za potencjalny czynnik ryzyka hiperglikemii i cukrzycy.

Chociaż badanie miało ograniczoną wartość informacyjną, autorzy doszli do wniosku, że zwiększone spożycie wody może zmniejszyć prawdopodobieństwo zwiększonego poziomu wazopresyny.

Alternatywy dla wody

woda obniża poziom cukru we krwi

Jeśli nie lubisz samego smaku wody, możesz zrobić wodę detoksykującą z owocami i warzywami. Możesz m.in. B. pokroić pomarańczę, cytrynę lub limonkę w plastry i przechowywać w zamrażarce gotowe do użycia. Lub umieść suszone kwiaty lawendy, świeżą miętę lub imbir w szklance lodowatej wody.

Uważaj jednak na wody smakowe z supermarketu, ponieważ niektóre z nich zawierają stosunkowo dużo cukru. Inne wody smakowe zawierają słodziki, o których mówi się, że mają lepszy wpływ na poziom cukru we krwi niż słodzone warianty, ale nadal nie są tak zdrowe jak czysta woda.

Woda gazowana lub gazowana jest zwykle w porządku, ponieważ powinna być tylko gazowana, a nie słodzona. Warto jednak zajrzeć do listy składników. Nie popełnij też błędu przypadkowego poproszenia o wodę z tonikiem, ponieważ zwykle jest ona słodzona.

jak woda obniża poziom cukru we krwi?