Na zdrowie

Bisfenol A — ryzyko związane z Bpa i środki ostrożności

Bpa-niebezpieczeństwo-chemikalia-używana-do-pakowania-napojów-żywności

Bisfenol A., lub w skrócie Bpa, jest substancją chemiczną. Służy do robienia różnych przedmiotów z plastiku. Udowodniono, że Bisfenol A. powoduje różne choroby w plastiku, dlatego jest tak niebezpieczny, że ten środek chemiczny jest używany do pakowania napojów i żywności. Ponieważ jest szeroko stosowany jako składnik opakowań poliwęglanowych, codziennie mamy do czynienia z tą substancją chemiczną. Ale to są pokarmy, których nie możemy całkowicie wyeliminować z codziennego życia.

Bisfenol A – gdzie dokładnie znajduje się Bpa?

bpa-niebezpieczne-plastikowe-butelki-dziecko-worki-plastikowe-powlekanie-metalowych puszek

Jak wspomniano wcześniej, przychodzi Bisfenol A., w plastikowym opakowaniu. Są to między innymi butelki na wodę, butelki dla niemowląt, torby plastikowe, ale także powlekanie puszek metalowych (konserwy) i pojemników aluminiowych. W ostatnich dwóch przypadkach chemiczny Bpa dostaje się do żywności, jeśli powłoka jest porysowana, ale kwaśne pokarmy, takie jak przecier pomidorowy lub ryby, również wchodzą w kontakt z Bpa. Ponadto butelek na wodę nie należy używać więcej niż jeden raz. Szczególnie niebezpieczne są plastikowe puszki do przechowywania żywności, tak popularne w każdym gospodarstwie domowym. Jeśli jedzenie jest również podgrzewane w puszce w kuchence mikrofalowej, ryzyko wzrasta. To Bisfenol A. jest jeszcze lepiej uwalniany przez ciepło i miesza się z żywnością. W ten sposób substancja chemiczna dostaje się do naszego organizmu i krwioobiegu.

Ponadto badanie przeprowadzone w Niemczech wykazało inny interesujący fakt, a mianowicie, że woda przechowywana w plastikowych butelkach z wyjątkiem Bisfenol A. zawiera również substancję zwaną antymonem. Jest to metaloid, który będąc naturalnie występującym pierwiastkiem jest szkodliwy, gdy jest spożywany w dużych ilościach. Stwierdzono, że woda przechowywana w szklanych butelkach zawierała 30 razy mniej antymonu.

Produkty-Bpa-niebezpieczeństwo-dla-dzieci-prowadzi-do-choroby

To Bisfenol A. ma negatywny wpływ na różne części ciała. Substancja chemiczna odpowiada za cukrzycę, choroby serca i wątroby oraz jest przyczyną niedostatecznego rozwoju mózgu i układu hormonalnego u dzieci. Wykazały to różne badania.

Jedno takie dochodzenie miało miejsce w 2007 roku. Zbadano w jakiej ilości Bisfenol A. występuje inne opakowanie. W tym celu przetestowano najczęściej spożywane pokarmy i napoje. Większość BPA znajdowała się w zupach z kurczaka, dostosowanym mleku i ravioli w puszkach. Mniejszą ilość stwierdzono w mleku skondensowanym, napojach gazowanych i owocach w puszkach.

Bisfenol A – Jaki jest wpływ Bpa na organizm?

Bisfenol-A-chemikalia-w-plastikowym-opakowaniu

To Bisfenol A. jest czynnikiem sprawczym różnych chorób, w tym cukrzycy, raka i chorób serca. Stwierdzono, że liczba chorych wzrosła dramatycznie. Weźmy na przykład 385 milionów chorych na cukrzycę. W tym tempie w 2030 r. spodziewana jest liczba pół miliarda. Ciekawym, ale jednocześnie przerażającym faktem jest to, że początek stosowania opakowań wykonanych z poliwęglanów w 1057 roku wiąże się ze wzrostem zachorowań na raka w tym czasie.

To Bisfenol A. jest pochodną ropy naftowej. Oznacza to, że pochodzi z ropy naftowej. Jeśli ta substancja chemiczna dostanie się do organizmu, tam się gromadzi. Ma taki sam efekt jak żeński hormon estrogen. Z tego powodu przyjmuje się, że Bpa jest przyczyną rosnącej bezpłodności w młodszych pokoleniach. Połączenie między Bisfenol A. i coraz bardziej popularny homoseksualizm. Jednak obecnie nie ma na to dowodów. Na Uniwersytecie Harvarda przeprowadzono jednak badanie, które wykazało, że żywność przechowywana w plastikowych opakowaniach ma wpływ na hormony płciowe. Zwiększają one ilość substancji w organizmie wpływających na hormony o dwie trzecie.

W innym badaniu zbadano mocz 1500 Amerykanów w celu określenia poziomu Bisfenol A. ustalać. Okazało się, że cierpią na to osoby z większą ilością chorób serca i cukrzycą.

Bisfenol A – jak uniknąć wzrostu Bpa?

butelki na wodę-plastikowe-butelki-Bpa-niebezpieczne-dla-zdrowia

Ty też możesz się skontaktować Bisfenol A. nie unikaj całkowicie, ale przynajmniej ograniczaj. Wszystko, co musisz zrobić, to obserwować i przestrzegać kilku rzeczy. Dowiedz się, które z nich są poniżej.

1. Bisfenol A. – Jedz mniej konserwowanej żywności

Lepiej jeść świeże lub mrożone owoce i warzywa. Pozwala to nie tylko uniknąć spożywania szkodliwej substancji chemicznej Bpa, ale także konserwantów, a także uzyskać więcej zdrowych substancji. A jeśli masz być szczery, smakują o wiele lepiej lub coś, czego nie lubią?

2. Bisfenol A. – Opakowania wykonane ze szkła lub tektury zamiast metalu lub plastiku

Jak już wspomniano, żywność kwaśna wyciąga z opakowania więcej Bpa niż inne produkty spożywcze. Aby uniknąć tego efektu, lepiej wybrać produkt przechowywany w szklanym opakowaniu. Mniej szkodliwym wariantem są również opakowania tekturowe, w których przechowywane jest mleko lub sok. Tam jako izolację stosuje się warstwę aluminium. Dlatego są również lepsze od opakowań z tworzyw sztucznych.

3. Pojemników z poliwęglanu nie należy używać w kuchence mikrofalowej

Gotowe produkty, które wystarczy tylko podgrzać, zwykle przechowuje się w opakowaniach zawierających BPA i zwykle należy je przygotowywać w kuchence mikrofalowej. Nie należy jednak zapominać, że ciepło uszkodzi opakowanie i w ten sposób BPA może wyciekać. Jeśli więc chcesz podgrzać jedzenie, połóż je na talerzu lub innym daniu. Możesz również sprawdzić, czy odpowiednie opakowanie Bisfenol A. zawiera. W tym przypadku symbol recyklingu jest oznaczony cyfrą 7.

Produkty-bez-bisfenolu-A-unikają-zysku-Bpa

4. Napoje bezalkoholowe należy przechowywać w plastikowych lub szklanych opakowaniach

Butelki szklane lub plastikowe lepiej nadają się do napojów, ponieważ te w puszkach zawierają większość Bpa. Jest to szczególnie ważne, gdy używana jest izolacja z tworzywa sztucznego. Większość plastikowych butelek, które można poddać recyklingowi, nie zawiera żadnych Bisfenol A.. Jednak, jako środek ostrożności, przed zakupem zwróć uwagę na symbol recyklingu. Jeśli jest oznaczony cyfrą 7, można założyć, że opakowanie zawiera Bpa. Jeśli chcesz mieć wodę pitną w podróży lub w domu, najlepsza jest butelka ze stali nierdzewnej.

5. Nie używaj pojemników na gorące jedzenie lub napoje Bisfenol A. zawierać

Zamiast tego używaj talerzy lub innych pojemników wykonanych ze szkła, porcelany lub stali. Te również nie powinny mieć powłoki od wewnątrz.

6. Naczynia i butelki dla niemowląt nie są dozwolone Bisfenol A. zawierać

Obecnie Bpa zwykle nie jest już używany do produkcji butelek dla niemowląt. Ale jeśli chcesz mieć pewność, możesz łatwo sprawdzić. Wybieraj naczynia, które są miękkie i łatwo się brudzą. Jeśli plastik jest twardy i nie brudzi się szybko, to znaczy, że Bisfenol A. zastosowano.

7. Mleko dostosowane dla dziecka w postaci proszku

Mleko w proszku dla niemowląt zawiera znacznie mniej Bisfenol A. niż gotowe, płynne mleko. Taki był wynik badania z 2007 roku.

8. Osiągnij te cele, ale nie wyznaczaj celów niemożliwych

Jak powiedziałem, w zasadzie niemożliwe jest całkowite usunięcie BPA z naszego codziennego życia. I to też nie jest konieczne. Jeśli więc planujesz go ograniczyć, nie zabraniaj go całkowicie, ponieważ będzie to wymagało dużo wysiłku, że w końcu będziesz miał tego dość i zrezygnujesz z niego po pewnym czasie Bisfenol A. szanować i ograniczać się.

Nawiasem mówiąc, w niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, Francja i USA, już teraz jest zabronione podawanie wody w plastikowych butelkach w obiektach użyteczności publicznej, takich jak restauracje, szkoły i przedszkola. Z drugiej strony w Kanadzie nielegalne jest używanie butelek dla niemowląt, które Bisfenol A. zawierać.

Bisfenol-A-produkty-dla-dzieci-dziecko-pojemniki-na-butelki