Na zdrowie

Błędy podczas noszenia masek na twarz: należy tego unikać!

W odniesieniu do sytuacji w Europie i Niemczech toczy się obecnie ogólnopolska dyskusja, czy oprócz godziny policyjnej należy wprowadzić obowiązek noszenia maski na twarz. Bo nawet jeśli większość ludności niemieckiej jest w domu, nie da się całkowicie uniknąć kontaktu z innymi ludźmi. Powinieneś być również w stanie zabezpieczyć się w supermarkecie lub aptece, a także w bankach lub innych instytucjach. Pozostaje wątpliwe, czy maska ​​​​na twarz mogłaby pomóc. Temat jest bardzo kontrowersyjny, są plusy i minusy. W międzyczasie coraz więcej osób dobrowolnie wybiera respirator. Ponieważ w ten sposób możemy chronić nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych i ewentualnie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze błędy podczas noszenia maseczek i jak skutecznie chronić się przed koronawirusem.

Błędy w noszeniu masek na twarz: czy obowiązkowe maski na twarz naprawdę mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa??

Noś maskę na twarz jako ochronę przed koronawirusem

Społeczeństwo debatuje obecnie, czy naprawdę ma sens noszenie masek na twarz. Przeciwnicy są zdania, że ​​tylko niektóre maski oddechowe mogą chronić przed wirusami. Ostatecznie nikt z nas nie jest w stanie stwierdzić, czy nie jesteśmy zarażeni koronawirusem. Według informacji, większość przypadków może być transmisją od bezobjawowych osób zakażonych. Osoby zakażone Covid-19, ale bez objawów, są tak samo zaraźliwe, jak pacjenci z objawami takimi jak kaszel, gorączka lub katar. Jeśli mówisz bardzo głośno, krzyczysz lub śpiewasz, to kropelki zawierające groźnego wirusa mogą rozprzestrzenić się w powietrzu o średnicy do 7 metrów. Odpowiedni ochraniacz na usta może zapobiec przeniesieniu na inne osoby. Jednak ważnym warunkiem pomyślnego wprowadzenia masek oddechowych jako środka zapobiegawczego jest to, aby mogły skutecznie filtrować powietrze i były prawidłowo noszone. Noszenie maski na twarz jest trudniejsze niż się wydaje.

Noś maskę oddechową jako ochronę przed koronawirusem

W krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia, noszenie maski stało się popularną tradycją. Tam maski noszone są latem w dużych miastach jako ochrona przed kurzem. Zimą ludzie zakładają respirator, aby chronić się przed wirusami. Maski na twarz są zwykle noszone przez osoby już chore i mające objawy. Ludność Chin nosiła maski na twarz na długo przed rozprzestrzenieniem się koronawirusa na Wuhan. To bardzo ważne, bo Chińczycy nie musieli przyzwyczajać się do noszenia maski po raz pierwszy. W Chinach są teraz nawet automaty sprzedające maseczki na twarz.

Inaczej wygląda w krajach zachodnich. Na przykład mieszkańcy Europy nie są przyzwyczajeni do noszenia masek na twarz. Okazuje się to szczególnie problematyczne, zwłaszcza w czasach Korony. Oto kilka powodów, dla których warto się nauczyć noszenia ochraniacza na zęby:

Błędy w noszeniu masek na twarz

  • Maskę na twarz należy prawidłowo założyć, a następnie ponownie zdjąć, w przeciwnym razie wirusy mogą zostać przeniesione rękami i dostać się do ust lub nosa. Zwiększa to ryzyko infekcji poprzez infekcję wymazową.
  • Własnoręcznie zrobiony respirator może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. To dlatego, że miłośnicy rękodzieła nie zawsze wybierają odpowiednią tkaninę. Ostatecznie maska ​​może powodować duszność, jeśli tkanina nie jest oddychająca. Zwłaszcza alergicy i astmatycy powinni zrezygnować z samodzielnie uszytych masek z tkaniny i poszukać certyfikowanych modeli.
  • Noszenie maski na twarz to nawyk. Prawidłowego użytkowania maski oddechowej należy się nauczyć, a przede wszystkim regularnie ćwiczyć w domu. Obejmuje to na przykład zakładanie i zdejmowanie maski. Opanowanie różnych codziennych sytuacji z maską to sztuka sama w sobie. Samodzielne wykonywanie połączeń telefonicznych może być trudne. Zwłaszcza gdy nosisz maskę na twarz, mówienie jest trudne, a słowa ledwo zrozumiałe.
  • Szczególnie trudno jest nauczyć dzieci, aby nie dotykały twarzy.

Błędy w noszeniu masek na twarz i jak ich uniknąć

Błędy w noszeniu końcówek ochraniaczy na zęby

Poniżej wymieniamy 10 typowych błędów podczas noszenia masek na twarz i jak ich uniknąć.

1. Zszyj maskę z niewłaściwej tkaniny. Certyfikowane maski oddechowe są na wyczerpaniu i powinny być zarezerwowane dla farmaceutów i lekarzy. Domowe alternatywy mogą również zapewnić pewną ochronę, ponieważ mogą przynajmniej filtrować większe krople. Ale najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią tkaninę. Dobrze sprawdza się len lub gotowana bawełna. Jedwab okazuje się odpowiednią alternatywą, o ile jest odpowiednio zdezynfekowany.

2. Niewłaściwie załóż maskę do oddychania i zdejmij ją. Najważniejsze jest tutaj dokładne umycie rąk, a następnie uchwycenie maski za gumki i założenie lub zdjęcie. Ale często dzieje się tak: Wracamy do domu zmęczeni po długim dniu w pracy i pierwszą rzeczą, którą robimy, jest zdejmowanie ochraniacza na zęby w brudnych dłoniach i dopiero wtedy woskujemy dłonie.

Maskę na twarz z koronawirusem należy nosić prawidłowo

3. Aby uniknąć infekcji wymazowych, nigdy nie należy samodzielnie dotykać maski. Kobiety z długimi włosami mogą je związać w kucyk. Aktualizacje są również odpowiednie. Zapobiegają wypadaniu włosów na twarz i uniemożliwiają zdejmowanie maski w miejscach publicznych.

4. Nawiasem mówiąc, nigdy nie należy zdejmować maski oddechowej w miejscach publicznych. Nie dzwonić ani nie jeść, a już na pewno nie rozmawiać z kimś, kogo znasz. Ale co dzieje się w rzeczywistości: czekasz w kolejce w banku i kiedy w końcu możesz porozmawiać z pracownikiem banku, nie może cię zrozumieć. Następnie spróbuj mówić głośniej w nadziei, że lepiej cię zrozumie. Właściwie to błąd, bo im głośniej mówisz, tym więcej kropelek rozchodzi się w powietrzu. Wiele osób po pewnym czasie rezygnuje i zdejmuje maskę, gdy chcą z kimś porozmawiać. Tylko jedno może temu pomóc: ćwicz w domu i staraj się mówić wolniej i bardziej zrozumiale.

5. Noś maskę na twarz zbyt długo: Jednorazowe maski na twarz należy wymieniać co dwie godziny. Maski wielokrotnego użytku można nosić przez dłuższy czas, w zależności od instrukcji producenta. Zazwyczaj samodzielnie wykonane maski oddechowe można zmienić po 4 do 6 godzinach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że maska ​​oddechowa przesiąknięta naszym oddechem zamieni się w chusteczkę drobnoustrojów.

Prawidłowo załóż maskę krok po kroku

6. Nie zakładaj maski na nos. Dużo trudniej jest oddychać, gdy nosimy maskę na twarz. Dlatego wiele osób nie nosi ich na nosie ani nie wiąże luźno wokół uszu lub głowy. Błąd, bo w celu zapewnienia ochrony maska ​​powinna z jednej strony znajdować się jak najbliżej a z drugiej zakrywać nos, usta i podbródek.

7. Nieprawidłowo zdezynfekuj maskę. W przypadku usunięcia maski oddechowej wielokrotnego użytku lub domowej maski na twarz należy ją odpowiednio zdezynfekować. Mycie ręczne nie wchodzi w grę. Producenci dołączają instrukcję użytkowania z maską oddechową, maski z tkaniny uszytej we własnym zakresie należy prać w temperaturze 90 stopni Celsjusza, a następnie prasować przez co najmniej 2-3 minuty. Prasowanie na średnim lub wysokim poziomie może skutecznie zabić wirusy i bakterie. Ważne jest, aby maska ​​oddechowa była dezynfekowana po każdym użyciu. Oznacza to, że nie zbieraj masek, a następnie umyj je wszystkie razem na koniec tygodnia, ale umyj każdą maskę, którą nosisz, po jej zdjęciu.

Jak prawidłowo założyć maskę na twarz Instrukcje

8. Kilka razy użyj jednorazowej maski do oddychania. Jak sama nazwa wskazuje, jednorazową maskę na twarz należy nosić tylko raz. Nie używaj go po raz drugi, ponieważ spowoduje to gromadzenie się patogenów, których nie możesz zabić. Lepiej zrezygnować z maski na twarz, ponieważ zwilżona maska ​​​​do oddychania i tak nie chroni przed wirusami.

9. Maski oddechowe, które już używałeś, powinny być przechowywane w workach, a jednorazowe maski na twarz należy wyrzucić do osobnego worka.

10. Zignoruj ​​inne środki ostrożności. Eksperci ostrzegają przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, które może znacząco zwiększyć ryzyko infekcji. Ale nawet jeśli chcemy ściśle przestrzegać środków ochronnych, noszenie maski na twarz może zmusić nas do łamania zasad. Na przykład, ponieważ inni nie mogą nas zrozumieć, gdy mówimy, nie zachowujemy minimalnej odległości 1,5 metra i nie zbliżamy się do siebie. Albo zdejmujemy maskę, gdy tylko jesteśmy na zewnątrz. Maska na twarz dotyka naszej odzieży i może przenosić wirusy i bakterie. Infekcje wymazu są częstsze. Albo nie zdejmiemy maski, ale przeniesiemy wirusy na telefon komórkowy, a potem zapomnimy wyczyścić jego powierzchnię, gdy jesteśmy w domu.

Zapomnij i pod żadnym pozorem nie lekceważ innych środków ochronnych! To jedyny sposób na skuteczną ochronę przed wirusami. Często myj ręce, dezynfekuj powierzchnie, takie jak klamki, telefony komórkowe i tace, i trzymaj je co najmniej 2 metry od innych osób. Środki te mogą okazać się szczególnie przydatne dla dzieci, ponieważ szczególnie małe dzieci lubią dotykać twarzy. Ponieważ noszenie masek ochronnych nie było do niedawna powszechne w Europie, ludność nie jest do tego przyzwyczajona. Maska oddechowa wzbudza ich zainteresowanie i lubią jej dotykać. W związku z tym wątpliwe jest, na ile sensowne jest noszenie maski na twarz dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.