Meble

Zrób samemu małe meble w stylu shabby chic – 3 wskazówki dotyczące znoszonego wyglądu

Shabby Chic zrób to sam - komoda-turkus-kolor-antyczny

Shabby Chic w pomysłowy sposób łączy elementy klasycznego stylu living, country house i vintage i prezentuje je w nowy sposób. Kompletne wyposażenie pokoju w tym stylu może jednak wyglądać niepożądanie dziewczęco i zabawnie. Aby wnieść do wnętrza świeżą, romantyczną nutę, wystarczy kilka celowo umieszczonych mebli i elementów dekoracyjnych. Podpowiemy, jak przechowywać małe meble w Zrób sam shabby chic i ułóż je ze smakiem.

Zrób sobie shabby chic – urozmaicaj stare meble

Shabby chic zrób to sam - komoda-czerwono-vintage-dekoracja

Shabby oryginalnie pochodzi od „shabby”, zużyty i umieszczony obok szyku nabiera nowego znaczenia. Użyte przedmioty mają swoją wartość i zawierają niezliczone historie. Szafy i krzesła w stylu shabby dążą do takiego efektu. Możesz jednak samodzielnie stworzyć noszony wygląd za pomocą prostych środków.

Sam zrób shabby chic – uzyskaj zużyty wygląd

Shabby chic zrób to sam -biały-terarsse-vintage-antyczny

Shabby chic łączy starożytność z przedmiotami z pchlego targu i artykułami domowej roboty. Takie meble w stylu vintage są zazwyczaj bardzo drogie, ponieważ są niepowtarzalne i mają swój charakterystyczny wygląd tylko dzięki starannej obsłudze ręcznej. Ale właśnie z tego powodu, przy odrobinie wiedzy, blat kuchenny starej babci można przekształcić w wspaniałe meble vintage.

Małe meble, akcesoria do domu i dekoracje w stylu shabby chic tworzą romantyczną atmosferę vintage

Shabby chic zrób to sam - komoda-białe-drewno

Chociaż biały kolor jest głównie charakterystyczny dla wyglądu shabby chic, dozwolone są również delikatne pastelowe odcienie i inne mocniejsze odcienie, typowe dla tradycyjnego przemysłu meblarskiego. Kolor powinien jednak wyglądać na przetarty, złuszczony lub ogólnie zużyty. Pęknięcia, zadrapania, ślady zużycia są również częścią sfatygowanego wyglądu.

Stwórz własną komodę Shabby Chic – instrukcje

Shabby Chic zrób to sam - komoda-instrukcje-pastelowa-kolor-dekoracja

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w używany mebel dobrej jakości. Dobre kawałki można od czasu do czasu znaleźć na pchlim targu, a nawet w wielkogabarytowych odpadach. Do dalszych zabiegów i napraw najlepiej nadają się meble z litego drewna. Meble fornirowane mogą wytrzymać obróbkę tylko w ograniczonym stopniu, a powierzchnię należy kilkakrotnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.

Sam stwórz meble w stylu shabby chic – usuń okucia

Shabby-chic-zrób to sam-komoda-instrukcje-drewno

Pierwszym krokiem po zakupie odpowiednich mebli drewnianych jest rozebranie wszystkich jego części. Okucia również muszą zostać usunięte, aby można było naprawdę dotrzeć do każdego punktu podczas kolejnych prac szlifierskich i malarskich. Następnie dokładnie oczyść drewno z kurzu, tłuszczu i wszelkich plam. Możesz użyć środka do czyszczenia sody lub octu i ciepłej wody. Ale potem musisz bardzo dobrze wysuszyć, zanim będziesz mógł przejść dalej.

Zrób sam drewnianą komodę w stylu shabby chic – przeszlifuj powierzchnię

Shabby-chic-zrób-to-sam-komoda-szlifowanie-drewna

Przed przystąpieniem do projektowania kolorystycznego należy starannie usunąć wszelkie pozostałości starej farby. Pozostałości starej obróbki powierzchni mogą zapobiegać przywieraniu nowo nałożonej farby. Szlifierka może być używana do dużych powierzchni, ale wszystkie drobne kąty i narożniki są zawsze szlifowane ręcznie.

Shabby chic kolory – pastelowe kolory i krem 

Shabby-chic-zrób-to-sam-komoda-instrukcje-pastelowe-kolory-akcesoria

Kolor nowego mebla wybierasz według własnych upodobań i w powiązaniu z resztą mebla, a także ogólnie dopasowany do stylu życia. Meble w stylu shabby chic są tradycyjnie pomalowane na biało. Pastelowe kolory to również dobry wybór. Inną opcją jest praca z dwoma różnymi kolorami. Jeden będzie później postrzegany jako półgłos i osiągnie skuteczne przejścia.

Stwórz własną komodę w stylu shabby chic – nałóż farbę

shabby-chic-zrób-to-sam-instrukcje-kolorowanki-komody

Nałóż jedną warstwę jasnego koloru, a po całkowitym wyschnięciu nałóż drugą z bardziej intensywnych. Jeśli wierzchnia warstwa nie jest jeszcze utwardzona, przetrzyj niektóre obszary wilgotną szmatką, jeśli farba jest na bazie wody. W przeciwnym razie użyj rozpuszczalnika, aby namoczyć szmatkę i rozmazać overtone. Do tej techniki wycierania lepiej jest użyć wałka piankowego do pierwszej, a do drugiej warstwy farby – dużego pędzla.

Stwórz własną komodę Shabby Chic – pasujące uchwyty do szafek

shabby-chic-zrób-to-sam-komoda-instrukcje-uchwyty-szafki-pastelowy kolor

Po wyschnięciu nałożonej farby, najlepiej następnego dnia, można zamontować elementy dekoracyjne. Dzięki nowym, indywidualnie dobranym uchwytom szafek mebel zyskuje nowy wygląd. Na koniec zaaranżuj z dopasowanymi kolorystycznie i stylowymi artykułami, które wzbogacą meble, które sam zaprojektowałeś.

Stwórz harmonijną atmosferę w stylu shabby chic – za pomocą małych mebli i dekoracji 

shabby-chic-zrób-to-sam-komoda-pastelowy-kolor-pastel-zielona-dekoracja

W naszym przykładzie fronty szuflad są równomiernie wybarwione na pastelową miętową zieleń, natomiast w korpusie zastosowano kremowy odcień. Ozdobne rzeźby są skutecznie rozjaśnione, dzięki czemu stają się ich własnymi.

Zrób sam antyczną drewnianą komodę w stylu shabby chic – instrukcje

shabby-chic-zrób-to-sam-komoda-instrukcje-drewno-kolor

Za pomocą kilku sztuczek i niewielkiego budżetu starą pamiątkę można ulepszyć i ponownie wykorzystać. Aby mebel wyglądał na popękany i miał typowo zużyty wygląd, można lekko odczuć efekt łuszczącej się farby.

Urozmaicić starą komodę z litego drewna

Shabby-chic-zrób to sam-komoda-instrukcje-lite drewno

Aby przedstawić sztuczne pęknięcia, dobrze byłoby, gdyby mebel był poplamiony lub wykonany z ciemnego drewna. Pozwala to zaoszczędzić podkład w ciemnym kolorze, teraz wystarczy zmatowić powierzchnię papierem ściernym. Najpierw szlifuj powierzchnię nierównomiernie za pomocą 80 koron, a następnie potraktuj całość za pomocą 100 koron.

Zrób własną antyczną komodę w stylu shabby chic –  Obrana farba 

shabby-chic-zrób to sam-komoda-instrukcje-zielony-kolor

Następnie nakładasz tak zwany lakier łzowy. Wskazane jest, aby używać tego tylko w niektórych miejscach, na przykład, gdzie wcześniej zeszlifowano grubszym papierem ściernym. Dzięki temu pęknięcia i rysy są bardzo realistycznie imitowane. Lakier stosowany jako całość spowoduje stopniowe spływanie nałożonego koloru z upływem czasu..

Zrób sam małe meble w stylu shabby chic – uchwyty do szafek i elementy dekoracyjne

shabby-chic-zrób-to-sam-komoda-instrukcje-szafka-antyczna

Gdy lakier wyschnie bardzo dobrze, nałóż jasną farbę akrylową. Podczas gdy wciąż schnie, możesz zobaczyć, jak powstają pęknięcia. Dzieje się tak dlatego, że nadają one pożądany, używany wygląd.

Zrób sobie dekorację w stylu shabby chic

shabby-chic-zrób-to-sam-komoda-instrukcje-obrana-farba

Dla uzyskania optymalnego efektu estetycznego zalecamy gustowne zaaranżowanie domowych akcesoriów i dekoracji w wybranym kolorze obok zaprojektowanych przez Ciebie mebli. Motywy kwiatowe oraz wazony z porcelany lub szkła stworzą spójny całościowy obraz.

Zrób sobie stolik lub stolik nocny w stylu shabby chic – instrukcje

Shabby-chic-zrób to sam-stolik-instrukcje-walizka-stolik nocny

Małe meble wnoszą świeży charakter do wystroju pomieszczenia, nie przykuwając uwagi i nie wpływając na styl życia. Ponadto małe półki, takie jak stolik boczny i stolik nocny, można wykonać z innych przedmiotów. Przekażemy Ci instrukcje, jak samodzielnie wykonać stolik na bagaż w stylu shabby chic DIY.

Zrób sobie nogi do stołu w stylu shabby chic – nogi stołu lub krzesła wykonane z drewna z ozdobnymi rzeźbieniami

shabby-chic-zrób-to-sam-instrukcje-stolik-nogi-od walizki

Wszystko czego potrzebujesz pod względem materiałów to etui i cztery nogi stołu lub krzesła w dowolnym rozmiarze, dopasowane do rozmiaru etui. Teraz ostrożnie zeszlifuj już nałożoną farbę, a następnie usuń kurz. Możesz użyć do tego grubszego papieru ściernego.

Stwórz swój własny stolik na bagaż w stylu shabby chic

shabby-chic-zrób to sam-szafka-nocna-szafka

Następnie nałóż podkład z farby akrylowej i po wyschnięciu zacznij lekko szorstkować powierzchnię. Aby to zrobić, użyj papieru ściernego z koroną 200. Następnie nałożyć drugą warstwę lakieru nawierzchniowego i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Stwórz swój własny biały stolik na bagaż w stylu shabby chic

shabby-chic-zrób-to-sam-szafka-nocna-biała

Na koniec możesz uzyskać typowy wygląd shabby chic, dostosowując. Za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego można usuwać nałożoną farbę warstwa po warstwie, ale tylko miejscami, tak aby w niektórych miejscach widoczna była dolna warstwa farby, a w innych nawet czyste drewno. Lakierowanie bezbarwnym lub podobnym nie jest konieczne. Ponieważ błyszcząca warstwa odbierze typowy charakter stylu vintage.