Kuchnia

Uchwyty do szafek kuchennych, zawiasy i inne – Przegląd opcji wyposażenia szafek

Kuchnia nowoczesna wyspa ze zlewem biały blat meblościanki bez uchwytów

Mówią, że dobry projekt tkwi w szczegółach. A jeśli chodzi o wyposażenie mebli i wymagania sprzętowe do łazienek i kuchni, musimy się zgodzić. Nowe uchwyty do szafek kuchennych nadają kuchni nowy wygląd, a zastosowanie określonego rodzaju zawiasu może sprawić, że otwieranie i zamykanie drzwi szafki będzie wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Na pewno warto przyjrzeć się opcjom wyposażenia garderoby. Nasz poradnik powinien zapewnić dobre wprowadzenie w temat, a także ułatwić planowanie wymarzonej kuchni.

Część I: Uchwyty szafek kuchennych

Uchwyty łukowe szafek kuchennych ze stali nierdzewnej Push to open Megnetschnäpper

Istnieje wiele uchwytów do szafek kuchennych o różnych nazwach, ale najczęściej spotykane są gałki, uchwyty wpuszczane, uchwyty łukowe i drążkowe. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się również szafki kuchenne bez uchwytów. Jednak w opisie „kuchni bezuchwytowych” znalazły się różne rozwiązania, takie jak profile uchwytów, listwy uchwytowe czy zatrzaski. Więcej na ten temat dowiesz się później.

Gałki do szafek kuchennych

Gałki do szafek kuchennych miedziane białe fronty matowy blat antracyt kwarc kamień

W szafkach i szufladach najczęściej stosuje się gałki mocowane za pomocą jednej śruby. Gałki meblowe są wykonane z różnych materiałów, w tym mosiądzu, cynku, stali nierdzewnej, brązu, szkła, kryształu, plastiku, porcelany, drewna i innych materiałów naturalnych i sztucznych. Chociaż są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, w miarę możliwości unika się ostrych krawędzi, aby zapewnić wygodę i ergonomię.

Uchwyty barowe

Pochwyty do szafek kuchennych blat granitowy ze stali nierdzewnej szary

Innym wariantem uchwytów do kuchni są uchwyty mocowane do frontów szafek za pomocą dwóch lub więcej śrub. Być może miałeś doświadczenia, w których chciałeś wymienić stare uchwyty szafek na nowe, ale okazało się, że odstępy między otworami nie pasują. Nie martw się – nie jesteś sam! Dzieje się tak często, ponieważ odległość między dwiema śrubami różni się w zależności od typu, producenta i innych czynników.

białe fronty kuchenne bezuchwytowa zmywarka do zabudowy uchwyt drążka

Niektóre uchwyty są specjalnie zaprojektowane do frontów szafek kuchennych, w których montowane są urządzenia takie jak lodówki czy zmywarki. W przeciwieństwie do konwencjonalnych uchwytów do szafek muszą one być bardziej wytrzymałe, ponieważ są używane znacznie częściej. Po otwarciu drzwi lodówki pojawia się tak zwany efekt ssania, przez co trzeba mocniej ciągnąć. Ponadto prawdopodobnie otwierasz lodówkę częściej niż większość szafek w Twojej kuchni. Dlatego wiele uchwytów do szafek z urządzeniami do zabudowy jest większych, szerszych lub grubszych niż pozostałe.

Uchwyty muszli

Szuflady do szafek kuchennych Uchwyty muszlowe czarne prowadnice szuflad

Łukowe uchwyty muszlowe, zwane również uchwytami muszlowymi, należą do najpopularniejszych uchwytów meblowych. Są one montowane z zagłębionym uchwytem skierowanym w dół i można je łatwo chwycić jednym lub kilkoma palcami. Ponieważ zakrzywiony metalowy uchwyt można zamontować tylko w jednym kierunku, stosuje się go głównie do szuflad i wysokich szuflad.

Frezowane uchwyty wpuszczane

Uchwyty szuflad kuchennych frezowane przednie wgłębienia

Innym popularnym sposobem otwierania szafek bez użycia konwencjonalnych uchwytów czy gałek są wycięcia we frontach kuchennych. Często można je znaleźć w kuchniach na zamówienie, w których pożądany jest minimalistyczny wygląd lub gdzie budżet jest napięty. Wycięcia mogą mieć różne kształty i często są zaprojektowane tak, aby ułatwić ich otwieranie.

Fronty kuchenne bez uchwytów – różne warianty bez uchwytów

Szafki kuchenne bez uchwytów Frezowany profil uchwytu Szafki wiszące Tip-On

Obecnie szczególnie popularne są kuchnie bez uchwytów. Nie tylko zachwycają eleganckim wyglądem, ale także są łatwiejsze w pielęgnacji. Fronty są znacznie łatwiejsze do czyszczenia i lepiej wyrażone. Dostępne są tutaj różne opcje projektowania:

Porada / Naciśnij, aby otworzyć / Zatrzask

Tip-On lub Push-to-open to mechanizm sprężynowy do otwierania i zamykania drzwi szafek bez uchwytów. Delikatny nacisk na określony punkt z przodu wystarczy, aby go otworzyć. Aby zamknąć szafkę, wystarczy ją docisnąć, aż usłyszysz delikatne „kliknięcie”. Oznacza to, że sprężyna jest z powrotem w pozycji zablokowanej.

Kuchnia nowoczesna czarno-biała push to open bar uchwyty łukowe uchwyty

Elektroniczna technologia serw-on

Dzięki tej innowacyjnej technologii drzwi są otwierane dzięki bardzo czułemu czujnikowi. Ale zawsze istnieje ryzyko, że przypadkowo dotkniesz szuflady i tym samym uruchomisz mechanizm. System ten jest szczególnie przydatny w przypadku szafek ściennych.

Szafka kuchenna bez uchwytów, frezowane uchwyty wpuszczane

Frezowana wnęka uchwytu

Oprócz mechanizmów typu tip-on istnieją również inne alternatywy dla uchwytu. Chwyty wpuszczane wbudowane w przód cieszą się coraz większą popularnością. W płycie wyfrezowano wgłębienie i zakryto klamką wykonaną z aluminium. Profile uchwytów mogą być dopasowane do koloru frontu lub kontrastowe.

Listwa uchwytowa profil miedziany mat biały fronty

Uchwyty szafek kuchennych fronty drewniane ze stali nierdzewnej

Nawiasem mówiąc, listwy uchwytowe wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej można nie tylko zamontować na płasko, ale można je również stosować klasycznie jako uchwyty. W tym wariancie montowane są z tyłu drzwi szafy.

Część II: Zawiasy i okucia do szafek kuchennych

Szafka kuchenna bez uchwytów jasnoszary Push to open wpuszczane uchwyty

Przy wyborze szafek kuchennych należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę frontów, ale również na wysokiej jakości technologię okuć, aby drzwi, klapy czy szuflady działały płynnie.

Ukryte zawiasy

Każda szafka kuchenna, którą można otworzyć drzwiami, ma ukryte zawiasy. Są one dostępne w różnych typach zawiasów, które wskazują położenie drzwi do korpusu kuchni. Podstawowe rodzaje mocowania zawiasów puszkowych to:

  • Obecny przystanek – drzwi znajdują się przed nadwoziem
  • Ścianka centralna – dwoje drzwi montuje się na ścianie centralnej
  • Dopłata wewnętrzna – drzwi mieszczą się w jednym korpusie

Drewniane fronty kuchenne bez uchwytów, uchwyty wpuszczane, blat biały

Obecnie w przeważającej mierze stosuje się trójwymiarowe, regulowane zawiasy. Posiadają większe kąty otwarcia i umożliwiają optymalny dostęp do wnętrza szafy. Powszechne są elementy amortyzujące, które zapewniają delikatny proces zamykania. System tłumienia softclose jest zintegrowany niewidocznie z ramieniem zawiasu lub można go doposażyć.

Kuchenne uchwyty łukowe ze stali nierdzewnej białe drewno antracyt

Mechanizmy otwierania do szafek ściennych

Okucia do wind stosowane są głównie do szafek górnych i górnych. Oznacza to, że przestrzeń w szafkach kuchennych może być w pełni wykorzystana. W zależności od kąta otwarcia i położenia drzwi należy rozróżnić okucie podnoszone, okucie podnoszone, klapa podnoszona i okucie podnoszone.

Część III. Prowadnice do szuflad

Typy prowadnic do szafek kuchennych

Wreszcie wyposażenie szafek kuchennych obejmuje systemy prowadnic, które umożliwiają płynne otwieranie i zamykanie szuflad i szuflad. Prowadnice do szuflad są dostępne w wersji bocznej, środkowej i dolnej, w zależności od ilości miejsca pomiędzy szufladą a meblościanką. Poszczególne prowadnice szuflad różnią się również nośnością.

Prowadnice szuflad obejmują:

  • Prowadnice podpodłogowe – montowane są niewidocznie pod szufladą
  • Prowadnice rolkowe – mają nylonowe rolki i są prowadzone w metalowej prowadnicy.
  • Prowadnice kulkowe (prowadnice teleskopowe) – są popularne ze względu na małą szerokość montażową.
  • Systemy prowadnic ramowych – umożliwiają regulację szuflad za pomocą specjalnych opcji.

Szafki kuchenne wysuwane uchwyty drążkowe stal nierdzewna drewniany front

Wszystkie typy są dostępne jako pełne i częściowe rozszerzenie. Pełne wysunięcie umożliwia wgląd i dostęp do najdalszego narożnika szuflady i jest idealnym rozwiązaniem wyposażenia ergonomicznej kuchni. Częściowe wydłużenie jest jednak niedrogą alternatywą pełnego wydłużenia i koncentruje się funkcjonalnie na najistotniejszych elementach.

Uchwyty do szafek kuchennych Czarny marmurowy blat zmywarki ze stali nierdzewnej

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po uchwytach do szafek kuchennych, zawiasach i prowadnicach do szuflad będzie pomocny w planowaniu wymarzonej kuchni. Funkcjonalne szafki wspierają procesy robocze w kuchni i zapewniają wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, dzięki czemu zawsze masz przegląd w kuchni.

Listwy uchwytowe aluminium czarny mat fronty drewno blat roboczy