Dom i ogród

Projekt ogrodu z bonsai – sztuka ogrodowa w stylu japońskim

Wskazówki dotyczące przycinania bonsai w ogrodzie

Sztuka ogrodnictwa drzewkami bonsai wywodzi się z Dalekiego Wschodu – ponad 2000 lat temu pierwsze ogrody w Chinach zostały zaprojektowane z estetycznie ukształtowanymi bonsai. Z biegiem czasu forma sztuki rozprzestrzeniła się w Azji – Wietnamie, Indonezji, a następnie Japonii. Była bardzo popularna w krainie wschodzącego słońca i była określana japońskim słowem bon-sai /roślina muszli/. Termin ten został później przyjęty przez Europejczyków. W dzisiejszych czasach właściciele ogrodów z całego świata nabierają Dalekiego Wschodu z drzewkami bonsai.

Projekt ogrodu z bonsai – zakup, lokalizacja i pielęgnacja

Projektowanie ogrodu-bonsai-pielęgnacja-wskazówki-nawozy

Przy odpowiedniej pielęgnacji i udanym doborze lokalizacji ogródek bonsai może żyć nawet kilkaset lat. Oczywiście na jego długowieczność wpływa kilka czynników – eksperci radzą przede wszystkim kupować drzewka bonsai od wyspecjalizowanych sprzedawców i zawsze uzyskać szczegółowe porady. Jeśli drzewko ma zostać oddane, warto wybrać je wspólnie z właścicielem ogrodu.

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla Bonsai na zewnątrz – Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę gatunki drzew i klimat w regionie. Zasadniczo rośliny potrzebują bezpośredniego światła słonecznego i ochrony przed wiatrem.

Zimowanie – bonsai ogrodowe w zasadzie wytrzymują zimą temperatury do -25 stopni bez żadnych problemów, jeśli korzenie drzew są chronione. Alternatywnie drzewka karłowate można przechowywać w ogrodzie zimowym w temperaturze do 8-10 stopni.

Nawóz – w sklepach dostępne są specjalne nawozy do bonsai – właściciel ogrodu może je wykorzystać do nawożenia wiosną, potem zrobić sobie przerwę latem, a specjalny długoterminowy nawóz może być ponownie użyty jesienią.

Podlewanie – właściciele Bonsai nie muszą codziennie podlewać rośliny, ale przede wszystkim sprawdzać glebę – jak tylko wyschnie, drzewko należy podlać.

Projekt ogrodu z bonsai – bonsai ogrodowe jako atrakcja na zewnątrz

Projekt ogrodu-domek-bonsai-opieka-drut-wskazówki

Aby bonsai i bonsai ogrodowe stały się atrakcją na zewnątrz, zgodnie z Eksperci z Luxurytrees regularne cięcie niezbędny. Nowe pędy są odcinane od dołu w maju-czerwcu-lipcu, aby drzewo zachowało swój pierwotny kształt.

Pożądany kształt można alternatywnie uzyskać za pomocą drutu – służy on do gięcia lub napinania gałęzi drzew. Szczególnie odpowiednie są druty wykonane z miedzi lub aluminium – są ledwo zauważalne i utrzymują drzewo w formie.

W zależności od konstrukcji drzewka definiuje się kilka kształtów ciętych – pionowy / np. Chokkan z jednym pniem lub Kabudachi z kilkoma pniami / tzw. przykład Ishi Tsuki / i wiele innych.

 Drzewko Bonsai jako akcent w nowoczesnych wnętrzach

Projekt ogrodu-bonsai-pomysły-pokoje-pielęgnacja-drzewa-przycinanie

 Dość łatwa w pielęgnacji i bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa – bonsai

Projektowanie ogrodu-bonsai-rośliny domowe-wskazówki dotyczące pielęgnacji-pomysłów

 Właściwa lokalizacja piasku ma kluczowe znaczenie dla jego długowieczności

Projekt ogrodu-bonsai-pomysły-w stylu japońskim

 Drzewko Bonsai w ogrodzie w stylu japońskim

Projekt ogrodu-bonsai-drzewka-miski-w stylu japońskim