balkon

Jak możesz wypędzić gołębie z balkonu i trzymać je z daleka? Najlepsze metody i wskazówki

Gołębie mogą być prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza w dużych miastach. Podbijają nie tylko całe place miejskie, ale także rozgościły się na dachowych tarasach i balkonach. Jeśli jednak włożyłeś dużo wysiłku w ładne umeblowanie swojego balkonu, na pewno nie chcesz dzielić go z rodziną gołębi. Jak trzymać gołębie z dala od balkonu, zobacz ten artykuł.

Gołębie na balkonie – co robić?

Gołębie gnieżdżą się na balkonie, jakby były odstraszone

Gołębie mogą stanowić duży problem dla zdrowia i jakości życia. Gniazdujące gołębie pozostawiają odchody, a odchody gołębi są potencjalnie szkodliwe dla ludzi, ale także dla zwierząt domowych i innych zwierząt. Stąd te ptaki są często nazywane „szczurami z powietrza”. Hałas wydawany przez gołębie, zwłaszcza w okresie lęgowym, jest również bardzo dokuczliwy i powoduje u ludzi bezsenność. Z tego powodu odstraszacz gołębi jest dobrze znaną formą zwalczania szkodników w dużych miastach.

Istnieją różne podejścia do trzymania gołębi z dala, ale także innych większych lub mniejszych ptaków. Możesz odstraszyć gołębie, manipulując ich naturalnymi reakcjami lub przeganiając je rzeczami, których nie lubią. Środki odstraszające ptaki sprawiają, że obszary są mniej atrakcyjne dla gołębi do gniazdowania lub siedzenia, a strachy na wróble uniemożliwiają im wejście na atrakcyjne obszary. Oba podejścia pomagają gołębiom w zabezpieczaniu balkonów i innych obszarów.

Co pomaga przeciwko gołębiom na balkonie?

Co zrobić z gołębiami na balkonie

Pierwszym pytaniem, które należy zadać, jest to, czego te ptaki nie lubią i co może je odstraszyć. Poniżej wymieniliśmy różne opcje.

Najlepsze repelenty manipulują fizjologiczną lub psychologiczną naturą gołębia. Chociaż niektóre z nich mogą powodować łagodne cierpienie, metody te są humanitarne i nieszkodliwe. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich będą działać tylko przez ograniczony czas.

Odpędzanie gołębi z odbiciem światła

Zawieś płyty przed gołębiami na balkonie

Różne przedmioty, które odbijają słońce, mogą być używane przeciwko irytującym ptakom, ponieważ gołębie są na nie uczulone. Można do tego wykorzystać stare płyty CD, na przykład nawlec je na sznurek i zawiesić na balkonie jak telefon komórkowy. Inne przedmioty odbijające światło, takie jak szklane kulki, plastikowe kulki lub nawet paski folii aluminiowej, mogą również odstraszyć gołębie.

Wybierając odblaskowe powierzchnie do odstraszania gołębi, wykorzystujesz naturalne reakcje ptaków, ale nie powoduje to szkód. Odblaskowa powierzchnia jest raczej myląca dla gołębi i spowoduje, że po prostu zagnieżdżą się w innym miejscu.

Kuranty wiatrowe trzymają gołębie z dala od balkonu

Błyszcząca turbina wiatrowa może wypędzić gołębie z balkonu

Ćwiczenie może również skutecznie wypędzić gołębie z balkonu. Można do tego wykorzystać wszelkiego rodzaju turbiny wiatrowe, na przykład wbijając je w skrzynkę balkonową lub przywiązując do balustrady balkonowej. Kolejną dobrą opcją są proste wstążki, girlandy lub dzwonki wiatrowe, które gdzieś wieszasz. Ale balkon nie musi być całkowicie osłonięty od wiatru, aby mógł się poruszać.

Plastikowe kolce przeciwko ptakom na balkonie?

Trzymaj gołębie z dala od balkonu za pomocą plastikowych kolców

Gołębie lubią nasze balkony, ponieważ mają dużo miejsca do siedzenia i gniazdowania. Jeśli ptaki nie mają szans na lądowanie, będą szukać gdzie indziej. Plastikowymi kolcami możesz zakryć balustradę, parapet balkonowy lub parapet okienny. W ten sposób gołębie nie mogą już tam lądować. Te kolce mogą nie wyglądać zbyt ładnie, ale nadal działają. Ważne jest tylko, aby kolce nie były zbyt ostre, aby nie zranić ptaków.

Odganianie gołębi hałasem

Gołębie odjeżdżają z hałasem

Co jeszcze możesz zrobić przeciwko gołębiom na balkonie? Systemy obrony akustycznej to kolejny sposób na utrzymanie gołębi z dala od balkonu. Mogą to być na przykład odgłosy takie jak szczekanie, głośne dzwonienie lub krzyki ptaków drapieżnych. Trzeba jednak pamiętać, że ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do dźwięków. Musisz więc regularnie je zmieniać, aby temu zapobiec.

Wskazówka: przedyskutuj ten środek z sąsiadami, aby nie było żadnych problemów. Jeśli się nie zgadzasz, użyj innej metody odpędzania ptaków.

Jeśli nie przeszkadza Ci dźwięk dzwonka, możesz też zawiesić dzwonki gdzieś na balkonie. Ich dźwięk jest niepopularny wśród gołębi i może je szybko przegonić.

Kupuj lub rób rękodzieło

Gołąbek strach na balkony sowa z tworzywa sztucznego

Gołębie są pokarmem dla ptaków drapieżnych, takich jak jastrzębie i orły. Ponieważ te ptaki drapieżne nie żyją w miastach, możesz umieścić je w kształcie ptaka atrapy. Do tego nadają się również plastikowe kruki, które pełnią funkcję stracha na wróble. Można je umieścić np. na parapecie okiennym lub balustradzie balkonu. Musisz regularnie przenosić gołębia w inne miejsce. W przeciwnym razie gołębie przyzwyczają się do jego obecności i nie będą postrzegać go jako prawdziwego wroga.

Aby strach na wróble działał lepiej, możesz powiesić go na cienkiej nylonowej nitce, aby poruszał się za pomocą wiatru. Świetną alternatywą są ruchome plastikowe ptaki, takie jak sowy czy jastrzębie. Wykorzystują one głównie energię słoneczną do poruszania głowami, dzięki czemu wyglądają znacznie bardziej realistycznie dla gołębi.

Kot na balkonie odstrasza gołębie

Kot na balkonie może trzymać gołębie z daleka

Każdy, kto ma zwierzaka, ma już jeden z najlepszych sposobów na trzymanie ptaków z daleka. Jeśli na balkonie czai się kot, gołębie zachowają dystans. Te ptaki też nie lubią szczekać psów, dlatego twój czworonożny przyjaciel może chronić teren zewnętrzny przed gołębiami. Aby to zrobić, musi być absolutnie zakryty. Ponieważ zwierzak nie będzie spędzał całego czasu na balkonie, warto rozważyć również zastosowanie dodatkowego środka odstraszającego.

Napnij siatkę dla gołębi

Siatka dla gołębi na balkony jako środek odstraszający

Jeśli zakryjesz balkon siatką na ptaki, pożegnaj się z problemami gołębi. Musisz jednak uważać, aby ptaki nie zostały złapane w kraty. Siatka na gołębie nie wygląda zbyt ładnie, ale jest skuteczna przeciwko niechcianym zwierzętom. Może jednak ograniczać widok i utrudniać pobyt na balkonie. Dlatego siatka na gołębie jest raczej środkiem tymczasowym lub możliwością na balkony, które nie są często używane.

Odpędzaj gołębie falami ultradźwiękowymi lub infradźwiękowymi

Wypędź gołębie z balkonu i dachu za pomocą fal ultradźwiękowych

Fale ultradźwiękowe i infradźwiękowe są często stosowanym środkiem przeciwko wszelkiego rodzaju szkodnikom.Upewnij się jednak, że fale te są skuteczne nie tylko przeciwko gołębiom, ale mogą również przeszkadzać innym zwierzętom, a nawet Twojemu pupilowi. Ponadto gołębie szybko przyzwyczajają się do różnych dźwięków i po pewnym czasie mogą je zignorować i ponownie zagnieździć się na Twoim balkonie.

Czy można odpędzić gołębie zapachami??

Co zrobić z gołębiami na balkonowych wskazówkach

Silne i odpychające zapachy i zapachy, takie jak pieprz, a nawet olejki eteryczne, mogą na chwilę odstraszyć populacje gołębi. Aby całkowicie pozbyć się gołębi z nieprzyjemnymi zapachami, musisz konsekwentnie rozprowadzać zapachy po ich miejscach sypialnych i gniazdowych, aby siedlisko nie nadało się do zamieszkania.

Gołębie i inne ptaki nie są wielkimi fanami mocnych ziół i przypraw. Oznacza to, że możesz odstraszyć gołębie, posypując na balkonie mocnymi przyprawami, takimi jak czerwona papryka, cynamon, czosnek lub pieprz cayenne.

Wskazówki, jak trzymać gołębie z dala od balkonu

Nie karm gołębi na balkonie

Aby chronić balkon lub taras na dachu przed dokuczliwymi ptakami, należy uczynić to miejsce nieatrakcyjnym. Tutaj zebraliśmy kilka wskazówek, jak sprawić, by balkon stał się niepopularnym miejscem dla gołębi.

Nie zostawiaj jedzenia ani okruchów w pobliżu

To pierwsza i najważniejsza wskazówka – nie karm ptaków! Zwierzęta wracają tam, gdzie mogą znaleźć lub zdobyć pożywienie. Jeśli masz ochotę nakarmić gołębia okruchami na balkonie, lepiej się powstrzymaj. Ponieważ jeden gołąb może w krótkim czasie oznaczać cały klan na Twoim balkonie.

Aby nie karmić ptaków nieświadomie, należy po każdym wyjściu na zewnątrz posprzątać balkon, zwłaszcza obszary na, pod i obok siedzenia.

Usuń gniazdo gołębi

Usuń gniazdo gołębi lub nie napiwki

Jeśli gołębie rozmnażają się na twoim balkonie, trudniej będzie je odpędzić. Sezon lęgowy gołębi jest długi – w Europie Środkowej najczęściej od marca do sierpnia, ale także jesienią i zimą gołębie hodowlane nie są rzadkością.

Ptaki lęgowe są skoncentrowane na parapetach okiennych, na balkonach, w pobliżu chlewni lub innego źródła pożywienia. Jeśli znajdziesz gniazdo gołębi na swoim balkonie, możesz je usunąć. Najłatwiej to zrobić, gdy gniazdo jest tylko konstrukcją gałęzi. Ze względów bezpieczeństwa miejsce lęgowe zniszcz rękawiczkami i maską na twarz. Jeśli gniazda będą usuwane raz za razem, gołębie nie będą już wykorzystywać swojego balkonu do budowania gniazd.

Udekoruj balkon i trzymaj gołębie z daleka

Odpędzanie ptaków dzwonkami wietrznymi

Pięknie udekorowany balkon, na którym spędzasz dużo czasu, szybko staje się niekochany przez gołębie i inne ptaki. Ruch ich odstrasza i szukają spokojniejszego miejsca.

Dzięki prostej dekoracji, jak niektóre girlandy z kolorowych wstążek, możesz nie tylko upiększyć swój balkon, ale także chronić go przed niechcianymi latającymi gośćmi. Od czasu do czasu zmieniaj dekorację, aby ptaki się do niej nie przyzwyczaiły.

Wskazówka: Jeśli wybierasz się na wakacje (szczególnie w okresie lęgowym lub lęgowym gołębi), upewnij się, że gołębie nie zamienią Twojego balkonu w miejsce gniazdowania. Użyj jednego ze środków wymienionych w tym artykule, aby zabezpieczyć balkon podczas Twojej nieobecności.