Architektura krajobrazu

Wytrzymałe trawy ozdobne – różowa trawa teksańska Muhlenbergia capillaris zapewnia odrobinę koloru w jesiennym ogrodzie

hardy ziergraeser różowe schody projekt ogrodu

Ze względu na same wypełniacze szczelin i atrakcyjne tło – intensywnie wybarwione, odporne na zimę trawy ozdobne tworzą jedne z najpiękniejszych obrazów ogrodowych w jesiennym ogrodzie i mogą z łatwością nadążyć za bylinami i późno kwitnącymi plamami koloru. Jednocześnie istniejąca różnorodność kształtów pozwala na pewną swobodę projektowania – są wykorzystywane zarówno jako akcenty w kwietniku, jak i jako soliści w ogrodzie skalnym. W dzisiejszych czasach szczególnie popularna jest filigranowa trawa teksańska Muhlenbergia capillaris, która jesienią nabiera różowego koloru i w ten sposób zapewnia odrobinę koloru w ogrodzie. W USA ta łatwa w pielęgnacji roślina okazała się wszechstronnym talentem. W artykule dowiesz się na co zwracać uwagę podczas sadzenia i pielęgnacji, a także jakie aranżacje są możliwe.

Odporne trawy ozdobne jako akcent w ogrodzie

hardy ziergraeser house pool ze stali corten elewacji

Odporne na zimę trawy ozdobne są popularnym dodatkiem do wizerunku ogrodu w USA – można je stylowo inscenizować razem z bylinami i drzewami, stanowią idealne tło dla kreatywnych projektów rabat kwiatowych i nadają zarówno dyskretny i prosty minimalistyczny ogród, jak i nadmorski projekt ogrodu świeży akcent. Urozmaicają również ogród skalny i dodają wykończenia do ogrodu przydomowego. Szeroki zakres zastosowań zależy w każdym przypadku od dużej różnorodności odmian, które można znaleźć na rynku. Hobbystyczni ogrodnicy rozróżniają jednoroczne i wieloletnie trawy ozdobne – rośliny jednoroczne potrzebują tylko jednego roku od kiełkowania do treningu i formowania nasion, a następnie obumierają. Z kolei wieloletnie trawy ozdobne są niezwykle trwałe – bez problemu przeciwstawiają się wiatrowi, deszczowi i mrozowi, a na zewnątrz przez wiele lat zapewniają plamy koloru.

 Trawa teksańska Muhlenbergia capillaris ma atrakcyjny różowy kolor

odporne ziergraeser żywopłoty wiecznie zielone byliny

Trawa teksańska Muhlenbergia capillaris (wciąż nazywana trawą o różowych włosach) należy dokładnie do tej drugiej grupy – jak sama nazwa wskazuje, roślina pochodzi z USA (ale obecnie jest szeroko rozpowszechniona także w Meksyku), a później została sprowadzona do Europy. Wymaga stanowiska słonecznego, ale może również rosnąć w półcieniu. Sadzenie rozpoczyna się w styczniu i kończy w kwietniu, trawa ozdobna dostarczana jest w kulkach. Roślina następnie rozmnaża się później przez siew. Lekko gliniasta, równomiernie wilgotna gleba o neutralnym pH i wierzchniej grubości ok. 25 cm to idealne warunki do szybkiego wzrostu. Trawę teksańską sadzi się w grupach po 4-5 roślin, odległość między poszczególnymi roślinami powinna wynosić około 100 cm.

hardy ziergraeser różowe włosy trawa bylina wieloletnia

Szczególnie ważną rolę w sadzeniu odgrywa fakt, że różowa trawa włoskowata tworzy rozłogi i może w ten sposób szybko się rozprzestrzeniać. Dlatego eksperci zalecają zachowanie pewnej odległości od innych roślin i sąsiadów oraz coroczne sprawdzanie rozłogów. Łukowato zwisająca forma wzrostu w kształcie wazonu umożliwia zarówno sadzenie bezpośrednio w kwietniku, jak i aranżację w doniczce. Trawa ozdobna rośnie między kwietniem a końcem lipca i osiąga maksymalną wysokość 100 cm, ale zwykle ma około 80 cm wysokości – dlatego może być również używana jako osłona prywatności na tarasie lub balkonie. Wygląd jest, szczególnie jesienią, po prostu spektakularny – cienkie jak włos uszy urzekają jasnoróżowym odcieniem, który automatycznie przyciąga uwagę. Różowy kolor można zauważyć od połowy sierpnia, wiosną i na początku sezonu letniego trawa ozdobna o wydłużonych liściach jest zielona – dlatego łatwo można ją łączyć z wcześnie kwitnącymi kwiatami. Okres kwitnienia zaczyna się wtedy od końca września i może trwać do początku grudnia.

Wytrzymałe trawy ozdobne – trawa o różowym włosiu jest niezwykle łatwa w pielęgnacji

hardy ziergraeser brama ogrodowa z kutego drewna ściana ogrodowa z drewna

Jeśli chodzi o pielęgnację, trawę włosową uważa się za niezwykle łatwą w pielęgnacji. Zasadniczo może tolerować przycinanie wiosną rok po posadzeniu. Zimą roślina wytrzymuje temperatury do -20 stopni Celsjusza, ale mrozy znosi tylko w ograniczonym stopniu – aby Muhlenbergia capillaris mogła rosnąć potrzebuje co najmniej 15 bezmrozowych tygodni w roku. Dlatego roślina jest uważana za mrozoodporną, ale zimowanie w szklarni może mieć sens w pewnych okolicznościach.

mrozoodporna trawa ozdobna kolor tła kwietniki byliny

Opcjonalnie roślinę można owinąć włókniną w miesiącach zimowych, pod warunkiem, że umożliwi to przepływ powietrza. Na przykład w północnych częściach Niemiec trawę ozdobną można sadzić w doniczkach – do tego celu potrzebne są doniczki o pojemności co najmniej 50 litrów. Rośliny należy również nawozić co trzy tygodnie specjalnym nawozem do traw. Ogrodnik hobbystyczny powinien raczej unikać zalegania wody – ponieważ trawa ozdobna tego nie toleruje. W przeciwnym razie trawa z różowymi włosami jest uważana za dość tolerancyjną wobec miejskiego klimatu i dlatego jest idealnym wyborem do miejskiej willi, tarasu na dachu lub balkonu od strony południowej.

Umieść wytrzymałe trawy ozdobne we właściwym miejscu

hardy ziergraeser texasgras żwirowa ścieżka kaktusy

Wiosną i latem trawy ozdobne bardziej przypominają rośliny strukturalne – kontrastują z kwitnącymi kwiatami i drzewami oraz stanowią idealne tło dla pomysłowych kompozycji kwiatowych. Przycinają również ładną figurę wokół stawu ogrodowego – pod warunkiem, że niecka stawu jest dobrze uszczelniona, aby nie dochodziło do zalegania wody. Dopiero później, pod koniec lata, trawy włosowe, takie jak Muhlenbergia capillaris, wysuwają się na pierwszy plan i stają się atrakcją na świeżym powietrzu. Do tego czasu roślina w większości osiągnęła już maksymalną wysokość i najlepiej prezentuje się jako solista, otoczona kamieniami i żwirem.

hardy ziergraeser różowe włosy trawa bauerngarten maritim trawnik

Na rabatach mogą występować późno kwitnące kwiaty, ale ich kolor musi być dopasowany do różowo-fioletowego odcienia filigranowej rośliny. Nawiasem mówiąc, w USA trawa teksańska jest często spotykana w ogrodach skalnych (jest szczególnie skuteczna na ciemnym tle, takim jak granitowy żwir), we Włoszech i Portugalii zastępuje lawendę w przydomowym ogródku i dodaje krajowi egzotycznego charakteru. ogród w stylu, w Meksyku jest to jedyna roślina używana w minimalistycznym ogrodzie ze względu na swój rzeźbiarski język projektowania. Możliwości są praktycznie nieograniczone i są ściśle związane z własnymi preferencjami, orientacją w ogrodzie i innymi elementami projektu.

hardy ziergraeser texasgrass kwietnik jesienny ogród

hardy ziergraeser muhlenbergia capillaris żwirowa ścieżka betonowa ściana ogród

hardy ziergraeser żwir ścieżka żywopłot rośliny step garden

hardy ziergraeser hairgraess kaktusy muhlenbergia capillaris