Zwierzęta

5 najpopularniejszych kotów rasowych i ich charaktery – lista ze zdjęciami

Koty rasowe i ich cechy charakteru-popularne-europejskie-krótkowłose

Ulubionym zwierzęciem domowym Niemców jest kot. Szacuje się, że w 2015 roku w Niemczech trzymano 30 milionów zwierząt, w tym 13 milionów samych kotów. Oznacza to, że liczba kotów prawie się podwoiła od 2000 roku. Dziś przedstawiamy Wam przegląd 5 najpopularniejszych kotów rasowych i ich charakter, który czyni je tak wyjątkowymi.

Koty rasowe i ich charakter – 5 miejsce: Kot syjamski

Koty rasowe i ich charakter syjamski-wolny-walker-łatwy w pielęgnacji-niebieskie-oczy

Syjamski to numer 5 najpopularniejszych kotów rasowych. Pochodzi z Syjamu, co w dużej mierze odpowiada dzisiejszej Tajlandii. Nie wiadomo, jak powstała ta rasa kotów, ale jest to jedna z najstarszych ras kotów na świecie. Istnieje już dokument z XIV wieku, który opisuje kota syjamskiego. Jako szlachetny kot był wcześniej przeznaczony tylko dla rodziny królewskiej i był uważany za Strażnik świątyni.

rodowód-koty-postaci-syjamskie-koty-niebieskie-oczy-duża-łatwa-pielęgnacja

Kolor futra jest charakterystyczny dla Syjamów. Ponieważ koty te są częściowymi albinosami, koty mają niebieskie oczy i białą sierść z ciemnymi obszarami. Ogon, uszy i pysk są ciemne, aw niektórych przypadkach także łapy i nogi. Obecnie istnieją dwie kultywowane formy. Współczesny kot syjamski ma bardzo smukły i elegancki pokrój. Jej nogi i szyja są dłuższe, a głowa bardziej spiczasta. W porównaniu do nowoczesnego syjamskiego tradycyjny syjamski wygląda na bardziej zaokrąglony i nieco bardziej krępy. W przeszłości cenione były koty syjamskie zezowate lub koty z załamanym ogonem. Obecnie te cechy są uważane za wady i nie są już specjalnie hodowane.

rodowód-koty-cechy-postaci-lekka-opieka-siam-kot-spokój

Z natury koty syjamskie są bardzo czułe, zabawne, ciekawskie i bardzo inteligentne. Jest jednak również jednym z najbardziej komunikatywnych i najgłośniejszych kotów. Mają silne zachowania społeczne i nie powinny być trzymane same. Ponieważ są bardzo zorientowane na ludzi, ich zachowanie jest czasami porównywane do psów. Koty syjamskie można również nauczyć chodzić na smyczy.

Jako kot krótkowłosy zapotrzebowanie na opiekę nad kotem syjamskim jest dość niskie. Istnieją jednak pewne dziedziczne choroby genetyczne w tej rasie kotów, które mogą wystąpić i należy je wcześniej wykluczyć. Mogą wystąpić różne zaburzenia metaboliczne z defektami rozkładu i przechowywania niektórych produktów przemiany materii, defektami krwinek, zwyrodnieniem siatkówki i skłonnością do niektórych rodzajów raka. Syndrom Pica, zaburzenie odżywiania, w którym zjadane są rzeczy, które w rzeczywistości nie nadają się do spożycia, również występuje częściej u tego rodowodowego kota.

Koty rasowe i ich charakter – 4 miejsce: Kot perski

Koty rasowe i ich charakter perskie-kocice-długowłose-płaska-charakterystyka

Kot perski jest na czwartym miejscu. Razem z kotami syjamskimi należą do najstarszych opisanych ras kotów w ogóle. Pochodzi z Persji, uważa się, że pochodzi od tureckich i rosyjskich kotów długowłosych. Jednak poprzez hodowlę cechy Original Cats uległy znacznej zmianie. Ciało stało się bardziej zwarte, nogi i nos krótsze, a futro dłuższe i grubsze. Jest uważany za jednego z najsłynniejszych i najpopularniejszych kotów rasowych na świecie.

Kot perski należy do średniej wielkości kotów długowłosych. Ich sylwetka wydaje się krępa, co częściowo wynika z ich krótkich nóg. Krzaczasty ogon jest również krótszy niż u innych ras kotów. Głowa jest duża i okrągła z małymi uszami. Krótki, płaski nos jest charakterystyczny dla kota perskiego.

rodowód-kot-perski-beżowy-krem-pielęgnacja-długich włosów-potrzeby

Charakter kotów uważany jest za bardzo spokojny i pogodny. Jeśli nabrała pewności siebie, jest bardzo ufna i czuła. Ze względu na swój zrelaksowany charakter zwykle dobrze dogaduje się z psami i dziećmi. Może być dobrze trzymany jako kot domowy bez swobodnego biegania. Nie lubi jednak być sama i potrzebuje dużo ruchu.

Uważa się, że kot perski jest Kot długowłosy o dużej potrzebie opieki. Tak piękne i kochające jak te koty, futro musi być codziennie szczotkowane, ponieważ ma tendencję do plątania się. Ponadto kanały łzowe mają tendencję do blokowania się w niektórych przerostach i dlatego należy je regularnie czyścić. Ze względu na krótki nos niektóre zwierzęta mają również trudności z oddychaniem. Jako typowa choroba dziedziczna istnieje również ryzyko wystąpienia torbieli nerkowych u tej rasy.

Koty rasowe i ich charakter – III miejsce: Brytyjski krótkowłosy

Koty rasowe-cechy-charakterystyczne-łatwe w pielęgnacji-szare-Brytyjskie-Krótkowłose

Trzecie miejsce zajmuje brytyjski krótkowłosy, który jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Uważa się, że kiedyś został sprowadzony na wyspę przez Rzymian i przez długi czas pozostawał tam odizolowany. Rasa jest hodowana od ponad 100 lat. Jednak nie została uznana za samodzielną rasę aż do 1980 roku. Ze względu na swoją sierść i charakter jest jednym z łatwych w pielęgnacji i nieskomplikowanych kotów, które czują się dobrze zarówno w rodzinie, jak i w jednym gospodarstwie domowym.

Kształt ciała kota brytyjskiego krótkowłosego jest krótki i mocny. Nogi są raczej krótkie i krępe. Futro jest bardzo gęste ze względu na duży udział podszerstka. Na ogólnym obrazie wygląda więc na dość zaokrąglony. Podobnie jak w przypadku zwykłego kota domowego, istnieje szeroka gama wariacji kolorystycznych, od monochromatycznej czerni do czerwieni, klasycznej lub Mora. Kolor oczu jest przeważnie żółto-pomarańczowy lub miedziany, ale niebieskie lub zielone oczy występują również z szarym kolorem sierści.

rodowód-kot-brytyjski-krótkowłosy-brąz-kremowy-niebieskie-oczy

Koty brytyjskie krótkowłose są bardzo przytulne z natury. W przeciwieństwie do większości innych kotów zazwyczaj nie boją się wody. Ze względu na ich przytulny, niewymagający charakter, całkiem możliwe jest trzymanie ich w mieszkaniu. Ponieważ jednak, jak wszystkie koty, ma wrodzony instynkt łowiecki, powinno być wystarczająco dużo okazji do zabawy. Większość brytyjskich krótkowłosych jest początkowo bardzo sceptyczna wobec obcych. Jednak z czasem buduje się silna więź z ich opiekunami.

Pod względem pielęgnacji są bardzo łatwe w pielęgnacji ze względu na krótkie futro. Jednak ze względu na gęstą sierść przy zmianie sierści należy szczotkować. Ponieważ koty mają tendencję do nadwagi ze względu na ich spokojne zachowanie, należy monitorować dietę. Istnieją również pewne choroby dziedziczne, które mogą wystąpić u tej rasy, takie jak torbiele nerek lub kardiomiopatia, które mogą prowadzić do problemów z sercem.

Koty rasowe i ich charakter – II miejsce: Maine Coon

rodowód-koty-postaci-długowłose-duży-wolny-wybieg-menkun-charakterystyka

Kot rasy Maine Coon jest na drugim miejscu. Uważa się, że jego początki sięgają północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Nazwa pochodzi od amerykańskiego „szop pracz” oznaczający „szop pracz”. Rasa zawdzięcza to swojemu puszystemu ogonowi, który przypomina ogon szopa. Maine Coon należy do grupy kotów leśnych, a więc także do ras dużych kotów. Niektóre z największych okazów są rozciągnięte od głowy do końca ogona o długości czterech stóp i ważą 12 funtów.

rodowód-koty-postaci-długowłosy-kotek-maine-coon

Ciało kota rasy Maine Coon jest dość duże i czasami określane jest jako „prostokątne”. Na głowie, która jest nieco dłuższa niż szersza, osadzone są duże uszy, które często mają mały, charakterystyczny „rysi pędzel”. Na wewnętrznej stronie uszu znajduje się również długa sierść, która zimą chroni przed zimnem. Ogon jest bardzo krzaczasty i przynajmniej tak długi jak tułów. Tutaj też puszysty ogon pierwotnie służył jako ochrona przed zimnem.

Maine Coony są uważane za bardzo łagodne i dobroduszne ze względu na swój charakter. Dobrze dogadują się z psami i dziećmi. Ze względu na silny instynkt zabawy i chęć bycia zajętym potrzebują dużo miejsca, a także lubią przebywać na świeżym powietrzu. Zaletą jest to, że deszcz i śnieg nie wpływają zbytnio na ich wodoodporną sierść.

Ponieważ koty należą do grupy kotów półdługowłosych, ich pielęgnacja jest równie pracochłonna, jak w przypadku kotów długowłosych. Pod względem zdrowotnym jest bardzo wytrzymały. Jednak ze względu na małą pulę genów w rasach niektóre choroby występują częściej. Najczęstsze u Main Coonów są dysplazja stawu biodrowego, która powoduje problemy podczas chodzenia, oraz kardiomiopatia.

Koty rasowe i ich charakter – I miejsce: Kot europejski krótkowłosy

rodowód-koty-cechy-postaci-łatwej-pielęgnacji-kot europejski-krótkowłosy

Kot europejski krótkowłosy zajmuje pierwsze miejsce pod względem popularności i dystrybucji, co wynika przede wszystkim z wysokiego poziomu świadomości i łatwości obsługi. Większość istniejących kotów europejskich krótkowłosych nie jest okazami hodowlanymi i obecnie jest bardzo niewielu hodowców, którzy specjalnie hodują tę rasę. Kot hodowlany różni się od zwykłego kota domowego tym, że rysunki kolorystyczne są wyraźniejsze i bardziej symetryczne w formie hodowlanej i hodowanych jest tylko około 30 odmian barwnych. Z kolei w kocie domowym znanych jest około 70 kolorów.

Czerwony pręgowany

krótkowłosy-kot domowy-rasa-europejska-kot-rudy-pręgowany

Kot europejski krótkowłosy jest średniej wielkości, atletyczny i muskularny. Jej klatka piersiowa jest stosunkowo szeroka i ma dużą głowę ze średniej wielkości uszami szeroko rozstawionymi. Kolor i wzór sierści jest zróżnicowany i waha się od monochromatycznego czarnego lub białego kota do czarnego lub czerwonego pręgowanego.

Kot europejski krótkowłosy jest bardzo czuły, czuły i milutki dla ludzi. Jest również uważana za zabawną i bardzo inteligentną. Ze względu na jej wyraźny instynkt łowiecki ma potrzebę poruszania się i potrzebuje dużo miejsca, aby realizować swój instynkt łowiecki. Jest to zatem idealne rozwiązanie, jeśli właściciel kota ma ogród lub mieszka w pobliżu lasu i pól.

Jako kot krótkowłosy jest dość prosty w utrzymaniu. W przeciwieństwie do kotów długowłosych nie wymagają intensywnej pielęgnacji, ale wystarczy okazjonalne szczotkowanie. Pod względem zdrowotnym uważany jest za bardzo wytrzymały. Nie ma typowych chorób genetycznych, na które cierpi ta rasa. Jednak z pewnością może zachorować na typowe kocie choroby, takie jak kocia grypa lub choroba kotów. Można temu jednak zapobiec za pomocą szczepienia. W przypadku dużej aktywności na świeżym powietrzu wskazane jest również szczepienie przeciwko wściekliźnie, w zależności od miejsca zamieszkania.

Pixabay.com © rihaij (licencja CC0)

Pixabay.com © damien666 (licencja CC0)

Fotalia.com © horheo (# 83621342)

Pixabay.com © uschi2807 (licencja CC0)

Pixabay.com © rihaij (licencja CC0)

Pixabay.com © Pexels (licencja CC0)

Pixabay.com © bulba1 (licencja CC0)

Pixabay.com © ARLOUK (licencja CC0)

Pixabay.com © lilly2025 (licencja CC0)

Pixabay.com © TeamK (licencja CC0)

Pixabay.com © Alexas_Fotos (licencja CC0)