zdrowe odżywianie

Jaka dieta na trądzik różowaty? Ogranicz zaczerwienienia twarzy dzięki odpowiedniej diecie!

Róża miedziana, róża twarzowa, czerwona płetwa: jest wiele nazw dla przewlekłej choroby skóry, trądziku różowatego. A wszystkie te nazwy opisują nierówną cerę, w której poszczególne partie twarzy są zaczerwienione. Liczne niedawne badania pokazują, że winna jest nadmierna odpowiedź immunologiczna. W całym kraju dotkniętych jest obecnie około 5% populacji. To sprawia, że ​​trądzik różowaty jest jedną z najczęstszych genetycznych chorób skóry u osób powyżej 30 roku życia. Leczenie polega na połączeniu dermatokosmetyków, leków i diety. Prawidłowe odżywianie w trądziku różowatym jest bardzo ważne i może łagodzić lub skutecznie zwalczać objawy. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, które pokarmy koją skórę i zapewniają równomierną cerę, a które mają negatywny wpływ na cerę.

Dieta na trądzik różowaty: jakie są objawy choroby skóry?

Dieta na trądzik różowaty i ważne wskazówki pielęgnacyjne na zaczerwienienia

Aby zrozumieć, dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna w przypadku trądziku różowatego, należy najpierw poznać objawy lub dolegliwości oraz przyczyny przewlekłej zapalnej choroby skóry. Trądzik różowaty to choroba, w której drobne żyły w niektórych obszarach twarzy z czasem rozszerzają się. Na początku symetryczne zaczerwienienie pojawia się rzadziej, a potem coraz częściej na czole, policzkach, a czasem także na nosie. Pacjenci zgłaszają, że dotknięte obszary skóry często swędzą lub palą. Nieprzyjemne uczucie pogarsza się w miesiącach zimowych, ponieważ zmiana temperatury między ogrzewanymi pomieszczeniami a zimnym powietrzem na zewnątrz ma szczególnie negatywny wpływ na cerę.

Objawy są łatwo rozpoznawalne przez dermatologów, którzy zazwyczaj mogą postawić diagnozę na podstawie wyglądu skóry. W zależności od dotkliwości osoby, których to dotyczy, zgłaszają między innymi:

 • Sucha skóra, przejściowe zaczerwienienie
 • Rumień (zaczerwienienie utrzymujące się od 2 do 3 miesięcy), krosty
 • Zgrubienie skóry, w pojedynczych przypadkach i głównie u mężczyzn, może prowadzić do zgrubienia nosa.

Objawy trądziku różowatego można pomylić z innymi chorobami

Dieta na trądzik różowaty i porady dotyczące pielęgnacji skóry, które naprawdę pomagają

Większość dotkniętych chorobą zaczyna odczuwać objawy w wieku dorosłym. Mimo to większość ludzi doświadcza tymczasowego zaczerwienienia już w okresie dojrzewania. Na początku jednak nie można ich rozpoznać jako trądzik różowaty, ponieważ drobne żyłki nadal nie są widoczne. Zamiast tego wiele osób podejrzewa, że ​​to wstyd.

Nawet w wieku dorosłym obraz kliniczny można pomylić z innymi chorobami, takimi jak zapalenie skóry, trądzik czy toczeń. Zapalenie skóry jamy ustnej jest tak naprawdę reakcją skóry na nadmierne używanie produktów kosmetycznych, natomiast trądzik zwykle pojawia się już w latach szkolnych i wygląd skóry nie zmienia się znacząco. W przypadku tocznia występują zwykle inne objawy, takie jak obrzęk lub ból w ciele. Osoby dotknięte chorobą nie powinny zatem sięgać po konkretne produkty kosmetyczne bez diagnozy, ale zawsze wcześniej zasięgnąć porady lekarza.

Trzy rodzaje trądziku różowatego w skrócie

Dieta na trądzik różowaty i wskazówki, jak leczyć go domowymi sposobami

Pierwsze zaczerwienienie obserwuje się między 30 a 50 rokiem życia, chociaż częściej cierpią na nie osoby o jasnej karnacji i oczach. Według statystyk rejestruje się więcej pacjentów niż pacjentów. Ale może to być również spowodowane tym, że kobiety częściej niż mężczyźni chodzą do lekarza, gdy mają problemy ze skórą. Istnieje kilka podtypów trądziku różowatego, chociaż większość osób dotkniętych chorobą ma zawsze ten sam stopień zaawansowania.

1. Gruczołowo-hiperplastyczny trądzik różowaty jest jedną z najrzadszych diagnozowanych postaci trądziku różowatego. Tkanka łączna bardzo intensywnie się namnaża i powstaje rhinophyma.

2. Częściej występuje trądzik różowaty grudkowo-krostkowy, w którym oprócz zaczerwienienia obecne są grudki i krosty.

3. Najczęściej występuje trądzik różowaty rumieniowo-teleangiektyczny. Charakterystyczne dla nich są zaczerwienienia i widoczne żyły w niektórych miejscach.

Możliwe przyczyny choroby skóry

Dieta na trądzik różowaty, co zrobić z zaczerwienieniem twarzy

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób skóry, co może powodować trądzik różowaty, pozostaje niejasne. Do tego momentu naukowcy byli w stanie wyraźnie wykazać, że objawy były spowodowane nadmiernym przepływem krwi przez rozszerzone żyły. Chociaż choroba jest często skutecznie leczona antybiotykami, lekarze zwykle wykluczają bakterię jako możliwą przyczynę. Wiadomo, że antybiotyki mają działanie przeciwzapalne i dlatego najprawdopodobniej pomagają w walce z trądzikiem różowatym. Ponadto u większości pacjentów zdiagnozowano chorobę u innego członka rodziny (rodziców, dziadków). Wielu naukowców zakłada zatem, że choroba ma podłoże genetyczne i może być dziedziczna.

Inne teorie obejmują nadmierną odpowiedź immunologiczną na roztocza mieszków włosowych, które występują w większych ilościach u pacjentów z trądzikiem różowatym niż u osób zdrowych. Inni lekarze sugerują, że podwyższona temperatura mózgu może sprzyjać rozszerzeniu naczyń krwionośnych.

Czynniki, które mogą wywołać trądzik różowaty

Pielęgnacja w trądziku różowatym Wskazówki dotyczące diety Jakie pokarmy należy spożywać

Przyczyna trądziku różowatego może nadal nie być jasna, ale istnieje lista możliwych czynników wyzwalających. W rzeczywistości są to czynniki, które mogą prowadzić do wysypki lub pogorszenia istniejących objawów. Obejmują one:

 • Naprężenie. Pacjenci z trądzikiem różowatym powinni starać się walczyć z codziennym stresem. Na ratunek przychodzą tu różne sztuczki. Medytacja odpręża po długim dniu w pracy, a ciepła wanna może również pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Ćwiczenia mogą również obniżyć poziom stresu. W tym przypadku jednak ważne jest, aby pacjenci unikali ciągłego przełączania się między ciepłem a zimnem. Oznacza to, że w miesiącach zimowych wolę trenować w domu.
 • Intensywna ekspozycja na słońce może uszkodzić skórę i uczynić ją bardziej podatną na roztocza. Dlatego lekarze odradzają opalanie się zbyt długo. Nie zaleca się również regularnych wizyt w solarium. Latem należy zapewnić skórze odpowiednią ochronę UV. Kapelusz przeciwsłoneczny może również chronić twarz przed silnymi promieniami słońca.
 • Unikaj kosmetyków, które mogą podrażniać skórę. Tu wskazana jest konsultacja z lekarzem, który z pewnością może polecić specjalne kosmetyki do cery wrażliwej.

Dieta na trądzik różowaty: pokarmy łagodzące objawy

Trądzik różowaty co jeść i jak zmniejszyć zaczerwienienia

Nie tylko stres, opalanie i niektóre kosmetyki mogą mieć negatywny wpływ na cerę. Istnieją również pokarmy i napoje, które mogą pogorszyć objawy. Z tego powodu większość lekarzy zaczyna od wszystkich pokarmów, których pacjent powinien najpierw unikać. Dopiero wtedy powstaje plan diety.

 • Alkohol ma negatywny wpływ na cerę, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Pacjenci cierpiący na trądzik różowaty powinni zatem unikać napojów alkoholowych.
 • Ciepłe napoje mogą podnosić temperaturę ciała i powodować rozszerzanie się żył na twarzy. Dlatego osoby dotknięte chorobą powinny całkowicie unikać ciepłej herbaty lub kawy. Ci, którzy nie mogą obejść się bez kawy rano, wolą kawę mrożoną lub zaparzają normalną kawę i schładzają ją lodem.
 • Pikantne potrawy to absolutny zakaz dla trądziku różowatego. Najlepiej, aby osoby dotknięte chorobą całkowicie unikały chili, ponieważ mają one działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Pieprz Cayenne powinien być używany jako przyprawa tylko w niewielkich ilościach. Nawet biały pieprz należy ostrożnie dodawać do potraw.
 • Pokarmy zawierające histaminę mogą również powodować zaczerwienienie. Takie są na przykład pomidory.
 • Kwaśne pokarmy mogą pogorszyć wygląd skóry, jeśli już jest zaczerwieniona. Przykładami takich pokarmów są warzywa, takie jak cebula, szpinak i bakłażan. Najlepiej unikać również coli, fast foodów i frytek.

Ukryj trądzik różowaty makijażem i zapobiegaj dietą

 • Według nowych badań owoce cytrusowe mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na promienie UV. To mogłoby jeszcze bardziej poszerzyć żyły. W szczególności cytryny są uważane za możliwy wyzwalacz.
 • Owoce morza mogą powodować alergie. Dodają też do organizmu duże dawki jodu, który może zatykać pory i pogłębiać problemy skórne.
 • Kiełbasy i inne produkty mięsne zawierające konserwanty.
 • Według badania przeprowadzonego przez American Foundation for the Treatment of Rosacea, czekolada została wymieniona jako czynnik wyzwalający przez 23% respondentów.
 • Lepiej unikać produktów mlecznych, takich jak śmietana, mleko krowie i chudy twaróg.
 • O ile lekarz nie zaleci inaczej, jajka można spożywać raz na dwa tygodnie.

Dieta na trądzik różowaty: co jeść, gdy skóra nagle staje się czerwona?

Dieta w trądziku różowatym jakie warzywa i owoce wybrać

Nie ma jednej skutecznej diety na trądzik różowaty. Jednak pacjenci mogą na przykład stosować dietę alkaliczną, plan diety od dr. Stephan Domenig, orientuj się. Jego książka zaleca dietę alkaliczną składającą się w 80% z żywności zasadowej iw 20% żywności kwaśnej. Oto przegląd produktów, które są dozwolone w przypadku trądziku różowatego i które mogą pomóc w utrzymaniu wyrównanej cery. Wszystkie ilości wskazują zalecane dzienne spożycie.

 • 2 kromki chleba pełnoziarnistego, garść produktów owsianych lub gryczanych
 • 100 g owoców o niskiej zawartości cukru. Obejmuje to na przykład różne rodzaje jagód, takie jak jeżyny, maliny i truskawki. Jesienne owoce takie jak jabłka i gruszki, awokado, morele, brzoskwinie, arbuzy.
 • 10 g pieczonych orzechów, niesolonych, raz na dwa dni. Orzechy wspomagają krążenie krwi i dlatego mogą pogorszyć zaczerwienienie.
 • Chude ryby o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Takimi są na przykład karmazyna, dorsz i plamiak.
 • 1-2 łyżki olejów roślinnych do przyprawiania potraw i sałatek.
 • Kurczak raz w tygodniu jest dozwolony.
 • Produkty mleczne, takie jak jogurt, chudy twaróg i ser, są uważane za bezpieczne.
 • Mleko kokosowe, sojowe i konopne są również uważane za nieszkodliwe.

Dieta na trądzik różowaty: co wziąć pod uwagę przygotowując jedzenie i kilka prostych przepisów

Dieta na trądzik różowaty Wskazówki i lista żywności

Dieta na trądzik różowaty może zmniejszyć objawy i poprawić cerę. Ale nawet jeśli jedzenie jest zdrowe, przygotowanie może się nie udać. Przede wszystkim warto w jak największym stopniu polegać na surowych warzywach. Sałatki powinny stać się nieodłączną częścią codziennego jadłospisu. Jeśli chodzi o mięso i ryby, lepiej gotować niż smażyć czy grillować. I oczywiście używaj jak najmniej tłuszczu. Ponadto przygotowując sosy należy unikać majonezu i wina. Oto kilka przykładów zdrowego codziennego menu.

Śniadanie:

 • Musli z owocami sezonowymi, mlekiem kokosowym i 1-2 łyżkami płatków owsianych
 • Kanapki z pastą paprykowo-orzechową. Składniki: czerwona papryka, prasowany średniej wielkości ząbek czosnku, 1 łyżka zmielonych ziaren orzecha włoskiego i sól
 • Jogurt z nasionami chia i owocami sezonowymi oraz płatkami owsianymi

Jeść obiad: 

 • Sałatka z soczewicy z serem i warzywami sezonowymi
 • Ryba z ziołami i sałatką ziemniaczaną jako dodatek
 • Kurczak z ryżem i warzywami sezonowymi

Obiad:

 • Spaghetti z kaszy gryczanej z orzechami nerkowca i czerwoną papryką, olejem kokosowym i czosnkiem
 • Filet z kurczaka z cukinią i serem
 • Jajka z cukinią, czosnkiem i szczypiorkiem – Jajka ubić, warzywa pokroić w kostkę i dodać do jajek. Wszystko dobrze ubij i wypełnij do foremek na muffinki. Piec w piekarniku w 180 stopniach przez 10 minut.

Inne proste środki na trądzik różowaty

Pielęgnacja trądziku różowatego Ssać kostki lodu i pić zimne napoje

Odpowiednia dieta na trądzik różowaty to pierwszy krok do powrotu do zdrowia. W połączeniu z odpowiednim lekiem może to szybko zakończyć ostrą fazę. Inne domowe środki zaradcze mogą również pomóc w zapobieganiu ponownemu wystąpieniu zaczerwienienia w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

W pierwszej kolejności ważne jest, aby dobrać odpowiednie kosmetyki z pomocą lekarza. Należą do nich na przykład żele do mycia twarzy o neutralnym pH. Ważne jest również dobranie kremów pielęgnacyjnych tak, aby szybko wchłaniały się przez skórę i nie zatykały porów. Istnieją nie tylko kosmetyki pielęgnacyjne, które mogą poprawić cerę, ale także makijaż dla osób cierpiących na trądzik różowaty. Czerwone plamy na twarzy można łatwo ukryć za pomocą odpowiednich produktów do korekcji koloru.

Osoby z trądzikiem różowatym powinny nosić krem ​​przeciwsłoneczny codziennie i przez cały rok. Tylko w ten sposób uchronisz wrażliwą skórę przed silnymi promieniami słonecznymi i ich refleksami (np. na śniegu). Zdecydowanie należy unikać oparzeń słonecznych.

W przypadku zaczerwienienia pomaga również częstsze picie codziennie zimnych napojów z dużą ilością lodu. Masaż twarzy rano i wieczorem może pomóc w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli niektóre obszary twarzy są opuchnięte.

Połączenie kilku metod działa najlepiej na trądzik różowaty. Im bardziej konsekwentnie przeprowadzana jest terapia, tym lepsze wyniki przyniesie.