zdrowe odżywianie

Co to jest sól himalajska? – Składniki, zastosowanie i efekty zdrowotne

Himalajska sól kryształowa sól kryształowa efekt różowych kryształów

Sól odgrywa dużą rolę w naszym codziennym życiu. Małe białe ziarenka nadają naszemu pożywieniu smak. Jednak nie każda sól jest taka sama. Na rynku dostępne są różne rodzaje: od soli kuchennej po sól morską i kamienną. Różnią się jednak od tego tzw. sole szlachetne, takie jak sól czarna i himalajska. W tym artykule znajdziesz ciekawe informacje o różowej soli, jej wpływie na nasz organizm i innych zastosowaniach popularnej soli kamiennej.

Czym jest sól himalajska i dlaczego jest tak popularna?

sól himalajska kawałki kryształów sól kamienna

Ten rodzaj soli to różowa sól kamienna, która powstaje w wyniku osadzania i parowania wody morskiej i jest rozkładana bez użycia chemikaliów. Jednak nazwa różowej soli jest myląca. Sól himalajska nie pochodzi z Himalajów, ale jest wydobywana ręcznie w kopalni soli Khewra w Pakistanie. Nazywana jest Himalajami, ponieważ jest oferowana bez leczenia i dlatego jest bardzo czysta. Inne nazwy to: sól Aleksandra, sól Kaisersalz i kryształ Hunza.

Nadal możesz się zastanawiać, skąd pochodzi różowy kolor. Powodem tego jest wysoka zawartość żelaza, które powoduje, że kryształy stają się różowe. Tak więc kolor wynika z naturalnej rdzy.

W ostatnich latach popularne różowe kryształy przekształciły się w trend zdrowego życia, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy przysięgają na ich pozytywny wpływ na zdrowie. Mówi się, że sól himalajska obniża ciśnienie krwi i wspomaga detoksykację. Według przeciwników ten rodzaj soli jest tak samo (nie)zdrowy jak zwykła sól kuchenna.

Składniki soli himalajskiej

sól himalajska mielone granulki różowa sól kamienna

Sól Aleksandra jest nierafinowaną solą kamienną, która składa się w około 97 procentach z chlorku sodu. Różowa sól zawiera również różne minerały, takie jak siarczany, gips i chlorek potasu. Wśród substancji zawartych w soli himalajskiej znajdują się również inne pierwiastki, takie jak żelazo i magnez. W ujęciu procentowym zawartość popularnej soli wygląda mniej więcej tak:

 • 95-98% chlorek sodu
 • 2-4% pierwiastków sypkich (potas, wapń, magnez, siarka)
 • 0,01% jodu
 • 0,01% fluoru
 • niewielkie ilości różnych minerałów śladowych

W porównaniu z innymi solami, różowa sól wcale nie jest tania. Powinieneś spodziewać się od 10 do 20 euro za kilogram. Dla porównania kilogram soli kuchennej kosztuje około 40 centów. Sól himalajska dostępna jest w trzech różnych formach: jako mielona sól kuchenna, w formie granulek lub kawałków halitu.

Która sól jest zdrowa??

różnice sól kuchenna sól himalajska sól morska zdrowa

Robiąc zakupy dla domu, wszyscy chcemy kupować to, co najlepsze dla siebie i swojej rodziny. Więc często zadajesz sobie pytanie, która sól jest rzeczywiście zdrowa? Należy tutaj wspomnieć, że zbyt dużo soli jest niezdrowe i może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dlatego lekarze zalecają używanie soli tak oszczędnie, jak to możliwe, podczas gotowania i jedzenia. Zalecana ilość na dzień to maksymalnie 6 gramów, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce. Dotyczy to jednak również ukrytych soli spożywanych w postaci różnych produktów spożywczych.

Nie da się jednak dokładnie określić, która sól jest najzdrowsza. Z reguły polecane są „czyste” sole, ponieważ nie zawierają żadnych dodatkowych substancji i ulegają naturalnemu rozkładowi. Należą do nich sól himalajska, sól warzona (często nazywana solą stołową lub markową), sól kamienna i sól morska.

Wpływ soli himalajskiej na zdrowie

sole do kąpieli z soli himalajskiej wpływają na piękną skórę

Korzyści zdrowotne różowej soli kamiennej pozostają kontrowersyjne. Mimo to jego domniemanych skutków nie można lekceważyć, ponieważ obiecane korzyści zdrowotne są imponujące. Nie zaszkodzi więc zamienić zwykłą sól na sól himalajską. Podobno modna przyprawa powinna mieć następujące zalety:

 • wzmocnić układ odpornościowy
 • pomoc w zaburzeniach snu
 • Zapobiegaj skurczom mięśni i pomóż poprawić napięcie mięśni
 • regulują poziom cukru we krwi
 • być dobrym dla diabetyków
 • Złagodzić astmę
 • Niższe wysokie ciśnienie krwi
 • Oczyść płuca
 • Zwiększ libido
 • wzmocnić kości
 • mają pozytywne działanie przeciwstarzeniowe

Warto jednak wiedzieć, że przypisywany wpływ tej soli na zdrowie nie został jeszcze naukowo udowodniony. Krytycy uważają, że sól himalajska jest tak samo zdrowa jak inne naturalne sole mineralne i morskie.

Szerokie zastosowanie himalajskiej soli kamiennej

sól himalajska aleksander sól różowa aplikacja soli kryształowej

Stosowanie różowej soli kamiennej wykracza daleko poza dietę. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak pielęgnacja skóry, inhalacje, sól do kąpieli i filtrowanie powietrza. Poniżej podsumowujemy różne możliwe zastosowania.

sól himalajska drobno zmielona sól kuchenna różowa

Przygotowywanie posiłków

Sól himalajska jako popularny rodzaj soli jest oczywiście używana w kuchni do przyprawiania potraw. Jest zatem dobrym zamiennikiem klasycznej soli kuchennej. Smakowo różowa sól kamienna jest intensywniejsza i bardzo aromatyczna. Jednak różnica w stosunku do zwykłej soli domowej nie jest aż tak duża i zazwyczaj trudno ją odróżnić podczas jedzenia.

Himalaje słona woda napój zdrowy efekt

Pij słoną wodę

Himalajska słona woda jest uważana za nowy super napój, który powinien wiele zrobić dla naszego zdrowia. Różowa woda polecana jest na głęboki sen, piękną, jędrną skórę i jako prawdziwe źródło energii. Napój nazywa się solanką i jest pijany rano. To, czy roztwór słonej wody jest naprawdę zdrowy rano, również nie zostało jeszcze udowodnione. Ponieważ jednak i tak spożywamy więcej soli niż jest to zalecane w naszym codziennym życiu, dodatkowe spożycie soli nie jest wskazane.

pielęgnacja skóry wskazówki z soli himalajskiej piękna skóra

Ładna skóra

Każdy, kto ma suchą skórę, egzemę, łuszczycę lub trądzik, może rozwiązać swoje problemy skórne za pomocą himalajskiej soli kamiennej. Ze względu na wysoką zawartość soli, stany zapalne na skórze goją się szybciej. 2 łyżki soli można rozpuścić w misce z ciepłą wodą, a następnie nałożyć na twarz i dekolt. Jeśli użyjesz roztworu dwa razy dziennie, skóra powinna być bardziej miękka i gładsza po tygodniu.

zastosowanie efektu lampy z soli himalajskiej

Oczyszczanie powietrza

Czy widziałeś kiedyś ciekawe lampy solne z Himalajów? Nie chodzi jednak tylko o piękne oprawy oświetleniowe. Lampy z kryształowego kamienia znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim służą do oczyszczania powietrza, a w warunkach domowych powinny redukować jony dodatnie i elektrosmog. Z soli wykonuje się również różne meble.

Talerz z soli himalajskiej Podsmażamy krewetki na ciepło

Talerze solne

Talerze solne są również wykonane z kryształów soli himalajskiej. Mogą być używane schłodzone, zamrożone lub podgrzane. Owoce, warzywa czy sery można podawać na półmisku schłodzonym, natomiast desery najczęściej podaje się na półmisku mrożonym. Gęste bloki soli dobrze rozprowadzają ciepło i doskonale nadają się do smażenia warzyw, krewetek czy mięsa.

Zrób sobie kąpiel solankową z solą himalajską

Sole do kąpieli

Kąpiel solankowa zapewnia relaks i piękną skórę. Aby to zrobić, napełnij wannę ciepłą wodą o temperaturze około 37 stopni. Następnie dodaj do wody 300 gramów na 1 kilogram soli himalajskiej. Idealny czas kąpieli na kąpiel solankową to około 15-20 minut.