zdatność

Trening na wakacjach – abyś mógł jednocześnie odpocząć i zadbać o formę

bieganie lub jogging na wakacjach zadbaj o formę dzięki strojom sportowym

Niezależnie od tego, czy podróżujesz służbowo, czy dla przyjemności, nie jest niczym niezwykłym, że wiele osób myślących o sporcie znajduje się w trakcie treningu. Jednak sposób, w jaki sobie z tym radzisz, gdy jesteś poza domem, może pomóc Ci poprawić kondycję w niektóre dni. Wakacje za granicą mogą wiązać się z wyzwaniami biegowymi lub cross-treningowymi. Jednak te przeszkody można łatwo pokonać, stosując kilka praktycznych podejść. Nie musisz rezygnować z treningu na wakacjach, odpoczywając i relaksując się.

Zaplanuj swój trening na wakacjach z wyprzedzeniem

Trening siłowy sportowca na plaży trening ze sprintem

Wyjazd na wakacje lub w podróż służbową może wyrzucić wiele rzeczy z rutyny w Twoim życiu – w tym dietę i trening siłowy. Często miejsce, do którego podróżujesz, nie ma sprzętu, którego zwykle używasz do treningu. Masz szczęście, jeśli na siłowni w hotelu są hantle. Na przykład, jeśli wynajmujesz dom, możesz nie mieć całego sprzętu potrzebnego do trenowania na wakacjach.

mężczyzna balansuje na linie między dwiema palmami w egzotycznym miejscu podróży

Możesz znaleźć siłownię w pobliżu i zapłacić za karnet dzienny, ale jest to mało prawdopodobna opcja, jeśli jesteś na łonie natury. Oderwanie się od normalnej codziennej rutyny jest celem i masz miejsca do odwiedzenia i rzeczy do zobaczenia. Uczestnictwo w jednogodzinnym szkoleniu może nie być w twoim programie.

trening na plaży kobieta podnosi ciężary w morzu

Do tego dochodzi dieta wakacyjna. Kiedy jesteś w domu, łatwo jest trzymać się swojego menu dnia. Możesz planować posiłki i napełniać lodówkę dużą ilością zdrowej żywności. Jednak na wakacjach możesz nie mieć dostępu do kuchni, więc będziesz dużo jeść poza domem, zwłaszcza w miejscach, które nie są znane z „lekkiego” menu. Czas się rozpieszczać i trochę odpuszczać. Jak więc w obliczu tych wyzwań zachować równowagę, ćwicząc na wakacjach i ciesząc się wolnym czasem??

Bieganie na wakacjach

bieganie po plaży jako trening na wakacjach i trening w ruchu

Na przykład bieganie lub jogging oferuje wyjątkowy sposób na poznanie odwiedzanego obszaru. Po prostu upewnij się, że wyczuwasz teren, aby wiedzieć, jaki sprzęt wybrać i jaką trasę wybrać. Taki trening na wakacjach poza domem może również przynieść nieoczekiwaną korzyść w postaci niekonwencjonalnego przygotowania do kolejnego wydarzenia sportowego, takiego jak maraton. Spróbuj biegać co drugi dzień. Pomyśl o tygodniu wakacji jako tygodniu konserwacji i regeneracji. To powiedziawszy, jesteś nieaktualny i koncentrujesz się na robieniu tylko tyle, aby wypełnić pustkę w przyszłym tygodniu.

bieganie na wakacjach po plaży jako alternatywa dla biegania po mieście

Możesz zaplanować 3-4 testy jakości w tygodniu. Biegaj naprzemiennie co drugi dzień, zaczynając w miarę możliwości wcześnie, aby nic nie stało na przeszkodzie i nie stresujesz się przez cały dzień. Ponadto podczas wakacji staraj się, aby trening był jak najkrótszy i najszybszy – jeśli zwykle biegasz 45-60 minut w tygodniu, spróbuj zamiast tego robić krótsze, bardziej forsowne treningi dwa razy w tygodniu. Na przykład wykonaj dwa 30-minutowe biegi interwałowe, 40-minutowy bieg bez wysiłku i długi bieg progresywny. Jeśli pobiegniesz trzy razy, zrezygnujesz z 40-minutowego lekkiego biegu. Kiedy masz krótsze i cięższe treningi, w pełni wykorzystujesz swój wysiłek i oszczędzasz czas dla rodziny.

Połącz sport z przyjemnością

Zabawa z rodziną i dziećmi skaczącymi do jeziora z pomostu

Więc zaplanuj swój trening z wyprzedzeniem, gdy jesteś na wakacjach. Za pomocą niektórych stron internetowych możesz nawet zobaczyć swoje trasy biegowe na początku podróży. Lub sprawdź w hotelu, czy dostępne są trasy i sprzęt do ćwiczeń. Wiedza o tym, co jest możliwe, może pomóc uspokoić umysł i zaoszczędzić czas na planowaniu treningów na wakacjach. Zabawa z rodziną na wakacjach ma również wiele zalet. Pozwala to na odzyskanie sił po intensywnych ćwiczeniach i poruszanie się z ulubionymi osobami poprzez inne czynności, takie jak pływanie, nurkowanie z rurką, wsiadanie na pokład, zjeżdżalnie wodne, jazda na rowerze i wiele innych. Twoje dzieci i Twoje ciało będą Ci wdzięczne.

dwie kobiety ćwiczą na plaży na piankowych wałkach i ciężarkach

Zrównoważ swoje posiłki i bądź nawodniony. Częścią ćwiczeń na wakacjach jest to, jak się czujesz, gdy odchodzisz od swojej normalnej diety. Poziom energii może spaść, zwłaszcza jeśli nie pijesz wystarczającej ilości płynów. Staraj się trzymać zasady 80/20 i jedz zbilansowaną i zdrową dietę przez 80% czasu, podczas gdy 20% czasu jesz rozrywkowe i raczej niezdrowe potrawy. Weź ze sobą butelkę wody, aby przypomnieć sobie o łyku przez cały dzień. Tak długo, jak osiągniesz minimalny poziom ćwiczeń w ciągu tygodnia, możesz łatwo nadrobić zaległości po powrocie. Kto wie, może znajdziesz nowy sposób na poprawę wydajności podczas ćwiczeń.

Zwiedzać okolice

kobieta i mężczyzna biegają zimą między śniegiem a górami

Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, zwykle przenosimy się do nowego otoczenia, czy to na wakacje na wsi, nadmorski kurort, czy też wypad na miasto. Z tego powodu spróbuj zająć się nowym ustawieniem wakacyjnym, a nie rodzajem sesji, które zwykle wykonujesz w domu. Więc jeśli zwykle spacerujesz po mieście, spróbuj spacerować po plaży. Jeśli większość treningów wykonujesz na bieżni, spróbuj biegać na rozciąganiu. Pamiętaj, że prawdopodobnie nie powinieneś obciążać swojego ciała tak bardzo, jak podczas normalnych sesji. Możesz się zranić. Jeśli chcesz zobaczyć niektóre zabytki, zaplanuj trasę biegową, aby wziąć udział w niektórych lokalnych atrakcjach.

Dopasowana odzież sportowa na wakacje

Grupa młodych ludzi rozciągających się na śniegu podczas ferii zimowych

Kiedy się pakujesz, pomyśl o rodzaju terenu, po którym będziesz biegać. Czy będzie pagórkowaty, mokry, płaski? Zamierzasz biegać po plaży czy na ulicy? W razie wątpliwości skorzystaj z narzędzia do mapowania online, aby zaplanować trasę. Jeśli wiesz, w jakim terenie jesteś na wakacjach, możesz odpowiednio zapakować odpowiednie buty do biegania. Oprócz spakowania odpowiedniej odzieży do klimatu, zaopatrz się w odprowadzający wilgoć sprzęt do biegania, okulary przeciwsłoneczne i czapkę na upał, a także parę porządnych rękawic na zimno, jeśli są zimowe wakacje.

kobieta na siłowni w stroju sportowym robi pompki

Na przykład opaski fitness świetnie sprawdzają się w chwilach, gdy potrzebujesz treningu na wakacjach, ale nie możesz iść na siłownię. Wałek piankowy może być nieporęczny, ale wakacje to idealny czas, aby poświęcić swojemu ciału uwagę potrzebną do odpoczynku po ciężkim treningu. Przydatne może być również zabranie ze sobą dobrej jakości odzieży, aby zawsze być dobrze widocznym na nieznanych trasach treningowych.

Trenuj elastycznie i realistycznie

Starszy mężczyzna robi jogę w przyrodzie nad jeziorem

Postępując zgodnie z planem ćwiczeń, musisz realistycznie podejść do tego, co możesz osiągnąć. Z tego powodu lepiej być elastycznym. Na przykład, jeśli w Twoim planie treningowym zaplanowano sesję sprintu, ale pozostajesz w połowie drogi pod górę, prawdopodobnie nie będziesz w stanie go ukończyć. Przed wyjazdem na wakacje zastanów się, jakie alternatywne sesje możesz zrobić i poszukaj inspiracji w Internecie, jeśli napotkasz problemy. Pamiętaj, że możesz nie mieć Wi-Fi na wakacjach. Więc jeśli myślisz o sesjach alternatywnych, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz w stanie je ukończyć.

Poznaj trasę

mężczyzna w białych ubraniach robi jogę na plaży

Wspaniale może być trenowanie w miejscu, w którym nigdy wcześniej nie byłeś w zupełnie nowej kulturze. Ale jeśli nie przygotujesz się odpowiednio, sprawy mogą być trochę katastrofalne. Po pierwsze, upewnij się, że prawidłowo zaplanowałeś i wydrukowałeś trasę, gdy wybierasz się na wakacje, aby pobiegać lub ćwiczyć. Jeśli tego nie zrobisz, możesz łatwo się zgubić. Powinieneś również zapytać mieszkańców o trasę, którą chcesz jechać. Wychodzisz na festiwal? Czy w okolicy są jakieś dzikie psy? Jeśli zostałeś ranny, gdzie jest najbliższy szpital lub gabinet lekarski? Może to zabrzmieć trochę dramatycznie, ale są to pytania, które należy rozważyć. Jeśli poznasz odpowiedzi, będziesz bezpieczny.

Bądź żądny przygód

wiosłowanie z kajakiem jako trening na wakacjach dla kondycji i lepszej formy

W końcu jesteś na wakacjach. Więc to idealny czas na wypróbowanie nowych rzeczy. Dlatego wykonuj ćwiczenia, których nigdy wcześniej nie wykonywałeś, niezależnie od tego, czy pływasz kajakiem, wspinasz się, czy jeździsz na rowerze. Taki trening wakacyjny może być świetny, ponieważ nie czujesz, że tracisz wakacyjną zabawę. Ponadto, Twoje ciało będzie musiało stawić czoła nowej aktywności, która powinna pomóc zwiększyć Twoją sprawność. Mam nadzieję, że będziesz dalej ćwiczyć, gdy będziesz w domu. Oczywiście, zanim spróbujesz czegoś nowego, zawsze powinieneś podjąć środki ostrożności, aby być bezpiecznym i w razie potrzeby zasięgnąć profesjonalnej pomocy.