zdatność

Przyspiesz regenerację mięśni: pomocne wskazówki dotyczące większej regeneracji po treningu!

Niezależnie od tego, czy chodzi o trening wytrzymałościowy, czy siłowy – jest wiele sposobów na utrzymanie formy, a regularne ćwiczenia po prostu nie poprawiają kondycji, ale także poprawiają nasze zdrowie. Jeśli wykonujemy zbyt intensywny trening, może się zdarzyć, że po kilku dniach czujemy się bezsilni i nękają nas bóle mięśni. Nie ma znaczenia, czy uprawiasz sport jako hobby, czy jako sportowiec wyczynowy – codzienne ćwiczenia są w rzeczywistości szkodliwe dla mięśni, a nawet mogą prowadzić do utraty mięśni. To, co robimy po treningu, jest w rzeczywistości prawie tak samo ważne jak samo ćwiczenie i musimy dać naszemu ciału wystarczająco dużo czasu na regenerację. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc przyspieszyć regenerację mięśni, dzięki czemu szybciej osiągniesz pełną wydajność. Powiemy Ci, co to jest poniżej!

Przyspiesz regenerację mięśni przez dużo snu

co pomaga w walce z bólem mięśni przyspiesza regenerację mięśni

Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie „Jedz, śpij, trenuj, powtarzaj”? Sen to panaceum i prawdopodobnie najskuteczniejsza, najłatwiejsza i najważniejsza metoda przyspieszenia regeneracji mięśni. Daje to naszej psychice niezbędny odpoczynek, a ciało ma możliwość skupienia się tylko na relaksie. Gdy śpimy, uszkodzenia po treningu są naprawiane i następnego dnia od razu czujemy się sprawniejsi i silniejsi. W rzeczywistości brak snu może prowadzić do przybierania na wadze i zaburzać równowagę hormonalną. Upewnij się więc, że przesypiasz od 7 do 8 godzin w nocy. Jednak oprócz długości snu decydującą rolę w naszej wydajności na siłowni odgrywa również jakość snu. Więc jeśli chcesz przyspieszyć regenerację mięśni i zwiększyć poziom energii, to: łóżko dla sportowców od YAK jest właśnie dla Ciebie. Technologia Celliant, która znajduje się w łóżku, nie tylko zmniejsza potrzebę snu, ale także zapewnia szybsze zaśnięcie i większą siłę przy tej samej ilości snu.

Obserwuj swoją dietę i pij wystarczającą ilość wody

Pomysły na przekąski wysokobiałkowe Regeneracja mięśni Przyspiesz jedzenie

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących jest niejedzenie po ćwiczeniach. Podczas treningu nasz organizm wykorzystuje energię z węglowodanów jako paliwo i aby przyspieszyć regenerację mięśni powinniśmy szybko uzupełniać zapasy energii. Na przykład koktajl proteinowy to dobry pomysł zaraz po treningu i nie później niż 2 godziny po nim powinieneś zjeść posiłek złożony z węglowodanów i białek. Czy to jogurt z owocami i orzechami, czy pieczona owsianka – możliwości szybkich i zdrowych przekąsek są nieograniczone. Jeśli stosujesz dietę roślinną, migdały, ciecierzyca, tofu i inne wegańskie źródła białka mogą wspomóc regenerację mięśni. Aby krew lepiej krążyła w organizmie, a Twoje komórki były ponownie zaopatrywane w składniki odżywcze, musisz pić dużo wody! Zwiększona potliwość podczas ćwiczeń prowadzi również do znacznej utraty płynów, którą należy szybko zrekompensować.

Przyspiesz regenerację mięśni poprzez rozciąganie przed i po wysiłku

Rozgrzewka przed ćwiczeniami jest ważna, aby przyspieszyć regenerację mięśni

Rozciąganie ciała przed i po treningu wydaje się zupełnie niepotrzebne, zwłaszcza dla początkujących, a wielu całkowicie pomija tę część. Te dodatkowe 15 minut może zdziałać cuda i przyspieszyć regenerację mięśni. Krótka dynamiczna rozgrzewka przygotowuje mięśnie i stawy do obciążenia, zapobiega kontuzjom i dlatego jest absolutnie niezbędna do zwiększenia wydajności w sporcie. Nie należy też lekceważyć ochłody – stopniowo normalizuje temperaturę ciała oraz tętno i częstość oddechów. Ćwiczenia rozciągające wspomagają krążenie krwi, poprawiają mobilność, a tym samym stymulują proces regeneracji trenowanych grup mięśniowych.

Podaruj sobie masaż

Masaż po treningu na obolałe mięśnie przyspiesza regenerację mięśni

Masaż może zapobiec stwardnieniu mięśni i przyspieszyć regenerację. Lekki masaż najbardziej obciążonych partii ciała korzystnie wpływa na przepływ krwi i limfy, działa przeciwzapalnie, a także odpręża umysł. Należy jednak uważać na masaże, ponieważ zbyt mocny masaż może zostać wchłonięty jako obciążenie i spowodować, że faza regeneracji będzie trwała dłużej niż zwykle. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz na nią wydawać pieniędzy – rolka powięzi lub duży, ciasno zwinięty ręcznik również może pobudzić krążenie krwi.

Przyspiesz regenerację mięśni za pomocą sauny lub naprzemiennych pryszniców

Naprzemienne prysznice na obolałe mięśnie Przyspiesz regenerację mięśni Wskazówki

Czy lubisz od czasu do czasu chodzić do sauny? Świetny! Regularne wizyty w saunie po wysiłku fizycznym to doskonały sposób na przyspieszenie regeneracji mięśni oraz wzmocnienie układu odpornościowego. Aby uniknąć problemów z krążeniem, między treningiem a sauną należy dać organizmowi około 20 minutową przerwę. Pamiętaj też o piciu wystarczającej ilości wody! A co powiesz na jeden? Naprzemienny prysznic? Nie jest dla każdego i wymaga wielu pokonywania, ale jest niesamowicie dobry dla mięśni! Podczas gdy ciepła woda wspomaga krążenie krwi i rozluźnia ścięgna, woda lodowa zapobiega bólom mięśni. W tym celu należy brać prysznic na przemian lodowatą i ciepłą wodą przez około 40-50 sekund i powtarzać ten proces 5-6 razy, zawsze kończąc naprzemienne prysznice zimną wodą. Nawet jeśli na początku nie jest to przyjemne, woda powinna być tak zimna, jak to tylko możliwe.

Zapobieganie bólom mięśni Wskazówki, jak przyspieszyć regenerację mięśni