Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

10 najlepszych roślin i okryw ziemnych na ścieżki ogrodowe i płyty schodowe

Rośliny warianty okrywowe odmiany na ścieżkę ogrodową

Ścieżki są ważną częścią każdego ogrodu. Umożliwiają przejście z jednego obszaru ogrodu do drugiego, chroniąc rośliny, takie jak kwiaty czy warzywa. Jednak nie zawsze powinny one mieć charakter czysto praktyczny. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin możesz na przykład upiększyć swoje ogrodowe ścieżki! Zazielone lub zasadzone spoiny między płytami schodowymi wyglądają ładniej i dodają ogrodowi dodatkowego uroku. W artykule przedstawiamy 10 najlepszych roślin i roślin okrywowych, których możesz użyć do sadzenia ścieżek ogrodowych.

Rośliny okrywowe są wszechstronne w ogrodzie

najlepsze rośliny odmiany okrywowe sadzenie między stawami

Chciałbyś stworzyć łatwy w pielęgnacji ogród, ponieważ czas na prace w ogrodzie jest ograniczony? Wtedy trafiłeś we właściwe miejsce z okrywą gruntową. Są to niskie rośliny, które pokrywają ziemię i mogą upiększyć puste przestrzenie w ogrodzie. Kwitnąca roślina okrywowa doskonale nadaje się również jako zamiennik trawnika i zwykle rośnie znacznie szybciej niż inne rośliny. Ponadto większość odmian jest dostępna i zapewnia przyjemne uczucie chodzenia boso po ogrodzie.

Jeśli więc szukasz odpowiednich roślin na chodniki w ogrodzie, to z okrywą gruntową dokonujesz właściwego wyboru. Łatwo nadepnąć, więc nie martw się, że dzieci lub goście go uszkodzą. Ale które odmiany okrywowe najlepiej nadają się do tego celu? Poniżej podsumowujemy najpopularniejsze z nich.

1. Niebieska fryzura bob

Pokrycie ziemi między płytami bieżnikowymi, niebieskie figurki, małe kwiaty

Niebieski bobblehead, znany również jako Isotoma fluviatilis lub Pratia pedunculata, to urocza, szybko rosnąca roślina okrywowa z małymi, jasnoniebieskimi kwiatami. Ze względu na łatwość chodzenia, często używa się go do sadzenia spoin między płytami kamiennymi. Niebieski koczek kwitnie od czerwca do września, dzięki czemu przez całe lato masz piękne ścieżki ogrodowe. Maksymalna wysokość wzrostu to 5-10 cm, w zależności od odmiany. Obszary ze słońcem lub półcieniem są idealnymi lokalizacjami dla tych roślin. Jednak w przypadku całkowicie zacienionej lokalizacji są raczej nieodpowiednie.

2. Tymianek piaskowy

Okrywowa między stawami płyty schodkowe Ścieżka ogrodowa tymianek piaskowy

Tymianek piaskowy lub Thymus serpyllum to wiecznie zielona roślina okrywowa o wysokości od 2 do 10 cm. Do sadzenia ścieżek ogrodowych i płyt schodkowych szczególnie odpowiednie są odmiany, które nie rosną tak wysoko. Są też łatwiejsze w pielęgnacji i pięknie wyglądają między kamiennymi płytami. Okrywowa tymianek piaskowy ma różowe lub fioletowe kwiaty typowe dla tego rodzaju roślin i kwitnie od lipca do września. Ponadto roślina toleruje suszę, ma przyjemny zapach i dobrze sprawdza się w różnych lokalizacjach.

3. Gwiaździsty mech

Ścieżka ogrodowa dla roślin okrywowych Płyty kamienne Sternmoos

Nie daj się zwieść nazwie. Mech gwiaździsty lub Sagina subulata nie jest mchem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej roślina okrywowa z małymi białymi kwiatami, które pojawiają się późną wiosną. Mała roślina wieloletnia pochodzi z całej Europy Środkowej i jest często wykorzystywana do sadzenia ścieżek ogrodowych. Jej drobne listki tworzą dywan przypominający mech, stąd nazwa. Wybierając odpowiednią okrywę pod ścieżki ogrodowe, należy pamiętać, że mech gwiaździsty nie lubi suszy ani nadmiernej wilgoci.

4. Prawdziwa podkładka z piór

Prawdziwe upierzenie okrywowe ciekawe liście płyty schodkowe

Leptinella squalida lub Genuine Feather Pad to niska roślina wieloletnia pochodząca z Nowej Zelandii. Wciąż znana jako kwiat ługu, nadaje się jako roślina okrywowa na różne obszary ogrodu. Jej liście są brązowo-zielone, pierzaste, przez co przypominają bardzo małe paprocie. W przeciwieństwie do tymianku i bobbleheads, upierzenie nie ma tak wyrazistych kwiatów. Są podobne do głowy i żółte, kwitną między czerwcem a sierpniem, ale zwykle pozostają ukryte pod zielonym dywanem rośliny.

5. Pełzający Gunsel

Pełzająca roślina okrywowa Günsel na chodniku w ogrodzie

Jeśli naprawdę chcesz stworzyć scenę dla swoich ścieżek w ogrodzie, to okrywowa, która rośnie nieco wyżej, jest w sam raz. Na przykład Creeping Gunsel (Ajuga reptans) może osiągnąć wysokość od 10 do 30 cm i kwitnie pięknymi fioletowymi kwiatami. Lubi światło lub półcień.

6. Wąkrotka

Pokrycie gruntu między spoinowymi płytami kamiennymi Pfennigkraut

Pennywort lub Lysimachia nummularia jest również znana jako coinwort ze względu na okrągłe liście i kwiaty. Może szybko sadzić duże powierzchnie i jest doskonałym wyborem na spoiny między płytami kamiennymi. Złotożółte kwiaty pojawiają się między majem a lipcem i tworzą wspaniałe akcenty kolorystyczne w ogrodzie. Ta roślina okrywowa lubi gleby od kamienistych do gliniastych o wystarczającej wilgotności, a także jest odporna.

7. Rozchodnik dywanowy

Rośliny okrywowe ścieżka ogrodowa dywan rozchodnik sedum

Rozchodnik dywanowy lub okrywowy jest nadal znany pod nazwą Sedum i charakteryzuje się grubymi liśćmi i pięknymi kwiatami. Ta roślina wieloletnia jest łatwa w pielęgnacji i lubi zarówno suche, jak i słoneczne miejsca. Okres kwitnienia trwa od lipca do sierpnia, a kolor kwiatów może być biały, różowy, czerwony lub żółty w zależności od odmiany. Jako roślina okrywowa, rozchodnik doskonale nadaje się do stosowania między płytami schodkowymi jako zamiennik trawnika. W optymalnych warunkach terenowych ta roślina okrywowa nie wymaga intensywnej konserwacji.

8. Niebieski korzeń ołowiu

pasujące rośliny okrywowa niebieski korzeń ołowiu

Ceratostigma plumbaginoides, czyli błękitny leadwort, to w rzeczywistości zioło łatwe w pielęgnacji. Jest szeroko stosowany jako roślina okrywowa, głównie ze względu na piękne zielone liście i małe niebieskie kwiaty. Roślina lubi słoneczne miejsca, ale może również dobrze rosnąć w półcieniu. Jest również odporny na suszę. Ołowiany korzeń może dodać ładny akcent kolorystyczny między kamiennymi płytami Twojej ogrodowej ścieżki.

9. Płaszcz damy alpejskiej

Rośliny okrywowe krawędź ścieżki ogrodowej Alpy Płaszcz damy

Płaszcz alpejski lub Alchemilla alpina to mniejszy gatunek z rodzaju płaszcza alpejskiego. Ma pięknie ukształtowane zielone liście, a latem kwitnie cudownymi żółtymi kwiatami. Na tę roślinę okrywową odpowiednie są miejsca w ogrodzie od nasłonecznionych do częściowo zacienionych. Niezależnie od tego, czy znajduje się między płytami schodowymi, czy na skraju ścieżki ogrodowej, płaszcz damski alpejski nadaje Twojemu ogrodowi wyjątkowy akcent.

10. bob włosy

zielona ścieżka ogrodowa z fugą, zielone skośne głowy okrywowe

Soleirolia soleirolii lub po prostu spuszczona głowa to roślina okrywowa, która pokryje Twój ogród pięknym zielonym dywanem i sprawi, że będzie pięknie pachniał. To piękna roślina ozdobna, która może ładnie ułożyć chodnik między rabatami. Jesienią zielone liście przebarwiają się na czerwono i dodają kolorytu jesiennemu obrazowi. Bobble head jest bardzo łatwy w pielęgnacji i rośnie zarówno w słonecznych, jak i zacienionych miejscach.

Chcesz upiększyć swoją ścieżkę ogrodową i zamienić ją w atrakcję na zewnątrz? Następnie wybierz jedną z propozycji okrywowych i użyj jej do zasadzenia ścieżki. Dopasuj kolory do innych roślin w ogrodzie i stwórz własną oazę na świeżym powietrzu.