Zamieszkać

Praca ze szlifierką kątową – instrukcje bezpieczeństwa dotyczące obsługi

Praca ze szlifierką kątową z giętkim ogrodzeniem z kutego żelaza

Szlifierka kątowa to wszechstronne narzędzie i należy do podstawowego wyposażenia każdego rzemieślnika. Okrągła ściernica elektrycznej ręcznej maszyny obraca się z bardzo dużą prędkością iz łatwością tnie nawet twardsze materiały, takie jak kamień i metal. Pracuje z prędkością ponad 12 000 obrotów na minutę i ma dużą moc. Pokaż nowe wyniki żaby, że wiele wypadków z przecinarkami ma miejsce głównie dlatego, że użytkownicy nie doceniają ryzyka obrażeń i ignorują instrukcje bezpieczeństwa. Dlatego podczas pracy ze szlifierką kątową należy koniecznie zwrócić uwagę na pewne aspekty bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej na ten temat w poniższym przewodniku.

Praca ze szlifierką kątową – zasada działania i obszary zastosowań

Praca ze szlifierką kątową flex-bezpieczne-latające iskry-metal-szlifowanie

Szlifierka kątowa, popularnie zwana również w skrócie Flex, jest bardzo popularnym narzędziem wśród rzemieślników, ponieważ może być używana na wiele sposobów. Dzięki niemu można przycinać płytki ceramiczne na wymiar lub używać go do polerowania, szlifowania lub obróbki zgrubnej metalu i kamienia. Dzięki przymocowaniu papieru ściernego lub specjalnych szczotek drucianych można również łatwo usunąć plamy rdzy na metalach. Do precyzyjnej pracy na delikatnych powierzchniach wystarczą nowoczesne urządzenia z baterią, takie jak akumulatorowa szlifierka kątowa Makita firmy Tooler.de.

Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze narzędzia jednoręczne są również znacznie lżejsze i łatwiejsze w obsłudze, dzięki czemu nie powodują zmęczenia ramion podczas długotrwałej pracy ze szlifierkami kątowymi. Większe wersje o średnicy ściernicy 230 i 300 mm znane są jako narzędzia dwuręczne. Są one używane głównie w sektorze profesjonalnym. Pomimo tych nazw najlepiej trzymać urządzenie obiema rękami, aby zapewnić mu wystarczającą stabilność.

Praca ze szlifierką kątową – wybór odpowiedniej tarczy

działa-prawidłowo-szlifierka-kątowa-polerka-tarcz-szorująca

W zależności od tego, jaki materiał ma być obrabiany, należy włożyć odpowiednią tarczę szlifierską/tnącą. Wszystkie niezbędne informacje do użycia można znaleźć na samych płytach. Przestrzegaj określonych ograniczeń użytkowania, maksymalnej prędkości roboczej i dozwolonej prędkości. Dalsze informacje to: producent, nota aplikacyjna, wymiary nominalne, materiały ścierne i wiążące, znak kontrolny i data ważności. Z reguły żywotność tarcz szlifierskich lub tnących wynosi 3 lata od daty produkcji. Po tym mogą pęknąć podczas użytkowania lub spowodować inne uszkodzenia.

Ważne informacje dotyczące ściernicy

Prawidłowa praca ze szlifierką kątową informacja o prędkości roboczej prędkości obrotowej

Istnieje różnica między tarczami tnącymi, tarczami szlifierskimi i tarczami szlifierskimi. Nie używaj tarcz tnących do szlifowania bocznego lub zgrubnego szlifowania metalu, ponieważ mogą się złamać. Jeśli zainstalowałeś płytę, zaleca się wykonanie testu przez co najmniej 30 sekund. Pozwoli ci to przyzwyczaić się do wibracji.

Praca ze szlifierką kątową – ochrona ciała

praca-szlifierka-kątowa-flex-bezpieczeństwo-ochrona-ciała

Nie należy lekceważyć mocy szlifierki kątowej, ponieważ powstające w ten sposób latające iskry i duża prędkość obracającej się tarczy mogą spowodować poważne obrażenia. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinieneś nosić specjalny sprzęt ochronny.

Ochrona oczu: Ponieważ podczas zginania powstają iskry, a wióry ścierne mogą odlecieć, zdecydowanie powinieneś i w każdym przypadku okulary ochronne nosić.

odzież wykonana z łatwopalnych tkanin absolutnie nie nadaje się do zginania. Nie noś również luźnej odzieży, ponieważ bluza lub spodnie mogą zostać wciągnięte w obracający się dysk elastyczny. Odzież łatwopalna jest również zalecana do prac w kamieniu i metalu.

rękawice robocze: Iskry mogą poparzyć skórę. Chroni to również palce przed ostrymi i gorącymi drzazgami.

ochrona na uszy: Podczas przecinania kamienia i metalu robi się niezmiernie głośno. Szlifierka kątowa może osiągnąć nawet 100 db, a osoby, które zginają się dłużej bez ochrony słuchu, ryzykują trwałe uszkodzenie słuchu.

Maska przeciwpyłowa: Podczas cięcia kamienia, płytek lub betonu powstają ogromne chmury pyłu. Drobny pył może dostać się do ust i nosa.

Instrukcje bezpieczeństwa dotyczące obsługi szlifierki kątowej

Prawidłowa praca-szlifierka kątowa-flex-bezpieczne-latające iskry-zagrożenie pożarowe

1. Pod żadnym pozorem nie zdejmuj osłony ochronnej szlifierki kątowej

2. Iskry mogą spowodować pożar. Usuń łatwopalne ciecze i materiały, takie jak papier, tektura, trociny i słoma z sąsiedztwa obszaru pracy.

3. Używaj tylko dopuszczalnej prędkości podanej na tarczy szlifierskiej.

4. Tarcze tnące nie mogą być używane do szlifowania i obróbki zgrubnej.

5. Wymień wadliwe narzędzia szlifierskie.

6. Po zamocowaniu płyty wykonaj testowy bieg.

7. Przymocuj obrabiany przedmiot w taki sposób, aby nie mógł się ześlizgnąć podczas szlifowania.

Ten film zawiera dodatkowe wskazówki i przykłady dotyczące bezpiecznej pracy ze szlifierkami kątowymi. Pokazuje również, jakich błędów należy unikać, jeśli to możliwe.