Zamieszkać

Co powinienem zmienić podczas przeprowadzki? Lista kontrolna najważniejszych zadań

Usługi organów ds. listy kontrolnej relokacji

Kiedy się przeprowadzasz, musisz dużo myśleć. Oprócz samego planowania procesów, w grę wchodzą również inne pytania: Co muszę ponownie zarejestrować podczas przeprowadzki? Istnieją władze i usługodawcy, którzy absolutnie chcą być informowani, w przeciwnym razie istnieje ryzyko kar. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy krótką listę kontrolną z najważniejszymi działaniami, które należy podjąć jak najszybciej po przeprowadzce.

Co ponownie zarejestrować przed przeprowadzką?

Co ponownie zarejestrować przy przeprowadzce, zwróć uwagę na terminy

Ponownie zarejestruj prąd i gaz

Jeśli poruszasz się w obrębie miasta, będziesz musiał ponownie zarejestrować swoje istniejące połączenie elektryczne. Jeśli przeprowadzasz się do nowej gminy, powinieneś wcześniej wyjaśnić, czy Twój dostawca energii elektrycznej jest również dostępny w nowym miejscu zamieszkania. Możesz jednak wykorzystać swój ruch, aby porównać taryfy energii elektrycznej i gazu różnych dostawców energii, a tym samym znaleźć tańszego dostawcę energii elektrycznej i gazu lub przejść na zieloną energię elektryczną. Zmiana dostawcy online jest teraz kwestią kilku minut. Na przykład u dostawcy energii elektrycznej „lifestrom” możesz się zarejestrować Umowa na energię elektryczną z kuponem Obi jako bonus zdecydować. Ten kupon można następnie idealnie wymienić na tapetę, farbę, meble lub akcesoria do nowego mieszkania.

Ostateczny termin: najlepiej na miesiąc przed wyprowadzką

Laptop telewizja internetowa nowoczesny nowy salon biały szary

Zarejestruj ponownie Internet i telefon

Jeśli chcesz się przeprowadzić, zapytaj swojego dostawcę usług internetowych i telefonicznych, czy oferują uzgodnione usługi również w nowym miejscu zamieszkania. Jeśli tak, możesz poprosić o przełączenie połączeń w żądanym terminie. Tutaj również przeprowadzka jest okazją do zmiany dostawcy. Zwykle nie jest to duży wysiłek, ponieważ nowy dostawca zwykle zajmuje się rozwiązaniem starej umowy.

Ostateczny termin: najlepiej na miesiąc przed wyprowadzką

Ponownie zarejestruj pocztę online, skrzynka pocztowa z zamówieniem przekazywania poczty

Ponownie zarejestruj pocztę przed przeprowadzką

Czy planujesz przeprowadzkę? Możesz zlecić przekazywanie listów i paczek na nowy adres. Zlecenie przekierowania można zamówić online lub w dowolnym okienku pocztowym i jest ważne dla maksymalnie 12 osób w gospodarstwie domowym, których nazwiska podane są w formularzu.

Ostateczny termin: Zlecenie spedycyjne najlepiej złożyć 2 do 3 tygodni wcześniej, ale przynajmniej 5 dni roboczych wcześniej.

Zarejestruj urząd skarbowy, bank, towarzystwo ubezpieczeniowe i zdrowotne po przeprowadzce

Ponowna rejestracja nadawania (dawniej GEZ)

Przeprowadzka oznacza również ponowną rejestrację w służbie składek ARD, ZDF i Deutschlandradio. Najłatwiej to zrobić online. Niezbędny formularz online do zmiany adresu znajdziesz na stronie rundfunkbeitrag.de. Nawet jeśli składka ma być automatycznie informowana o przeprowadzkach za pośrednictwem urzędu meldunkowego mieszkańców, ponowna rejestracja online nie jest zbyt uciążliwa i masz spokój.

Ostateczny termin: Możesz zmienić swoją rejestrację na 1-2 tygodnie przed przeprowadzką. Po prostu wpisz w odpowiednim polu datę, od której zmiana zacznie obowiązywać.

Co ponownie zarejestrować po przeprowadzce?

Zarejestruj się ponownie w Urzędzie Rejestracyjnym Mieszkańców

Swoje nowe miejsce zamieszkania masz obowiązek zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu dwóch tygodni od przeprowadzki. Jeśli obszar rejestracji zmieni się wraz ze zmianą miejsca zamieszkania, jest to rejestracja. Jeśli poruszasz się w obrębie gminy/miasta, możesz zmienić swoją rejestrację. Zmiana rejestracji następuje osobiście lub na podstawie pełnomocnictwa.

Ostateczny termin: tydzień po zmianie miejsca zamieszkania, najpóźniej w ciągu dwóch tygodni

Zarejestruj psa ponownie

W niektórych miastach istnieje możliwość, że po zmianie adresu możesz zarejestrować psa lub psy bezpośrednio w Urzędzie Rejestracji Obywateli. Więc po prostu zapytaj, kiedy tam będziesz. A jeśli nie, wystarczy nieformalne powiadomienie na piśmie do odpowiedzialnego organu. Wiele urzędów posiada również odpowiednie formularze dostępne na swoich stronach internetowych.

Zarejestruj psa ponownie po przeprowadzce do innego miasta

Ponowna rejestracja pojazdu po przeprowadzce

Samochód również musi zostać ponownie zarejestrowany. Poruszając się po mieście wystarczy poinformować firmę ubezpieczeniową pojazdu o nowym adresie oraz dokonać zmiany prawa jazdy i rejestracji pojazdu w urzędzie rejestracji pojazdu. Od stycznia 2015 r. obowiązuje zmiana prawa przy zmianie miejsca zamieszkania, która umożliwia właścicielom pojazdów w całym kraju zachowanie starych tablic rejestracyjnych. Niemniej jednak musisz ponownie zarejestrować samochód w odpowiednim urzędzie rejestracyjnym. Jeśli osobiście nie zmienisz rejestracji, wymagane jest pełnomocnictwo.

Ostateczny termin: Termin na to nie jest jasno określony. Ustawodawca mówi o „natychmiast”. Idealny w pierwszym miesiącu po przeprowadzce.

Rejestracja samochodu Audi

Urząd skarbowy, bank, ubezpieczenie i ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku przeprowadzki do innej gminy należy poinformować poprzedni urząd skarbowy o nowym adresie. Jeśli właściwy urząd skarbowy się nie zmieni, wystarczy podać nowy adres przy kolejnym zeznaniu podatkowym.

O zmianie miejsca zamieszkania najlepiej jest poinformować pisemnie banki, kasy oszczędnościowe i instytucje kredytowe. Większość z nich jest już możliwa online.

Firmy ubezpieczeniowe muszą również zostać w odpowiednim czasie poinformowane o zmianie adresu. Przede wszystkim pomyśl o przerejestrowaniu następujących ubezpieczeń: mieszkaniowych, na życie, komunikacyjnych, OC, zdrowotnych i NNW.

Wraz z zawiadomieniem o przeprowadzce z Deutsche Post istnieje również możliwość poinformowania firm i instytucji – np. banków, towarzystw ubezpieczeniowych, wydawców i stowarzyszeń – o nowym adresie. A to nic nie kosztuje i wygodne.

Zmiana zasiłku rodzicielskiego zasiłek na dziecko Zmiana adresu

Ponowna rejestracja zasiłku rodzicielskiego lub zasiłku na dziecko w przypadku przeprowadzki dziecka

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, musisz poinformować właściwy urząd zasiłków rodzinnych o zmianie adresu. Możesz skorzystać z formularza „Powiadomienie o zmianie” agencji pracy o zasiłek rodzinny i wypełnić go bezpośrednio na swoim komputerze. Następnie wydrukuj go, podpisz i wyślij pocztą do funduszu rodzinnego. W przypadku zasiłku rodzicielskiego lub zasiłku opiekuńczego, zmiany adresu należy dokonać również w formie pisemnej we wcześniej odpowiedzialnym biurze zasiłku wychowawczego/opiekuńczego. Wszystkim innym zajmie się za Ciebie personel.

Ostateczny termin: Nie ma ustawowego uregulowania terminu zgłaszania przeprowadzki.

Dobrze zapakuj ruchome pudełka, klucz, porcelanowy kubek

Kluby, karty lojalnościowe, członkostwa, subskrypcje

Jeśli jesteś członkiem klubu sportowego i klubu fitness lub korzystasz z kart klienckich, bonusowych lub lojalnościowych, musisz w tym miejscu również podać swój nowy adres. Nie zapomnij zapisać zmiany adresu na swoim koncie klienta w różnych sklepach internetowych, takich jak Ebay lub Amazon, aby kolejne zamówienia dotarły do ​​Twojego nowego domu.

Przeprowadzka to doskonała okazja, by rozstać się ze starym i zreorganizować nasze życie. Dowiedz się w odpowiednim czasie o wszystkich ważnych szczegółach i zwróć uwagę na możliwości oszczędzania, z których możesz skorzystać!