Włosy i fryzury

Zdrowe włosy: dlaczego pielęgnacja skóry głowy jest tak ważna?

Dbanie o skórę głowy to jeden z największych trendów kosmetycznych, ale co ważniejsze, może też sprawić, że włosy staną się zdrowsze i mocniejsze. Ponadto na rynku pojawia się coraz więcej produktów skierowanych do skóry głowy, ale czy są one naprawdę potrzebne? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Wyjaśniamy, dlaczego pielęgnacja skóry głowy jest tak ważna i na co należy zwrócić uwagę.

Zdrowa skóra głowy jest modna

Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy

Stwierdzenie, że pielęgnacja skóry głowy jest nową rutyną pielęgnacji skóry, nie jest niedopowiedzeniem. W ostatnich latach marki zajmujące się pielęgnacją włosów i skóry skoncentrowały się na opracowywaniu produktów hybrydowych, których celem jest utrzymanie zdrowych włosów i skóry głowy. Dziś branża higieny osobistej jest zalewana takimi produktami nie bez powodu – dbanie o skórę głowy jest tak samo ważne, jak dbanie o skórę reszty ciała.

Dlatego nie należy zaniedbywać pielęgnacji skóry głowy

Promieniowanie UV uszkadza skórę głowy

Zdrowie skóry głowy jest bezpośrednio związane ze zdrowiem włosów. To jest jak gleba, w której rośnie roślina – lub w tym przypadku twoje włosy. Podczas gdy skóra głowy jest przedłużeniem skóry twarzy, jest grubsza i ma około 100 000 mieszków włosowych, które wspierają.

Ponadto skóra głowy starzeje się sześć razy szybciej niż skóra twarzy i ciała. Ze względu na swoje położenie na ciele jest też częściej narażona na bezpośrednie wpływy środowiska, nawet jeśli głowa jest pełna włosów. Przede wszystkim dotyczy to promieniowania UV, które może wysuszać skórę głowy. W rezultacie cebulki włosów nie są dostarczane z wystarczającą ilością składników odżywczych, co może prowadzić do swędzenia, a nawet wypadania włosów.

Jak właściwie pielęgnować skórę głowy

Masaż pielęgnacyjny skóry głowy olejkiem do włosów

Podobnie jak w przypadku reszty skóry, ważne jest, abyś zaczął dbać o skórę głowy wcześniej niż później. W końcu o wiele łatwiej jest zapobiegać uszkodzeniom niż je naprawiać. Zamiast drobnych zmarszczek i przebarwień, na które często są przeznaczone produkty do pielęgnacji skóry, produkty do pielęgnacji skóry głowy są zwykle formułowane w celu leczenia i zapobiegania problemom, takim jak suchość, łuszczenie, gromadzenie się produktu, przerzedzenie i wypadanie włosów.

Aby znaleźć najlepszy produkt do pielęgnacji skóry głowy, musisz najpierw określić swój typ skóry głowy. Często zdarza się, że używamy niewłaściwych produktów, które niszczą nasze włosy i skórę głowy, zamiast czynić je zdrowszymi. Skóra głowy jest w rzeczywistości bardzo podobna do reszty skóry. Zasadniczo można go podzielić na trzy rodzaje – suchy, tłusty i normalny.

Sucha skóra głowy

Masaż skóry głowy jako pielęgnacja suchej skóry głowy

Jeśli masz często swędzącą skórę głowy, która jest regularnie posypana suchymi, białymi plamami (nie mylić z łupieżem, który jest łuszczący się i najprawdopodobniej spowodowany przez przetłuszczające się włosy), to przyczyną może być sucha skóra głowy. Nazywa się to, gdy wilgotność skóry jest zbyt niska. Przyczyny powstawania łupieżu suchego mogą być różne – od predyspozycji genetycznych, przez niewłaściwą pielęgnację włosów, po problemy psychologiczne, takie jak stres. Jeśli jesteś tym typem skóry głowy, niektórzy mogą Sztuczki na suchą skórę głowy pomóc pozbyć się swędzenia i łupieżu. Należą do nich masaże skóry głowy, odpowiednie zabiegi na włosy oraz zmiana diety.

Tłusta skóra głowy

Jak pielęgnować skórę głowy przy łupieżu

Jeśli twoje włosy są posklejane, przylegają płasko do głowy lub stają się wyraźnie tłuste w miarę upływu dnia, najprawdopodobniej masz nadczynność gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja sebum i sebum często powoduje, że włosy są zbyt śliskie, aby je ułożyć lub, co gorsza, łuszczą się. Oprócz specjalnych produktów leczniczych istnieją również domowe środki, które działają przeciw łupieżowi i swędzeniu skóry głowy, aby leczyć ten problem. Należą do nich na przykład miód, proszek do pieczenia i olej kokosowy. Dobrą wiadomością jest to, że tłusta skóra głowy faktycznie nawilża włosy, co może pomóc zmniejszyć puszenie się, łamanie włosów i wypadanie włosów.

Normalna skóra głowy

Właściwa pielęgnacja skóry głowy zapewnia zdrowe włosy

Jeśli twoje włosy są zdrowe, lśniące i pełne sprężystości, to jesteś jedną z nielicznych szczęśliwców, którzy mają normalną skórę głowy. Równowaga nawilżenia i produkcja sebum są zrównoważone, skóra głowy jest elastyczna i nie może być uszkodzona przez czynniki zewnętrzne. Jednak ze względu na wysoką zawartość wapnia w wodzie, zbyt częste mycie i wpływy środowiska, na które jesteśmy na co dzień narażeni, coraz rzadziej spotykamy normalny typ skóry głowy.

Wniosek

Często zdarza się, że podczas pielęgnacji włosów pomijamy skórę głowy. W końcu, w przeciwieństwie do reszty skóry, nie jest to obszar, który możemy łatwo zobaczyć. Jednak zdrowie skóry głowy jest bardzo ważne, ponieważ odgrywa kluczową rolę w zdrowym, normalnym wzroście włosów. Jeśli chcesz mieć pełne i mocne włosy, zdecydowanie powinieneś włączyć do swojej rutyny regularnej pielęgnacji skóry głowy produkty dopasowane do Twojego rodzaju skóry.