Wielkanoc i wiosna

Jak pokolorować jajka wzorami – 9 pomysłów z instrukcjami na wyjątkowe pisanki

Jeśli chcesz nie tylko zaprojektować proste, jednokolorowe pisanki, możesz ozdobić je szeroką gamą wzorów. Jest na to wiele technik, a niektóre z nich chcielibyśmy dzisiaj przedstawić. Od Ciebie zależy, czy narysujesz wzory odręcznie na jajkach, czy przeniesiesz gotowe bezpośrednio za pomocą tkaniny i papieru. Bo jeśli malujesz jajka wzorem, wszystko, co lubisz, jest dozwolone! Możesz pokolorować pisanki specjalnymi kolorami w tym celu, w barwnikach spożywczych, lub możesz użyć różnych rodzajów warzyw, za pomocą których możesz naturalnie pokolorować pisanki.

Kolorowanie jajek z wzorem – Abstrakcyjny wzór

Kolorowanie jajek wzorami w abstrakcyjnym i nowoczesnym wydaniu - prosta technika

Ta technika może być znana wielu, ale nadal chcielibyśmy krótko przedstawić Cię ponownie, ponieważ gotowe jajka nie tylko pięknie wyglądają, ale mogą być również wykorzystane jako podstawa jednego z innych pomysłów na wzór w tym artykule. Przygotuj kolory (np. w jednorazowej puszce na muffinki), przygotuj papier kuchenny i umieść jajko dowolnego koloru.

Przytrzymaj przez chwilę, a następnie wyjmij i zetrzyj wilgotną farbę papierem kuchennym. Następnie umieść go w innym miejscu w następnym kolorze. Możesz to robić tak często, jak chcesz, aż polubisz abstrakcyjne jajko wielkanocne. Możesz również nosić rękawiczki, aby uniknąć zabrudzenia rąk, gdy je trzymasz.

Kolorowe jajka z gumką

Pokoloruj piękne jajka z wzorem gumki lub sznurka

Kolejny pomysł jest niezwykle łatwy do wykonania. Kolorujesz jajka jak zwykle, z wyjątkiem tego, że wcześniej zawiązujesz wokół nich gumki (lub sznurek). Możesz nie tylko używać wstążek o różnej grubości, ale także owijać je wokół jajka na różne sposoby, na przykład tylko paski w środku lub na całym jajku.

Innym fajnym pomysłem jest najpierw ufarbować jajko na jasny kolor, a gdy wyschnie, użyć gumy, a następnie nałożyć na inny kolor. Jeśli teraz usuniesz wstążki, nadal będzie widoczny pierwszy kolor. Oczywiście można łączyć więcej niż dwa kolory, na przykład stosując powyższą technikę. Po prostu trochę poeksperymentuj. Na Wielkanoc nigdy nie możesz mieć dość jajek.

Kolorowanie jajek – przenoszenie wzorów i kolorów z papieru kuchennego

Kolorowanie jajek próbką papieru kuchennego - pomysł dla dzieci i dorosłych

Pewnie już zauważyłeś, że małe gałki na jakimś papierze kuchennym tworzą piękne motywy i wzory. Możesz je wykorzystać podczas kolorowania jajek wzorami. Potrzebujesz:

 • gotowane jajka
 • Papier kuchenny
 • Kolory pisanki, kolory żywności lub naturalne kolory
 • torba do zamrażania
 • Opaski elastyczne
 • opcjonalne rękawiczki

Instrukcja barwienia jajek wzorem z rolki kuchennej

Najpierw przygotuj kolory jak zwykle, włóż papier kuchenny do naczynia do pieczenia lub naczynia do pieczenia i nałóż na niego różne kolory. Jeśli jesteś zadowolony z kolorystyki, załóż rękawiczki, połóż jajko na papierze, zawiń w niego i przymocuj wszystko gumkami. Owinięte jajko schować do woreczka do zamrażarki, który można również ponownie zawiązać gumkami. Pozostaw kolor na kilka godzin. Przenoszone są nie tylko kolory, ale także wzory z papieru.

Dmuchane pisanki z wzorem jedwabnej tkaniny

Używanie jedwabiu i farbowanie jajek ze wzorem - kreatywny pomysł na Wielkanoc

Jedwabny szal, stara jedwabna bluzka, krawat lub skrawki jedwabiu – wszystko się nadaje, pod warunkiem, że jest to 100% jedwab. Następnie możesz łatwo przenieść wzory i kolory tkaniny na skorupkę jajka. Dzięki temu wzory pisanek są naprawdę wyjątkowe i wyglądają profesjonalnie. Wyjaśniamy, jak farbować jajka tego typu wzorami i czego potrzebujesz:

 • jajka dmuchane
 • Tkaniny jedwabne
 • lekkie bawełniane rajstopy lub jedwabne rajstopy
 • biały ocet
 • Elastyczne opaski lub sznurek
 • garnek
 • nożyce

Kolorowanie jajek z wzorem - instrukcje przenoszenia motywów na jedwab

Pokrój materiał na kawałki wystarczająco duże, aby zawinąć jajko. Robiąc to, zwróć również uwagę na wzór, aby przypadkowo nie wyciąć tego, co chcesz na jajku. W przeciwnym razie wystarczy kwadrat 10 cm. Teraz zawijaj jajko i mocno zawiąż ściereczkę (uważaj, aby nie rozbić skorupki). Następnie owinąć bawełnianą szmatkę. W ten sposób jedwabna tkanina jest lepiej dociskana do jajka.

W rondelku podgrzej 5 cm wody i dodaj 60 ml octu. Gotuj w nim jajka przez 20 do 25 minut. Ponieważ wydmuchane jajka unoszą się na powierzchni, należy je często obracać lub przykrywać talerzem, który je dociska. Ostrożnie wyjmij jajka z wody, pozwól im ostygnąć i usuń substancje.

Kolorowanie pisanek w trzech odcieniach za pomocą taśmy samoprzylepnej

Kolorowe różowe jajka z wzorem wykonanym z taśmy klejącej w trzech odcieniach

 • jajka gotowane lub dmuchane
 • Zabarwienie
 • Taśma Washi
 • nożyce

Przygotuj kolory i umieść pierwsze jajko w jednym z nich na około 10 sekund. Wyjmij i osusz papierowymi ręcznikami. Wytnij kwadraty z taśmy i dobrze przyklej je do jajka (np. 4 rzędy po 3 kwadraty jak na zdjęciu). Ułóż jajko ponownie w tym samym kolorze, tym razem na około 15 do 20 sekund, a następnie ponownie je wysusz.

Instrukcje kolorowania pięknych pisanek z Washitape

Następnie wytnij całe paski taśmy klejącej i przyklej je wzdłuż kwadratów. Oprócz tego owiń jajko kolejnym kawałkiem wstążki, aby skrzyżował się z innymi. Ponownie farbuj na ten sam kolor przez 30 sekund, wyjmij, wysusz i usuń taśmę. Szczęśliwe jajka są gotowe!

 Zaprojektuj pisanki z gumowym cementem i sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona i kit gumowy do szybkiej i łatwej techniki kolorowania na Wielkanoc

Jeśli zbierasz techniki barwienia pisanek, zaleca się również to z sodą oczyszczoną i kitem gumowym. Oczywiście możliwe jest również użycie samego cementu gumowego i dowolnych kolorów bez sody oczyszczonej. Ale może chciałbyś wypróbować ten wariant. Jeśli chcesz pokolorować te jajka wzorem, potrzebujesz:

 • gotowane jajka
 • Szpachlówka gumowa
 • Proszek do pieczenia
 • Puszka muffinek
 • pędzel
 • rękawiczki
 • płynny barwnik spożywczy
 • ocet winny

Szpachlówka gumowa Instrukcja prostych robótek na Wielkanoc w galaktycznych kolorach

Połóż jajka na macie, zanurz pędzel w gumowym cemencie i posyp nim jajka w dowolny sposób. Możesz także spróbować pomalować lub nałożyć pędzlem na kropki i inne wzory. W małych miseczkach lub innych odpowiednich pojemnikach wymieszaj 55 g proszku do pieczenia z 3 kroplami barwnika i dobrze wymieszaj oba składniki.

Kolorowy wzór gumowej szpachli jako pomysł dla dzieci

Teraz umieść jajko w każdej foremce na muffinki i za pomocą pędzla i rękawic rozprowadź na jajkach kolor sody oczyszczonej. Jeśli to konieczne, możesz tu i ówdzie kapać kilka kropel farby bezpośrednio na jajko. Następnie stopniowo polej jajka łyżką stołową octem. Powoduje to reakcję z sodą oczyszczoną, która powoduje, że wszystko trochę się pieni. Następnie umyj jajka w czystej wodzie i usuń gumowy cement.

Stwórz cętkowany wzór z ryżem

Rękodzieło z ryżem i barwnikami spożywczymi na kolorowe pisanki

Szczerze, czy sam wpadłbyś na ten pomysł? To bardzo prosta technika i prawdopodobnie masz już w domu materiały. Jeśli chcesz pokolorować jajka wzorem w ten sposób, umieść ryż w zamykanej torebce do zamrażarki, a następnie dodaj kilka kropli barwnika spożywczego (około 7 do 8 kropli na 200 g ryżu). Zamknąć torebkę i dobrze wymieszać, ugniatając, aby pokolorować ryż (lub wymieszać łyżką).

Instrukcja barwienia jajek kolorowym ryżem

Następnie włóż jajka do torebek, ponownie je zamknij i delikatnie przekręcaj i obracaj, aż nabiorą koloru. Tworzy to dość nieregularny wzór. Następnie możesz nadać każdemu jajku inny kolor dla wielokolorowych wzorów lub możesz pozostawić je z jednym kolorem.

Wskazówka: Zamiast torebek do zamrażania można również użyć innego rodzaju zamykanych pojemników lub plastikowych kubków.

Fantastycznie piękne kwiaty jako wzór na pisanki

Romantyczne pisanki w kolorze niebieskim z gałązkami i liśćmi jako wzorami i motywami

Jeśli chcesz naturalnie pokolorować jajka wzorem, mamy dla Ciebie idealny pomysł! Nie tylko zaprojektuj je w naturalnych kolorach, ale jednocześnie zapewnij im piękne kwiaty. W ogrodzie będziesz miał teraz duży wybór pięknych liści i kwiatów. Jeśli nie masz ogrodu, po prostu zbocz do kwiaciarni lub na pobliską łąkę. Jasne, coś można szybko znaleźć. Potrzebujesz:

 • Kwiaty i liście
 • jajka gotowane lub dmuchane
 • Warzywa do barwienia (lub alternatywnie proste kolory pisanek)
 • Gładkie rajstopy
 • opcjonalny przewód lub drut do związania
 • Papier kuchenny
 • ocet winny

Przymocuj kwiaty do jajka jedwabnymi rajstopami i pokoloruj je jak zwykle

Weź jajko i umieść dowolny liść lub kwiat w dowolnym miejscu (niektóre kwiaty lepiej się trzymają, jeśli wcześniej namoczysz je w wodzie). Następnie włóż jajko do kawałka rajstop i zwiąż wszystko razem podwójnym supełkiem lub sznurkiem/drutem. Uważaj, aby twój liść/kwiat się nie ześlizgnął. Gotuj warzywa, aż woda się zabarwi (nie używaj zbyt dużo wody).

Zaprojektuj własne pisanki z kwiatami i liśćmi

Dodaj ocet do wody i gotuj w niej jajka przez 30 minut. Następnie pozwól im parzyć się przez kolejne 2 do 3 godzin. Następnie możesz zdjąć rajstopy i rośliny i gotowe. Jeśli chcesz, aby farbowanie jajek przebiegało szybciej, możesz po prostu użyć normalnych kolorów jajek i ufarbować pisanki wzorami roślinnymi zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Kolorowe jajka z wzorem woskowym

Zrób jajka za pomocą wosku i specjalnych narzędzi

Techniką, którą chyba każdy zna, ale której nie należy lekceważyć przy tworzeniu motywów i wzorów pisanek wielkanocnych, jest malowanie woskiem przed kolorowaniem. Jeśli użyjesz wosku, możesz naturalnie pokolorować jajka, a także użyć specjalnych barwników do jaj wielkanocnych i żywności. Obecnie dostępne są również specjalne ołówki woskowe, które są szczególnie delikatne i idealne do rysowania. Ale takie narzędzie jak w poniższym przykładzie jest również bardzo przydatne. Tam wosk jest wkładany do małego metalowego pojemnika i krótko podgrzewany nad płomieniem świecy.

Piękne samodzielnie namalowane wzory z woskiem na niebieskich pisankach

Po narysowaniu żądanych motywów i wzorów pokoloruj pisanki jak zwykle. Po wyschnięciu farby możesz delikatnie zeskrobać nadmiar wosku. Cechą szczególną tej techniki jest to, że możesz sam zdecydować, które wzory malować. Starsze dzieci mogą również uczestniczyć. Jeśli zamiast takich akcesoriów użyjesz zwykłej świecy lub ołówka woskowego, jajka powinny być jeszcze ciepłe, aby wosk mógł stopić się podczas rysowania. Ale jeśli jajko jest zbyt gorące, wosk spłynie i zniszczy twój woskowy wzór.

Kolorowanie jajek wzorem – niezbędne dostrojenie

Natrzyj gotowe jajka wielkanocne olejem, aby uzyskać połysk

Bez względu na to, jaką technikę wybierzesz do barwienia jajek za pomocą wzoru, wzory naprawdę stają się ich własnymi tylko wtedy, gdy sprawisz, że będą błyszczeć. Jak to działa? Na ściereczkę nałożyć odrobinę oleju roślinnego i wmasować w jajka. Nie przesadzaj jednak z olejem, bo stanie się zbyt tłusty. Na koniec ponownie przetrzyj czystą i suchą szmatką i możesz je ułożyć w koszyczku wielkanocnym lub koszyczku wielkanocnym.