Uncategorized

Wysokie ciśnienie krwi w nocy sugeruje niewydolność serca

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Circulation, ludzie, u których podczas snu rozwija się wysokie ciśnienie krwi, cierpią na stan zwany nadciśnieniem nocnym. Jest to często związane z niewydolnością serca i innymi postaciami chorób układu krążenia. Ten rodzaj nadciśnienia nocnego może wystąpić nawet u osób, których ciśnienie krwi jest normalne w ciągu dnia. Niebezpieczny stan jest jednak trudny do zidentyfikowania, ponieważ rutynowe kontrole ciśnienia krwi są prawie zawsze wykonywane w ciągu dnia.

Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne podczas snu?

podczas snu osiągają wysokie ciśnienie krwi i nocne nadciśnienie

Większość ludzi może więc pomyśleć, że ich ciało jest najbardziej komfortowe podczas snu. Jednak niektóre z nich osiągają w nocy wyższe ciśnienie krwi, co może być nawet śmiertelne. Wyniki badań pokazują, że nocne skurczowe ciśnienie krwi może być istotnym, niezależnym czynnikiem ryzyka problemów sercowo-naczyniowych. Do badania japońscy naukowcy przebadali 6359 osób. Użyli przenośnych monitorów do pomiaru ciśnienia krwi zarówno w dzień, jak iw nocy. Uczestnicy mieli co najmniej jeden czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, a większość przyjmowała leki kontrolujące ciśnienie krwi. Jednak na początku badania żaden z nich nie miał objawowej choroby sercowo-naczyniowej, takiej jak wspomniane powyżej problemy z sercem.

zapobiegaj chorobom sercowo-naczyniowym za pomocą odpowiednich leków

Podczas trwającej od 2 do 7 lat obserwacji uczestników naukowcy stwierdzili, że osoby z nocnym skurczowym ciśnieniem krwi miały o 20 milimetrów rtęci (mm Hg) wyższą dzienną wartość skurczową. Znacznie częściej występowały miażdżycowe choroby sercowo-naczyniowe, takie jak niewydolność serca. W sumie u uczestników badania wystąpiło 306 zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym 119 udarów mózgu, 99 rozpoznań choroby wieńcowej i 88 rozpoznań niewydolności serca. I odwrotnie, uczestnicy, których ciśnienie krwi kontrolowano za pomocą leków, mieli zwiększone ryzyko udaru, jeśli ich ciśnienie krwi było zbyt niskie w nocy.

Przyczyny podwyższonych wartości ciśnienia krwi w nocy

Poproś kardiologa o zdiagnozowanie ryzyka choroby serca spowodowanej wysokim ciśnieniem krwi

Wysokie ciśnienie krwi obserwuje się również, gdy wzrasta naturalnie, aby pomóc nerkom pozbyć się nadmiaru sodu. Dzieje się tak zwłaszcza u osób, które są bardzo wrażliwe na spożycie soli. Według autorów badania, wysokie ciśnienie krwi w ciągu dnia zwykle wystarcza, aby zbilansować sód w organizmie. Jednak u pacjentów ze zwiększoną objętością krwi krążącej z powodu zwiększonego spożycia soli i wrażliwości na sól, ciśnienie krwi również musi wzrosnąć w nocy. Jest to mechanizm kompensacyjny, który niestety okazuje się szkodliwy dla serca. Według kardiologów przyjmowanie leków na nadciśnienie wieczorem poprawia ciśnienie krwi w ciągu dnia i nocy oraz obniża ogólną śmiertelność. Jednak aktywność nerwów współczulnych, a także dysfunkcja autonomicznego układu nerwowego, bezdech senny lub słaba jakość snu mogą również przyczyniać się do nocnego wzrostu ciśnienia krwi.

wysokie ciśnienie krwi obniżają leki na nadciśnienie i zdrowa żywność, taka jak owoce i warzywa

Picie kofeiny lub alkoholu oraz drzemki w ciągu dnia prowadzą do złych nawyków związanych ze snem. Niespójna pora snu jest również związana ze źle kontrolowanym cukrem, przerostem prostaty, ćwiczeniami późnym wieczorem, niebieskimi światłami z urządzeń cyfrowych, koszmarami lub emocjonalnymi konfrontacjami. Stany, które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi, obejmują również cukrzycę oraz problemy z tarczycą i nerkami. Eksperci zalecają zmniejszenie spożycia soli, podawanie leków moczopędnych i przyjmowanie blokerów receptorów mineralnych w celu zmniejszenia ryzyka nocnego nadciśnienia. Co najważniejsze, najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka tak ostrego nocnego wzrostu ciśnienia krwi jest utrzymanie stałego wzorca snu. To badanie dlatego podkreśla znaczenie włączenia nocnego monitorowania ciśnienia krwi do strategii postępowania z pacjentem.