Uncategorized

Sól na odchudzanie: czy spożycie soli naprawdę przyczynia się do utraty wagi?

Miliony dorosłych codziennie spożywają sól w celu utraty wagi i cierpią na wysokie ciśnienie krwi. Naraża to ich na zwiększone ryzyko wielu problemów zdrowotnych, w tym zawałów serca i udarów. Naukowcy uważają, że spożywanie soli przyczynia się do utraty wagi poprzez pobudzanie pragnienia i zwiększanie spożycia płynów. Z tego powodu ogólnie postrzegają zmniejszenie spożycia soli jako ważną strategię obniżania ciśnienia krwi. Niezależnie od tego, ostatnie badania wykazały, że wyższe spożycie sodu nie stymuluje pragnienia i przyjmowania płynów. Zamiast tego sprzyja utracie wagi, co zmienia ogólne zapotrzebowanie energetyczne organizmu.

Czy sól jest zdrowa na odchudzanie??

zdrowotne działanie soli potrzebuje energii organizm

Nowe badanie prowadzone przez dr. Stephen Juraschek rzuca nowe światło na te sprzeczne wyniki. Naukowcy odkryli, że spożycie sodu u osób dorosłych z podwyższonym ciśnieniem krwi zmniejszało pragnienie i zmniejszało objętość codziennej diurezy. Proces ten nie wpłynął jednak na zapotrzebowanie energetyczne metabolizmu. Ten w dzienniku branżowym "Nadciśnienie" opublikowane wyniki potwierdzają tradycyjny pogląd, że zmniejszenie spożycia sodu ma kluczowe znaczenie w leczeniu nadciśnienia. W związku z tym teoria ta kwestionuje ostatnie badania.

utrata masy ciała poprzez wchłanianie płynów w badaniach soli

Naukowcy wykorzystali dane z zamkniętego, randomizowanego i kontrolowanego badania żywieniowego opublikowanego w 2001 roku, aby zbadać wpływ trzech różnych poziomów spożycia sodu. Naukowcy podzielili je na niskie, średnie i wysokie i obserwowali badane osoby z różnymi planami żywieniowymi. We wtórnej analizie badania naukowcy zmierzyli wpływ spożycia sodu na spożycie energii przez uczestników, wagę, zgłaszane pragnienie i 24-godzinne oddawanie moczu.

sól do potraw niezdrowa zmniejszyć spożycie soli

Naukowcy odkryli, że chociaż zmniejszenie spożycia sodu nie wpłynęło na ilość energii potrzebnej do utrzymania stabilnej wagi, zmniejszyło pragnienie uczestników. Ponadto ilość moczu pozostawała niezmieniona lub zmniejszała się wraz ze zmniejszonym spożyciem sodu. Podsumowując, wyniki te sugerują, że u dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi spożywanie mniejszej ilości soli obniża spożycie płynów i ciśnienie krwi. Zmiany te zostały wprowadzone bez zmiany ilości energii potrzebnej do utrzymania stałej masy ciała.

Perspektywy medyczne

urządzenie podsłuchowe i sól

W następnym kroku Juraschek i jego koledzy planują zbadać wpływ sodu na dorosłych chorych na cukrzycę. Badają również wpływ przyjmowania płynów na wyniki w badaniach klinicznych, a także w dużych zbiorach danych.

"Nasze badanie wnosi ważny wkład w tę debatę naukową i podkreśla znaczenie redukcji sodu jako środka redukcji masy ciała", powiedział Juraschek. "Zalecenia zdrowia publicznego dotyczące zmniejszenia spożycia sodu w celu obniżenia ciśnienia krwi w całej populacji powinny być kontynuowane bez obawy, że przyczynią się one do zwiększenia masy ciała."