Uncategorized

Schudnij ze śniadaniem – badanie dowodzi, że rano spalasz więcej kalorii

Spalanie kalorii podczas jedzenia może początkowo wydawać się dziwne. Utrata wagi ze śniadaniem, a nawet kolejnym posiłkiem wydaje się raczej mało prawdopodobna. Ale w rzeczywistości tak jest. Prawdopodobnie zauważyłeś w pewnym momencie, że podczas jedzenia czujesz się cieplej. Powodem tego jest to, że organizm zużywa energię podczas trawienia. Powoduje to tak zwaną termogenezę wywołaną przez żywność (NIT), a to z kolei zapewnia, że ​​około 10% zwiększonych kalorii jest spalanych podczas wczesnego jedzenia.

Schudnij ze śniadaniem – kiedy organizm spala więcej kalorii?

Schudnij ze śniadaniem - Lepiej dużo jeść rano niż wieczorem

Nowe badanie z Lubeki udowadnia teraz, że ta termogeneza jest bardziej wyraźna rano niż o późniejszych porach dnia. Możliwe, że schudniesz podczas śniadania. Pod kierownictwem prof. Kerstin Oltmanns jej zespół przetestował teorię na grupie 16 mężczyzn. Wszyscy uczestnicy mieli normalną wagę. Połowa z nich dostała niskokaloryczne śniadanie i wysokokaloryczny obiad, podczas gdy druga połowa miała dietę odwróconą.

Lepszy metabolizm glukozy rano

Schudnij ze śniadaniem dzięki zwiększonemu spalaniu kalorii rano

Między innymi na podstawie metabolizmu glukozy wyznaczono wartości termogenezy wywołanej pokarmem, co potwierdziło teorię: Rano organizm spala więcej kalorii po jedzeniu niż później w ciągu dnia. Dietetyk Juliane Richter, która jest również częścią zespołu badawczego, podsumowuje: "Wyniki pokazują, że identyczne spożycie kalorii zarówno po wysoko, jak i niskokalorycznych posiłkach prowadzi do 2,5-krotnie wyższego NIT rano w porównaniu do wieczoru. Wzrost poziomu cukru we krwi i poziomu insuliny został znacznie zmniejszony po śniadaniu w porównaniu z kolacją.”

Należy podkreślić, że ilość spożywanego pokarmu nie ma wpływu na intensywność NIT, czyli innymi słowy: jeśli jesteś na diecie, organizm nadal spala więcej kalorii rano niż wieczorem. Kolejnym interesującym odkryciem z badania jest to, że uczestnicy, którzy otrzymali niskokaloryczne śniadanie, zgłaszali również większe pragnienie słodyczy i przekąsek w ciągu dnia.

Zbilansowane i zdrowe śniadanie na odchudzanie zamiast obfitego obiadu

Badanie sprawdza, czy możesz spalić więcej kalorii rano, a tym samym schudnąć

To pokazuje, że obfite i dobre śniadanie może pomóc schudnąć bardziej niż duże porcje wieczorem. W innym badaniu zespół chciałby sprawdzić, czy naprawdę można schudnąć podczas śniadania. W każdym razie byłaby to świetna wiadomość dla każdego, kto zmaga się z otyłością. Badanie jest również korzystne dla diabetyków, którzy mogą teraz wykorzystać wyniki, aby lepiej dostosować swoją dietę.

Niskokaloryczna kolacja i wysokokaloryczne śniadanie hamują apetyt na słodycze

Badanie Sekcji Psychoneurobiologii zostało oparte na: Akademicki Oksford wydany.