Uncategorized

Rekonstrukcja Notre Dame: 700 milionów USD przekazanych pierwszego dnia

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame 15 kwietnia

Po pożarze katedry Notre Dame narody, przedsiębiorcy i firmy wyrażają solidarność z Francją i oferują pomoc w jej odbudowie. Pożar został ugaszony, a eksperci oceniają szkody. Oczekuje się, że inżynierowie i historycy wzniosą tymczasowy dach, aby chronić wnętrze katedry przed żywiołami. Oczekuje się, że inżynierowie budowlani, eksperci od witraży i rzemieślnicy z całego świata przyjadą do Paryża w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby pomóc w renowacji. Air France chce zaoferować bezpłatne loty wszystkim zaangażowanym w odbudowę.

Salma Hayek i mąż Francois Henri Pinault

Jeszcze we wtorek, kilka godzin po wiadomości o pożarze, darowizny sięgnęły 700 mln USD. Oczekuje się dalszego wsparcia dla 900-letniej kultowej katedry. Szacuje się, że koszt pełnej przebudowy wyniesie od 1 do 2 miliardów euro, mówi Stephane Bern, który prowadzi programy renowacji dziedzictwa historycznego Francji..

Większość darowizn pochodziła od najbogatszych obywateli Francji. Niektórzy przekazali ponad 100 milionów euro. Pierwsza wielka obietnica pochodzi od miliardera Francois-Henri Pinaulta, który jest żonaty z gwiazdą Hollywood Salmą Hayek. Pan Pinault, prezes i dyrektor generalny Grupy Kering, w skład której wchodzą marki modowe Gucci i Yves Saint Laurent, ogłosił hojną darowiznę w wysokości 100 milionów euro na stronie Twittera swojej firmy.

Rekonstrukcja katedry Notre Dame Bernard Arnault

Według agencji informacyjnej Reuters, we wtorek rano rodzina Bernarda Arnaulta obiecała kolejne 200 milionów euro. Pan Arnault jest dyrektorem generalnym LVMH, w skład którego wchodzą luksusowe marki, takie jak Louis Vuitton, Sephora i Marc Jacobs.

Francuska grupa kosmetyczna L’Oreal i jej założycielska rodzina Bettencourt obiecały przekazać kolejne 200 milionów euro na odbudowę. Francuski koncern naftowy Total również zainwestował 100 mln euro.

Prezes Apple Tim Cook ogłosił również, że firma przekaże darowiznę „na odbudowę”, chociaż kwota darowizny nie została ustalona.

W emocjonalnym przemówieniu telewizyjnym prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał „uczynić katedrę Notre Dame jeszcze piękniejszą” i powiedział, że wspaniała Madonna z Paryża może zostać odbudowana w ciągu pięciu lat.

Adres telewizyjny Emmanuela Macrona Rekonstrukcja Notre Dame