Uncategorized

Pigułka – Nowe badanie wprowadza comiesięczną antykoncepcję i testuje ją u świń

Naukowcy szacują, że przy normalnym stosowaniu każdego roku 9% kobiet w Stanach Zjednoczonych, które przyjmują pigułkę jako środek antykoncepcyjny, zachodzi w ciążę. Tak więc dana osoba musi codziennie przyjmować doustny środek antykoncepcyjny, najlepiej o tej samej porze dnia, aby lek zadziałał. Jednak regularne utrzymanie tego rytmu może być trudne. Forma antykoncepcji może również stać się mniej atrakcyjna. Nowe badanie w Science Translational Medicine przedstawia nową alternatywę: pigułkę antykoncepcyjną, którą kobieta musi przyjmować tylko raz w miesiącu.

Pigułka raz w miesiącu?

codzienne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, aby zapobiec zajściu w ciążę

Niechciana ciąża może zmienić życie każdego. W krajach rozwijających się i poza nimi może to zapobiegać trudnościom finansowym lub przerywaniu nauki przez kobiety. Comiesięczna pigułka uwalnia popularny środek antykoncepcyjny lewonorgestrel. Odbywa się to przez okres 4 tygodni, wyjaśniają badacze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi obecnie, że 214 milionów kobiet w wieku rozrodczym, które chcą zapobiegać ciąży, nie stosuje nowoczesnych metod antykoncepcji. Niektórzy uważają, że część problemu stanowi niedogodność codziennych doustnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego autorzy nowego badania mają nadzieję, że comiesięczna pigułka może okazać się bardziej atrakcyjna.

pigułka w kształcie gwiazdy dawka raz w miesiącu nowe badanie badanie ciąża

"Opracowanie miesięcznej wersji środka antykoncepcyjnego może mieć ogromny wpływ na zdrowie na całym świecie. Nie można przecenić wpływu, jaki doustne środki antykoncepcyjne mogą mieć na zdrowie człowieka i równość płci. " Tak mówi współautorka dr Ameya Kirtane z Koch Institute for Integrative Cancer Research w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge.

Pigułki antykoncepcyjne mogą nie być jedynym rodzajem leku, jaki może dostarczyć nowy system. Współautor starszy prof. Robert Langer, również z MIT, dodaje: "Jesteśmy przekonani, że ta praca – według naszej wiedzy pierwszy przykład miesięcznej pigułki lub kapsułki – pewnego dnia doprowadzi do potencjalnie nowych modalności i opcji dla zdrowia kobiet, a także innych wskazań. "

Tak działa pigułka antykoncepcyjna w kształcie gwiazdy

przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych raz w miesiącu w żołądku

Miesięczna pigułka antykoncepcyjna ma sześć sztywnych ramion, z których każde zawiera kilka dawek lewonorgestrelu. Ramiona wykonane są ze starannie dobranych materiałów polimerowych, których rozkład w obecności kwasu żołądkowego trwa około 4 tygodni. Ramiona polimerowe stopniowo uwalniają środek antykoncepcyjny do żołądka i krwioobiegu w miarę upływu miesiąca.

W środku pigułki znajduje się gumowaty hub. W ten sposób strukturę w kształcie gwiazdy pokrytą żelatyną można złożyć i umieścić w połykanej kapsułce. Kiedy kwas żołądkowy rozpuszcza żelatynę, gwiazda rozwija się do rozmiaru, który pozwala jej pozostać w żołądku bez dostania się do układu pokarmowego, dopóki nie uwolni leku. Naukowcy nadal eksperymentują z warunkami, które powodują oderwanie ramion, w tym zmianami pH lub temperatury oraz narażeniem na działanie niektórych chemikaliów.

Środek antykoncepcyjny w kształcie gwiazdy przez miesiąc zażywaj lewonorgestrel

Naukowcy przetestowali już pigułkę na świniach i stwierdzili zachęcające wyniki. Autorzy podają, że środek antykoncepcyjny był uwalniany ze stałą szybkością przez około 28 dni. Ilość leku znaleziona w krwiobiegu świń jest mniej więcej taka sama jak u ludzi przyjmujących codziennie lewonorgestrel. Podczas gdy poziom leku z jednej tabletki dziennie spadał w ciągu 24 godzin, poziom wytwarzany przez nową tabletkę utrzymywał się na stałym poziomie przez prawie miesiąc. Możesz dowiedzieć się więcej o badaniu tutaj.