Uncategorized

Muzyka w miejscu pracy: czy może zwiększyć motywację?

Słuchanie muzyki w miejscu pracy stało się ostatnio trendem, który przyciąga coraz więcej pracowników. Większość ludzi przyznaje, że zanim będą mogli wykonywać swoją pracę, muszą słyszeć hałas w tle. Ta praktyka rodzi jednak dość ważne pytanie: czy muzyka stymuluje produktywność i kreatywność, czy też prowadzi do czegoś przeciwnego? Zdania są podzielone.

Czy muzyka jest odpowiednia w miejscu pracy??

Rudowłosa kobieta po przerwie przy muzyce z telefonu

Obecnie naukowcy przeprowadzają wiele badań dotyczących pracowników przyzwyczajonych do słuchania muzyki w pracy. Jak wspomniano powyżej, wyniki są raczej sprzeczne. Według niektórych badań muzyka w tle tylko nas rozprasza, niezależnie od tego, czy jest to wokal, czy utwór instrumentalny. Inni twierdzą, że muzyka zwiększa kreatywność. W związku z tym może to okazać się skutecznym sposobem na zwiększenie produktywności. Jednak zależy to od różnych rodzajów muzyki.

słuchanie muzyki w pracy mężczyzna ze słuchawkami

Jednak korzyści płynące z muzyki dla procesu pracy nie ograniczają się do promowania kreatywności i produktywności. Duża liczba pracowników znajduje tutaj inne pozytywne aspekty. Chodzi też o walkę z nudą i zgiełk kolegów, których mogą się pozbyć. Dodatkowo dobra melodia lub ulubiona piosenka wyzwala dobry nastrój i energię, co zwiększa motywację. Inne badania naukowe wyjaśniają optymalizację produktywności poprzez zdolność muzyki do zwalczania stresu i zmęczenia. Jest to szczególnie zalecane, gdy wykonujesz monotonne zadanie.

Wady słuchania muzyki w ciągu dnia pracy

kobieta ze słuchawkami muzyka w pracy prezentacja

Moneta ma więc zawsze dwie strony i ten temat nie jest wyjątkiem. Niektórzy interpretują słuchanie muzyki w miejscu pracy jako rodzaj izolacji. Dlatego posiadanie słuchawek w uszach może kojarzyć się z chęcią podejścia do siebie i ignorowania kolegów. Jednak pracodawcy lub współpracownicy mogą błędnie interpretować tę praktykę, postrzegać ją jako niegrzeczną, a nawet obrażać pracowników.

Aby zwiększyć motywację i nie całkowicie odizolować się od innych, specjaliści proponują kompromis. Dlaczego nie poświęcić trochę czasu swoim kolegom, a innym swojej ulubionej muzyce? Idealnym przypadkiem byłoby pozostawienie sobie około 15 minut przerwy między różnymi zadaniami, podczas których słuchasz swoich ulubionych piosenek.

młoda blondynka lubi muzykę w miejscu pracy

Nie należy również zapominać, że noszenie słuchawek przez cały dzień i słuchanie przy bardzo dużej głośności może prowadzić do problemów ze słuchem. Nie jest też tajemnicą, że niektóre gatunki muzyki zachęcają do motywacji i koncentracji w pracy bardziej niż inne. Więc w tym przypadku utwory symfoniczne są idealnym rozwiązaniem.