Uncategorized

Eksperymentalnie możliwa terapia cukrzycy typu 2 bez konieczności stosowania insuliny?

Nowe badanie weryfikacyjne wykazało pozytywne wyniki w terapii cukrzycy typu 2. Jeśli takie leczenie okaże się skuteczne, oznaczałoby to, że pacjenci mogą żyć bez insuliny. Autorzy badania zaprezentowali swoje badania podczas UEG Week Virtual 2020. Jest to konferencja organizowana przez United European Gastroenterology, profesjonalną organizację non-profit zrzeszającą specjalistów w zakresie zdrowia przewodu pokarmowego.

Nowa koncepcja terapii cukrzycy typu 2

leczenie insuliną na cukrzycę przez wstrzyknięcie

Leczenie cukrzycy typu 2 insuliną może być konieczne, jeśli dana osoba nie jest w stanie utrzymać normalnego poziomu cukru we krwi. Taka terapia może przybrać formę zastrzyków, wstrzykiwaczy, pompek lub inhalatorów. To stymuluje komórki w ciele do wchłaniania większej ilości cukru we krwi. Jednak postrzeganie przez ludzi skutków ubocznych leczenia insuliną może być bardzo wysokie. W rezultacie lekarze mogą być mniej skłonni do przepisywania insuliny. Jeśli jednak to zrobią, ich pacjenci mogą nie przyjmować insuliny regularnie. W związku z tym pomocne mogą być terapie, które mogą pomóc w uniknięciu dostrzeganych skutków ubocznych. Może to pomóc pracownikom służby zdrowia upewnić się, że ludzie nadążają za zaleconym leczeniem i zapobiegać ryzyku poważnych problemów zdrowotnych.

lekarz do gastroskopii z resurfacingiem błony śluzowej dwunastnicy lub innowacyjna technologia dmr jako terapia cukrzycy typu 2

W tym kontekście badacze stojący za obecnym badaniem wykorzystali nowatorską technikę, którą naukowcy po raz pierwszy zastosowali u ludzi w 2016 roku. Na podstawie tych wstępnych wyników wydawało się to obiecujące. Technika ta jest znana jako Resurfacing błony śluzowej dwunastnicy (DMR). Dwunastnica to pierwsza część jelita cienkiego człowieka. W DMR warstwa śluzowa dwunastnicy jest podnoszona, aby umożliwić ablację odsłoniętego obszaru podgrzaną wodą. Jest to proces, który usuwa komórki w obszarze docelowym. Naukowcy, którzy opracowali tę technikę DMR, próbowali odtworzyć korzystny wpływ chirurgii bariatrycznej (chirurgii pomostowania żołądka) na poziom cukru we krwi przy użyciu mniej inwazyjnej techniki. DMR może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i jest minimalnie inwazyjny. Jest to endoskop z cewnikiem, za pomocą którego lekarze uzyskują dostęp do dwunastnicy.

Obiecujące wyniki badań

kobieta z glukometrem przygotowuje próbkę z palca

W badaniu wzięło udział 16 uczestników z cukrzycą typu 2, którzy byli leczeni insuliną. Spośród uczestników badania, którzy stosowali terapię cukrzycy typu 2 za pomocą DMR, 12 (75%) było w stanie zaprzestać stosowania insuliny. Po 6 miesiącach byli również w stanie utrzymać poziom cukru we krwi. Badani dostrzegli również szereg korzyści dla swojego metabolizmu. Poziomy HbA1c uczestników, które określają poziom glukozy u danej osoby, wynosiły poniżej 7,5%. Po 12 miesiącach również spadła do 6,7%. Osoby, które zareagowały na leczenie, odnotowały spadek wskaźnika masy ciała ze średnio 29,8 kg na metr kwadratowy (kg/m2) przed rozpoczęciem badania do 25,5 kg 12 miesięcy po badaniu. Tłuszcz w wątrobach uczestników zmniejszył się po 6 miesiącach z 8,1% do 4,6%.

operacja pomostowania męskiego metodą leczenia cukrzycy typu 2 dmr bez konieczności podawania insuliny

Nawet dla tych uczestników, którzy nadal potrzebowali insuliny, wymagana ilość została zmniejszona ze średnio 35 do 17 jednostek dziennie po 12 miesiącach. Wielu pacjentów z cukrzycą typu 2 byłoby bardzo zadowolonych z możliwości przerwania insulinoterapii, ponieważ takie leczenie wiąże się z przyrostem masy ciała i epizodami hipoglikemii. Interwencja połączyła dwa innowacyjne zabiegi. Nie są dostępne żadne szczegóły dotyczące skutków ubocznych dwóch terapii (DMR i agonista GLP-1). Chociaż ta terapia cukrzycy typu 2 jest tak obiecująca, potrzebne są większe badania, aby się tego dowiedzieć wyniki potwierdzać. Ważne jest, aby nie było jeszcze jasne, jak i dlaczego terapia wydaje się działać. Naukowcy uważają, że może to działać, ponieważ komórki śluzówki dotknięte terapią DMR ulegają zmianom w odpowiedzi na niezdrową dietę, która może promować insulinooporność.