Uncategorized

Alergia pokrzywy – leczenie objawów i skutków ubocznych

Kiedy dana osoba ma alergię na pokrzywę, objawy mogą być łagodne, a czasem ciężkie. Jednak przez większość czasu ludzie są w stanie leczyć wysypkę lub swędzenie za pomocą domowych środków, które zwykle mogą złagodzić objawy w ciągu kilku godzin. W niektórych przypadkach pokrzywa może również powodować ciężką reakcję alergiczną. Wtedy poszkodowana osoba może potrzebować natychmiastowej pomocy lekarskiej. Istnieją jednak możliwe sposoby leczenia pokrzywy, a także zapobieganie do czasu, gdy potrzebujesz pomocy medycznej.

Jak powstaje alergia na pokrzywę?

Zapobiegaj możliwym objawom i skutkom ubocznym alergii na pokrzywę za pomocą domowych środków zaradczych

Pokrzywa może powodować wysypkę i inne objawy, gdy ludzie ich dotykają. Dzieje się tak dlatego, że liście rośliny zawierają delikatne włosy i substancje chemiczne, które drażnią ludzką skórę. Jedną z tych substancji chemicznych jest kwas mrówkowy, który powoduje bolesną wysypkę. Kiedy ludzie mają kontakt z pokrzywą, mogą doświadczyć różnych skutków ubocznych. Będą to na przykład wysypka, guzki, plamy jaśniejsze od otaczającej skóry, ból w okolicy zgryzu oraz podrażniona lub swędząca skóra. W niektórych przypadkach powikłania mogą zagrażać życiu i wymagać natychmiastowych środków przeciwalergicznych. Poważniejsze objawy mogą obejmować trudności w oddychaniu i przełykaniu, świszczący oddech, zawroty głowy lub omdlenia, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, ucisk w klatce piersiowej, ciężki i szybki obrzęk twarzy, jamy ustnej lub gardła lub pod skórą, utratę koordynacji, drżenie, osłabienie mięśni lub ból brzucha.

Kwas mrówkowy na powierzchni rośliny pokrzywy może prowadzić do reakcji alergicznych

W przypadku wystąpienia tych objawów lub podejrzenia ciężkiej reakcji alergicznej poszkodowany powinien szukać pomocy doraźnej. Możesz również samodzielnie leczyć pokrzywkę, myjąc dotknięty obszar i otaczającą skórę tak szybko, jak to możliwe po kontakcie z rośliną. Pozwala to na usunięcie chemikaliów ze skóry. Pomoże to złagodzić dyskomfort związany z wysypką w ciągu kilku godzin. Najlepiej używać mydła i wody. Czysta, wilgotna ściereczka sprawdzi się również wtedy, gdy nie ma bieżącej wody. Jeśli bolesne objawy utrzymują się po oczyszczeniu wysypki, możesz wypróbować inne metody leczenia, aby złagodzić podrażnienie i wysypkę.

Użyj domowych środków lub leków

Włosy na liściach pokrzywy zawierają substancje chemiczne podrażniające skórę

Na przykład możesz nałożyć balsam lub liść na wysypkę. Rośliny te zwykle rosną w pobliżu pokrzyw. Pierwsza ma owalne, zielone liście z pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami w kształcie trąbki. Niewielkie badanie z 2012 r. dostarczyło dowodów naukowych na stosowanie balsamu w leczeniu alergii na pokrzywę. To badanie wykazał jednak, że mydło jest skuteczniejsze. Inną metodą byłoby zmieszanie sody oczyszczonej z wodą, aby uzyskać pastę. Następnie nałóż to na wysypkę lub dodaj sodę oczyszczoną do letniej kąpieli.

Podczas prac w ogrodzie noś odzież ochronną i rękawice, aby zapobiec alergii na pokrzywę

Zastosuj chłodny kompres na wysypkę, aby złagodzić ból i podrażnienie. Alternatywą byłoby oczywiście przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych w celu złagodzenia swędzenia i zmniejszenia obrzęku. Zaleca się również stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen oraz chłodne lub letnie kąpiele i prysznice. Uważaj jednak, aby nie dopuścić do kontaktu gorącej wody z wysypką. Może to prowadzić do dalszego podrażnienia i bólu. Osoby, które pracują na zewnątrz i mogą mieć kontakt z pokrzywami, powinny nosić odzież ochronną. Zapobiegnie to szczotkowaniu przez roślinę gołej skóry i powodowaniu wysypki. Ważne jest, aby unikać drapania lub pocierania wysypki, ponieważ może to wepchnąć chemikalia głębiej w skórę i pogorszyć podrażnienie.