technologia

Pierwsza genetycznie zmodyfikowana roślina świecąca w ciemności

genetycznie zmodyfikowane oświetlenie roślin bioglow starlight avatar

Amerykańscy naukowcy z firmy biotechnologicznej Bioglow z siedzibą w St Louis, Missouri, USA mają pierwsze na świecie roślina zmodyfikowana genetycznie, która daje światło, rozwija się. Badania molekularne przeprowadził dr. Alexander Krichevsky, który zajmował się biologią roślin i bioluminescencją bakterii wodnych. Badania w tych dziedzinach nauki pobudziły jego pragnienie stworzenia czystego i zrównoważonego źródła światła. Skrzyżował geny bakterii z bioluminescencją z genami rośliny doniczkowej Nicotiana alata. To stworzyło świecącą roślinę „Stalight Avatar”.

Roślina zmodyfikowana genetycznie, która wydziela światło

genetycznie modyfikowana roślina bioglow wytwarzająca światło usa

Niezwykła roślina emituje miękkie światło w ciemności, bez potrzeby stosowania światła UV lub dodatków chemicznych. Dlatego określany jest jako pierwszy na świecie zakład produkujący światło. Jasność Starlight Avatar można porównać do blasku gwiazd, ale w przyszłości może zastąpić lampy. Światło z rośliny jest nadal niebiesko-zielone, ale żaby zapowiadają, że chcą uzyskać czerwonawe i żółtawe odcienie światła.

Zmodyfikowana genetycznie roślina „Starlight Avatar”

rośliny modyfikowane genetycznie wytwarzają światło

Pomysł naukowców polega na obniżeniu rachunków za energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Dlaczego nie z takim rozwiązaniem? Przed wymianą konwencjonalnych źródeł energii jest jeszcze długa droga. Pierwsze 20 egzemplarzy jest obecnie licytowanych, a cena wyjściowa to jeden dolar amerykański. Roślina zmodyfikowana genetycznie wymaga szczególnej troski, zwiększonej podaży tlenu i może żyć od dwóch do trzech miesięcy. Starlight Avatar będzie świecił przez całe życie. Wyobraź sobie, jak wspaniale byłoby, gdyby rośliny w twoim domu zostały zaprogramowane do zmiany koloru. A co byś powiedział o oświetleniu ulicznym opartym na roślinach? Przyszłość wygląda tak romantycznie i jednocześnie przerażająco…

niebiesko-zielone odcienie światła

genetycznie zmodyfikowana roślina świeci ciemnozielonymi odcieniami

genetycznie modyfikowana roślina produkująca światło nicotiana alata