Tarasy

Lato tuż za rogiem – korzystaj z tarasu i ogrodu w rodzinny sposób

Zaprojektuj akcesoria do mebli tarasowych i ogrodowych huśtawka rodzinna

W ciepłym sezonie wszyscy tęsknią za wakacjami i wolnym czasem, a najlepiej w domu. Spędzanie trochę czasu we własnym ogrodzie i dawanie dzieciom swobody dzięki bezpiecznym meblom – czy to nie brzmi cudownie po zimnych porach roku? Zbieramy kilka wskazówek, jak korzystać z tarasu i ogrodu w sposób przyjazny rodzinie i jak sprawić, by teren za domem stał się bezpieczną oazą dobrego samopoczucia, aby jak najlepiej z niego korzystać.

Korzystaj z tarasu i ogrodu w sposób przyjazny rodzinie: Twój własny dom to idealne miejsce na relaks

Pnące rośliny pnące na patio i ogród

Pierwsze słoneczne dni w roku już za nami i sprawiły, że chce się więcej. Po długiej zimie nie ma nic lepszego niż możliwość ponownego spędzenia czasu na świeżym powietrzu bez grubej kurtki. Niedzielne popołudnia pod błękitnym niebem są szczególnie zabawne dla rodziny. Najłatwiej to zrobić oczywiście spędzając wolny czas we własnym domu – cudowne dni można spędzić w ogrodzie lub na tarasie.

Dla rodziców i dziadków często najmilszą rzeczą jest, gdy dzieci mogą swobodnie biegać po ogrodzie. Aby jednak działało to bez obaw i stałego nadzoru, wszystko musi być zabezpieczone i ustawione w sposób przyjazny dzieciom. W ten sposób maluchy cieszą się maksymalną swobodą i niezależnością podczas zabawy, co oczywiście przynosi korzyści również dorosłym. Przedstawiamy kilka sugestii, w jaki sposób można bezpiecznie zaprojektować teren zewnętrzny, a jednocześnie atrakcyjnie wizualnie.

Zabezpiecz taras i ogród przed dziećmi

Wskazówki dotyczące ochrony przed wiatrem na tarasie i w ogrodzie

Zwłaszcza jeśli taras jest dostępny schodami i jest nieco wyższy niż otaczający go teren, istnieje ryzyko upadku. Potrzebne jest ogrodzenie lub podobne zabezpieczenie, aby zapobiec upadkom. Można to również wykorzystać jako element wystroju: część wypoczynkowa jest wizualnie oddzielona od reszty ogrodu. Dodatkowym bonusem jest możliwość mocowania doniczek do balustrady w klasyczny sposób np. z pelargoniami.

Patio i ogród ogrodowy płot ekran ochrony prywatności dzieci

Jednocześnie takie ograniczenie może być również wykorzystywane jako ochrona przed wiatrem lub prywatności, dzięki czemu możesz siedzieć na zewnątrz przy każdej pogodzie. Jeśli nie jest to konieczne, bardzo ładnie wygląda ogrodzenie sztachetowe otaczające taras. Dodatkowym atutem jest to, że bramy, które można w niego wstawić, pozwalają na całkowite ogrodzenie tarasu lub pozostawienie go otwartego, w zależności od sytuacji, tak aby maluchy lub zwierzęta miały dostęp do ogrodu.

Korzystaj z tarasu i ogrodu w sposób przyjazny rodzinie: zwróć także uwagę na meble i dodatki na zewnątrz

Zaprojektuj swój taras i ogród Porady Meble Ochrona prywatności Ogrodzenie

Ważny jest również wybór odpowiedniej podłogi, aby dzieci mogły bawić się bez zahamowań. Bardzo wytrzymałe płyty kamienne lub betonowe z odsłoniętego kruszywa są do tego słabo przystosowane, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko obrażeń w przypadku upadku. Jeśli to już istnieje, możesz tymczasowo przykryć obszar gumowymi matami lub miękkimi płytkami podłogowymi, które również zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się do minimum, nawet gdy są mokre. Są one również dostępne w atrakcyjnym wizualnie designie.

Alternatywnie podłoga wykonana z drewnianych desek może zmniejszyć ryzyko obrażeń i jednocześnie wyglądać bardzo elegancko. Jedyną wadą jest tutaj wyższa wymagana konserwacja, aby trwale uniknąć odprysków drewna. Jeśli taras jest narażony na działanie silnych warunków atmosferycznych, mniej polecane jest drewno. W zależności od indywidualnych okoliczności ważny jest zatem dobór odpowiedniego materiału na podłogę tarasu. Na przykład jest dobre porównanie tutaj u dealera materiałów budowlanych BENZ24.

Stwórz przyjazny dzieciom taras i ogród Porady

Jeśli taras znajduje się nieco z dala od ogrodu, na przykład w kącie domu, często używa się doniczek i podobnych akcesoriów, aby stworzyć przytulną atmosferę. Należy uważać, aby nie miały ostrych krawędzi. Podobnie nie mogą narażać się na przewrócenie się przez bawiące się dzieci. Powinny więc być wystarczająco ciężkie i stabilne, aby wytrzymać takie zabawne „ataki”. Do takich doniczek wybieraj niższe nasadzenia, aby nie dać dzieciom dźwigni do przewrócenia.

To samo dotyczy mebli na zewnątrz: idealnie jest mieć tutaj bezpieczne plastikowe krzesła lub krzesła ławki stałe bez użycia twardych krawędzi.

Spraw, aby cały ogród był zabezpieczony przed dziećmi

Drzewa z drewna na patio i w oczku ogrodowym

Jeśli ogród jest otwarty z tarasu, to najlepiej zaprojektować go tak, aby był jak najbardziej wolny od zagrożeń. Zwłaszcza jeśli masz oczko wodne, musisz zadbać o to, aby maluchy nie miały bezpośredniego dostępu do wody. Metalowa kratka maskująca, po której można chodzić, zapewnia bezpieczeństwo, a jednocześnie daje ciekawskim dzieciom możliwość poznania z bliska mokrego elementu. To samo dotyczy basenu we własnym ogrodzie – do tego szczególnie polecane jest stałe przykrycie, które zapewnia największe bezpieczeństwo.

Cały ogród musi oczywiście być bezpiecznie ogrodzony, aby nie mógł się wydostać. Jeśli to możliwe, wybierz wąski płot bez kolców. Tanie ogrodzenia z ogniwami łańcuchowymi niestety stwarzają ryzyko kontuzji, zwłaszcza podczas próby wspinaczki.

Podobnie nasze potomstwo nie ma dostępu do szop czy warsztatów – przechowywane tam narzędzia często są dla nich bardziej interesujące niż ich ulubione zabawki.

W ogrodzie!

Stwórz ochronę tarasu i ogrodu dla dzieci

Jeśli wszystkie ogólnodostępne obszary wokół domu zostały zabezpieczone w sposób przyjazny dzieciom, dni na świeżym powietrzu są podwójnie relaksujące. Bez stałego, bezpośredniego nadzoru potomstwo może swobodnie poruszać się między domem, tarasem i ogrodem i pracować do woli. Nie musisz nawet rezygnować z oczka ogrodowego jako oazy spokoju, o ile jest odpowiednio ogrodzony lub zadaszony. Nic nie stoi na przeszkodzie lokalnej rekreacji z rodziną!