sypialnia

Stawianie łóżka przed oknem – zalety i wady na pierwszy rzut oka

łóżko przed oknem sypialnia feng shui ustawiona na spadzisty dach

Sypialnia to wyspa spokoju i relaksu – prywatna sfera, w której mieszkańcy mogą odpocząć po długim dniu. Niestety jednak sytuacja nie zawsze wygląda tak idyllicznie, jak sobie wyobrażano – bo w części sypialnej obok łóżka jest też miejsce na inne meble – szafa i komoda zapewniają miejsce do przechowywania ubrań, szafki nocne pomieszczą książki i wiele więcej. Najpóźniej przy wyborze mebli pojawia się pytanie – gdzie postawić łóżko? Nie zawsze jest możliwe, a nawet pożądane, umieszczenie go z zagłówkiem na wewnętrznej ścianie. Postawienie łóżka przed oknem okazuje się czasami praktyczną i oszczędzającą miejsce alternatywą. O zaletach i wadach tej decyzji dowiecie się w artykule.

Postaw łóżko przed oknem – odległość od ściany zewnętrznej naprawdę gwarantuje spokojny sen?

łóżko przed oknem skośne drewniane belki białe

Jeśli chodzi o rozmieszczenie mebli w sypialni, zawsze warto nie ustawiać łóżka bezpośrednio przy ścianie zewnętrznej. O wiele lepiej nadają się do tego ściany wewnętrzne, dzięki czemu czujesz się bezpiecznie i nie musisz martwić się o przeciągi. Ale tak naprawdę odległość od ścian zewnętrznych nie gwarantuje spokojnego snu. Jeśli sypialnia graniczy z łazienką, rury wodociągowe często biegną wzdłuż tej ściany granicznej. Niewygodnie jest też, gdy np. po drugiej stronie ściany znajduje się salon sąsiadów.

łóżko przed oknem spokojny pokój do spania

Jeśli łóżko znajduje się między szafą a ścianą, również czujesz się niekomfortowo. Podczas ustawiania należy również upewnić się, że reszta mebli nie zaciemnia ani nie zasłania miejsca do spania. Optymalny okazuje się rozkład pomieszczenia, w którym szafa znajduje się w narożniku utworzonym przez dwie ściany wewnętrzne, łóżko również graniczy ze ścianą wewnętrzną zagłówkiem, a część na nogi skierowana jest do okna. Drzwi są na innej ścianie. Minimalna odległość 80 cm między łóżkiem a pozostałymi meblami pozwala na swobodne poruszanie się w pomieszczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, istnieją dwie możliwości: szafa zawsze pozostaje na ścianie wewnętrznej, a łóżko pod oknem lub wzdłuż ściany zewnętrznej.

Spać w łóżku przy oknie – zalety na pierwszy rzut oka

łóżko przed oknem w skandynawskim mieszkaniu pozycja drzwi

Spanie w łóżku przy oknie ma kilka zasadniczych zalet: z jednej strony na łóżko zawsze pada przyjemne światło, dzięki czemu w weekendy można je zamienić w kącik do czytania, a z drugiej strony nie czuć się zatłoczonym. Jeszcze ważniejszy jest fakt, że większość ludzi zawsze chce mieć dobry widok na drzwi. Dlatego uważa się, że spanie bezpośrednio pod oknem jest wygodniejsze niż wtedy, gdy zagłówek zasłania drzwi przed wzrokiem. Sypialnie ze skośnymi sufitami są często dużym wyzwaniem – w takich przypadkach nie pozostaje nic innego, jak umieścić łóżko we wnęce – świetliki tworzą głębię i są lepsze od ciemnych miejsc. Oto zalety w skrócie:

 • Pozwala na oszczędzające miejsce rozmieszczenie mebli w małej sypialni.
 • Łóżko jest w ciągu dnia na słońcu i może służyć jako kącik do czytania.

Połóż łóżko bezpośrednio pod oknem – wady

łóżko przed oknem szklane fronty dom feng shui

Posiadanie łóżka tuż pod oknem ma również kilka poważnych wad:

 • Wilgoć kondensuje przy zewnętrznej ścianie i tworzą się zimne strefy – co może prowadzić do powstawania pleśni. Dlatego grzałki najczęściej montuje się pod oknami – mają wyrównywać temperatury.
 • Ale jeśli łóżko jest tuż obok grzejnika, to nie może funkcjonować prawidłowo, ciepłe powietrze nie rozchodzi się po pokoju i ogrzewa łóżko, a nie pomieszczenie. Dlatego eksperci odradzają spanie w pobliżu źródła ciepła. Większość ludzi uważa to za niewygodne.

łóżko okno okrągłe w stylu skandynawskim podłoga z desek

 • Jeśli lubisz spać przy otwartym oknie, ryzykujesz zachorowanie na zimnym wietrze. Ludzie tracą ciepłotę ciała przez głowę, więc przynajmniej zagłówek nie powinien znajdować się bezpośrednio przed oknem.
 • Nawet przy zamkniętych drzwiach i oknie zawsze jest lekki przeciąg – w tym przypadku zalecana jest odległość co najmniej 40 cm.

Zaprojektuj sypialnię zgodnie z doktryną Feng Shui: Jeśli łóżko znajduje się pod oknem, tracisz energię

łóżko przed oknem sypialnia czarno-biały design

Nauczanie Feng Shui stara się stworzyć harmonijną relację między ludźmi a ich otoczeniem poprzez odpowiednie projektowanie pomieszczeń i ogrodów. Odbywa się to poprzez pewne zasady, których muszą przestrzegać mieszkańcy i odpowiednio rozprowadzać meble w pokojach. Ważnym warunkiem sukcesu jest zapewnienie swobodnego przepływu energii przez budynek. Zatem wszystkie obiekty, które znajdują się na ścieżce energii i przeszkadzają ludziom w ten sposób, powinny zostać oczyszczone. Sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Według Feng Shui łóżko powinno być optymalnie ustawione przy wewnętrznej ścianie. Przestrzeń bezpośrednio pod oknem jest uważana za niekorzystną, podobnie jak położenie między oknem a drzwiami. Jeśli zagłówek jest przy ścianie, czujesz się bezpiecznie.

Postaw łóżko przed oknem – te wskazówki pomogą, jeśli brakuje miejsca

łóżko z baldachimem okno przemysł snu styl życia

Jeśli już wiadomo, że optymalne miejsce na łóżko we własnej sypialni znajduje się bezpośrednio pod oknem, te wskazówki mogą ci pomóc:

 • Odległość łóżka od grzejnika/okna co najmniej 40 cm chroni przed przeciągami i upałem. Półki mogą również osłonić łóżko.
 • Dobrze uszczelnij okno i przyciemnij je zasłonami.
 • Nie śpij przy otwartym oknie, ale wietrz kilka razy wieczorem i rano przez 5-10 minut.
 • Nie montuj zagłówka na ścianie zewnętrznej, aby nie mogła za nim tworzyć się pleśń.
 • Opcjonalnie umieść część na nogi łóżka pod oknem, aby przynajmniej głowa była dobrze chroniona przed zimnem i nie było napięcia rano.

łóżko okno drzwi mała sypialnia

łóżko okno drzwi lokalizacja feng schui przepływ energii

łóżko okno czarna ściana mała sypialnia

łóżko okno sypialnia dekoruje purystycznie

łóżko okno sen skandynawska sypialnia

łóżko okno wisiorek światła żarówki wykładzina dywanowa ze sztucznego futra

łóżko okno parkiet białe ściany skandynawskie krzesło

okno łóżko w stylu wiejskim zasady feng shui ustalone

łóżko okno pomysły na umeblowanie małej sypialni

Łóżko okno drewniana ściana dywan ze sztucznego futra wiszące krzesło posiekany stołek

ogrzewanie okna łóżka jest pro contra

łóżko wskazówki dotyczące odległości od okna projektowanie pokoju ogrzewanie