sypialnia

Gniazda i przełączniki w sypialni: jak wszystko idealnie zaplanować!

Niezależnie od tego, czy jest to nowy budynek, czy kompletny remont – na początku każdego działania konstrukcyjnego jest planowanie instalacji elektrycznej. Powinna być przemyślana, a przede wszystkim dostosowana do indywidualnych przyzwyczajeń i wymagań poszczególnych mieszkańców. Aby wszystkie kable były później schowane, a kable nie plątane, ważne jest, aby na tym etapie budowy pomyśleć o rozmieszczeniu gniazd, obwodów zasilających i oświetleniowych sypialni. Dotyczy to każdego pomieszczenia w domu, ale w tym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy planowaniu gniazd i włączników w sypialni. Oczywiste jest, że lokalizacja gniazd zależy przede wszystkim od położenia łóżka i telewizora, ale to nie wszystko.

Co to jest schemat elektryczny?

Co to jest schemat elektryczny

Schemat obwodu, znany również jako schemat obwodu, jest graficzną reprezentacją obwodu elektrycznego i określa dokładnie, gdzie znajdują się światła i przełączniki oraz gdzie są podłączone urządzenia elektryczne. Plan wskazuje liczbę wymaganych gniazd i przełączników, lokalizację ich instalacji, a także ich charakterystykę – gniazdo antenowe, gniazdko telefoniczne, ściemniacz, przełącznik szeregowy, przełącznik itp. W przypadku złożonego schematu okablowania elektrycy sporządzą osobny plan podłączenia opraw oświetleniowych, plan gniazd i plan włączników.

Jeśli zatrudnisz projektanta wnętrz, na pewno dostaniesz od niego plan elektryczny. To również powinno znaleźć się w umowie.

gniazdka przy łóżku w różnych pozycjach

Po co w ogóle coś planować? Czy budowniczowie nie zaprojektowali wystarczającej liczby gniazd? Niestety nie. Generalnie jest tak, że do standardowego wyposażenia domu lub mieszkania planuje się zdecydowanie za mało gniazdek. Stosujesz się do ogólnych wytycznych dotyczących instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, ale decydujące znaczenie dla rozmieszczenia gniazd i wyłączników ma przeznaczenie i wyposażenie pomieszczeń. A budowniczowie tego nie wiedzą.

ile gniazdek planuje w sypialni

Spójrz na powyższy obrazek i zanotuj położenie gniazdek elektrycznych oraz lampy sufitowej. Teraz wyobraź sobie, jak urządziłbyś tę sypialnię. Czy ten plan byłby wtedy praktyczny? Jedno gniazdo w rogu przy oknie wystarczy do podłączenia ładowarki do smartfona. W drugim można podłączyć lampkę nocną. A co jeśli masz radiobudzik, potrzebujesz prądu do odkurzacza lub chcesz mieć przełącznik na łóżku na lampę sufitową? Szczególnie w fazie planowania powinieneś zadać sobie te pytania, aby później uniknąć kłopotów związanych z brakiem gniazdek w sypialni lub schowaniem ich za stolikiem nocnym.

Plan elektryka jest zawsze oparty na zatwierdzonym wnętrzu

Ważny: Plan elektryka jest zawsze oparty na zatwierdzonym wnętrzu, które jest pokazane na planie piętra. Czemu? Ponieważ lokalizacja gniazd i przełączników jest związana ze scenariuszami ich użytkowania. Ale te rysunki od klienta są bardziej jak przykładowe obrazy, które prawie nie odpowiadają naszym pomysłom na umeblowanie i dlatego w większości przypadków są całkowicie zmienione.

Gniazda zgodnie z planem budowniczego pozostaną pod cokołem w tej sypialni 

Dostosuj układ gniazd w sypialni

Dostosuj rozmieszczenie gniazd do swoich potrzeb

Wyłączniki i gniazdka w sypialni przy łóżku

Ile gniazdek potrzebujesz w swojej sypialni? Aby określić liczbę gniazd, możesz zapoznać się z zaleceniami projektantów dotyczącymi ergonomii pomieszczenia, ale bardzo ważne jest, aby dostosować je do swoich przyzwyczajeń i stylu życia.

Większość ludzi zaraz po przebudzeniu sprawdza swoje skrzynki pocztowe i czyta poranne wiadomości. Przed pójściem spać przeglądają media społecznościowe, surfują po sieci, grają w kilka gier online i wreszcie, kierując się logiką rzeczy, pozwalają wszelkim urządzeniom – smartfonom, tabletom, laptopom – ładować się przez noc. Jeśli również należysz do tej grupy, zaplanuj gniazdka gdzieś na wyciągnięcie ręki od miejsca do spania.

O ile nie masz nawyku zasypiania na smartfonie i wolisz poczytać książkę przed pójściem spać, gniazdko elektryczne nie musi znajdować się przy łóżku, aby naładować swoje urządzenia, może być w innym miejscu w sypialni.

Gniazda i przełączniki przy łóżku

zaplanuj gniazdka w sypialni

Jeśli pakujesz walizkę na długą podróż, tak, potrzebujesz jasnego światła górnego. We wszystkich innych przypadkach wygodniej jest stworzyć przytulną atmosferę w sypialni za pomocą lampek nocnych i oświetlenia pośredniego.

Ilość źródeł światła przy łóżku rozplanowana jest w zależności od ilości śpiących osób – zwykle kinkiet po każdej stronie łóżka. Nie jest to jednak reguła. Możesz również zdecydować się na dwie eleganckie lampy wiszące lub kilka wpuszczanych reflektorów.

Gniazda obok wysokości łóżka nad stolikami nocnymi

Co ważniejsze, musisz znać dokładną lokalizację łóżka w sypialni, aby odpowiednio zaplanować lokalizację gniazd i przełączników. W związku z tym jest np. położenie ukrytego okablowania do montażu kinkietów (i włącznika do nich), wylot sufitowy do lamp wiszących oraz prawidłowa wysokość gniazd do lamp stołowych.

Gniazda nad i przy stoliku nocnym

włączniki i gniazdka w sypialni

Istnieje kilka klasycznych opcji – wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

  • 1 podwójne gniazdo, które powinno być o 15 cm wyższe niż stolik nocny. Weź pod uwagę wysokość gotowej podłogi. Jeśli nie znasz jeszcze dokładnych wymiarów stolików nocnych i wysokości łóżka, jako przewodnika potraktuj standardowe wysokości. Na przykład standardowy stolik nocny ma wysokość 45 cm. Dzięki temu możesz zamontować gniazdo na wysokości 60 cm. Szafki nocne o wysokości 60 cm polecane są do łóżek z materacem sprężynowym. Więc gniazdo na wysokości 75 cm jest idealne.
  • 1 podwójne gniazdko między łóżkiem a szafką nocną w sypialni.
  • 1 podwójne gniazdko przy łóżku na ścianie – na wysokości 30 – 90 cm nad podłogą w przypadku braku stolików nocnych.

Zaplanuj włączniki światła i gniazdka przy łóżku

Obwód przełączania jest wygodny

światło pośrednie we wnęce za łóżkiem

Pewnie widzieliście takie praktyczne włączniki w hotelach – oprócz włącznika do lampki do czytania, przy łóżku jest też włącznik do lampy sufitowej. Więc jeśli wejdziesz do pokoju i włączysz górne światło na drzwiach, możesz je wyłączyć, gdy tylko będziesz w łóżku.

Gniazda w zależności od stref funkcjonalnych w sypialni

wysokość gniazdek tv sypialnia

Co jeszcze jest zaplanowane w Twojej sypialni poza łóżkiem??

telewizja. Na wybranej ścianie (najczęściej naprzeciwko łóżka) należy zaplanować listwę gniazdkową do telewizora. To pozostaje ukryte przez telewizor. Wysokość gniazd TV w sypialni 130 cm nad podłogą. Wielokrotne gniazdo powinno mieć co najmniej trzy gniazda dla telewizora, dekodera i routera oraz łącza telewizyjnego i internetowego.

ilość gniazdek sypialnia miejsce pracy

Miejsce pracy. Potrzebujesz co najmniej dwóch gniazdek: jedno na ścianie na wysokości co najmniej 30 cm nad podłogą na komputer lub laptop i drugie na wysokości około 15 cm od powierzchni stołu (tj. 73 – 75 cm nad podłogą) na lampę stołową lub coś innego. W zależności od wyposażenia listwę gniazdową można dostosować, na przykład z USB, połączeniem sieciowym i co.

Gniazdo w szufladzie w kąciku do pracy

W razie potrzeby można również zamontować gniazdko w szufladzie – tutaj można wygodnie ładować urządzenia.

Gniazda i lustra z oświetleniem na toaletce w szafie

Toaletka z lustrem. Do wykonania makijażu potrzebne jest dobre światło. Dobrym pomysłem byłoby umieszczenie dwóch kinkietów po obu stronach lustra, w równej odległości od środka lustra i na poziomie twarzy. Podobnie jak w przypadku biurka komputerowego konieczne jest zaplanowanie gniazdka wielokrotnego na wysokości 30 lub 90 cm nad podłogą. Są też lustra z wbudowanym oświetleniem – podobnie jak telewizor, za lustrem znajduje się gniazdo do ich zasilania.

Listwa LED w szafie

szafa na ubrania. Zintegrowane oświetlenie szafek LED to bardzo praktyczne rozwiązanie do szaf. Listwa LED może być używana poziomo lub pionowo i zapewnia optymalne oświetlenie dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Wbudowany czujnik ruchu automatycznie włącza światło, gdy tylko otworzysz drzwi szafki i wyłącza się ponownie, gdy tylko je zamkniesz.

Dobrze jest również zaplanować gniazdko przy drzwiach sypialni – do odkurzacza lub osuszacza. Standardowa wysokość gniazd to 30 cm, wysokość włączników światła 80-90 cm, ale te wysokości można zmienić (np. podnieść gniazdka do wysokości włącznika).

Kilka słów o włącznikach światła

3 włączniki światła w jednym pasku

Nie zapominaj również, że na obwodzie dwukierunkowym znajdują się dwa włączniki światła – jeden obok lampki do czytania i jeden obok drzwi.

Dobrym pomysłem byłoby również posiadanie przełącznika, który wyłącza wszystkie lampy podłogowe i biurkowe jednocześnie: wychodząc z pokoju nie musisz wyłączać każdego urządzenia z osobna.

Wysokość włączników światła, gniazd i puszek połączeniowych

Optymalna wysokość włączników światła to 75-90 cm od podłogi (w zależności od wzrostu użytkownika). Zwróć także uwagę na kierunek otwierania drzwi. Upewnij się, że klamka drzwi znajduje się tuż obok przełącznika, gdy drzwi są zamknięte.

A więc ile gniazdek w sypialni jest optymalnych?

  • 2 x 1 podwójne gniazdo z każdej strony łóżka, 1 przełącznik do lampy sufitowej i 1 przełącznik do lampki do czytania;
  • 2 gniazdka w miejscu pracy (1 nad i 1 pod biurkiem);
  • gniazdo na lub za pojemną szafką (do automatycznego oświetlenia szafki LED);
  • gniazdo wielokrotne i dodatkowe oświetlenie na toaletce;
  • gniazdo wielokrotne do telewizora (jeśli jest dostępne);
  • gniazdo do odkurzacza i włącznik na drzwiach sypialni (ewentualnie razem z włącznikiem dwustabilnym).

To daje w sumie 7 lub 8 listew zasilających i 6 – 7 przełączników. Ty decydujesz, ile gniazdek potrzebujesz. Ale w każdym razie – dużo więcej niż planowali budowniczowie. W przypadku gniazd lepiej mieć za dużo niż za mało!

zaplanuj kinkiety przy łóżku