Domy marzeń

Dom wielopoziomowy na skarpie – „Stack House” to innowacyjny model architektoniczny

dom na skarpie stos poziomy dom kostki drewniane deski biała fasada

Nazwana Stack House ze względu na innowacyjny model architektoniczny budynku, nowoczesna czteropiętrowa rezydencja w Los Angeles jest wynikiem wysiłków zmierzających do budowania na stromych, ale malowniczych zboczach. Wielokrotnie nagradzana firma architektoniczna FreelandBuck z siedzibą w Los Angeles i Nowym Jorku zaprojektowała wielopoziomowy dom o powierzchni 205 metrów kwadratowych na wzgórzu we współpracy z Urbanite Homes.

poziomy pionowo rozmieszczonych pomieszczeń piętrowego domu

Ze względu na specyficzne warunki lokalowe praca architektów ma fundamentalne znaczenie dla całościowej koncepcji domu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych domów, które są budowane na zboczu, Stack House jest osadzony w zboczu. Tworzy to bliższy związek z otaczającym krajobrazem. Pionowo zorganizowany dom, pochylony w kierunku zbocza, wykorzystuje subtelną rotację pomieszczeń, aby stworzyć płynne przejście między obszarami wewnętrznymi i zewnętrznymi na każdym poziomie. Z każdego piętra można podziwiać wyjątkowy, niezakłócony widok na góry San Gabriel.

dom piętrowy dom na skarpie jasny parkiet podłoga sklepione ściany wewnętrzne

Rezydencja początkowo zachwyca fasadą zewnętrzną, na którą składają się wykonane na zamówienie deski i listwy. Są one pomalowane na różne odcienie bieli i szarości, dzięki czemu deski rzucają nieustannie zmieniający się, pasiasty cień przez cały dzień. Okładzina jest zorganizowana w różne wzory, które nadają elewacji strukturę i głębię.

stos projekt ściany domu białe sklepione ściany wewnętrzne parkiet taras szklany front

Dom na zboczu posiada dwustanowiskowy garaż oraz średniej wielkości, ale w pełni funkcjonalną jednostkę. Znajduje się na drugim poziomie i może służyć jako domowe biuro. Oficyna, podobnie jak budynek główny, wyłożona jest deskami i posiada taras oraz szopę magazynową. Ta jednostka mieszkalna jest w większości osadzona w głównym budynku i tym samym różni się od typowych budynków pomocniczych w mieście, które są zazwyczaj oddzielone od głównego budynku lub zlokalizowane w przebudowanych garażach. W tym atrakcyjnym domu na wzgórzu jednostka mieszkalna pełni funkcję przystanku w drodze do głównego domu.

dom na skarpie parkiet dębowy białe ściany sklepione ściana wewnętrzna kuchnia marmur blat

Podstawowe pomieszczenia mieszkalne znajdują się na trzecim poziomie. Istnieją cztery oddzielne pokoje – jadalnia, kuchnia, salon i gabinet. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. We wnętrzu domu wbudowano sklepione ściany wewnętrzne, które świetnie kontrastują z prostymi kątami budynku. Sklepione ściany pośrodku pomieszczeń pozwalają na łączenie się poszczególnych pomieszczeń ze sobą, a widok bez przeszkód przesuwa się po wnętrzu. Centralna klatka schodowa łączy salon z tarasem z tyłu i dziedzińcem.

schody jasny dąb parkiet sklepione ściany wewnętrzne kuchnia

Wnętrze charakteryzuje kolor biały. Dzięki temu pomieszczenia wydają się jasne i przewiewne. Podłogi z francuskiego dębu i elementy drewniane nadają wnętrzu naturalny charakter oraz zapewniają ciepło i komfort. W kuchni marmurowe blaty w połączeniu z czarną armaturą, lampa wisząca i nogi krzesła tworzą elegancki kontrast.

dom piętrowy na zboczu wielopoziomowe wnętrze białe, lekkie ściany sklepione

W łazience natomiast świetne akcenty stanowi armatura łazienkowa w kolorze złotym. Elegancki metaliczny kolor nadaje jasnej łazience odrobinę luksusu. Nowoczesne meble łazienkowe, takie jak wanna wolnostojąca, w połączeniu z naturalnymi materiałami, kolorami i tkaninami tworzą harmonijną całość.

stos dom meble łazienkowe nowoczesna wanna wolnostojąca złote akcenty

Specyficzna konstrukcja „Stack House” daje projektantowi elastyczność, aby twórczo wypuścić energię w projektowaniu domu, a jednocześnie zapewnić rosnący rynek projektów architektonicznych w okolicy. Dom na skarpie jest obecnie w sprzedaży i wkrótce zostanie uzupełniony o kolejny projekt firmy FreelandBuck.

dom stos akordeon drzwi biała fasada drewniane deski dom na zboczu

dom na zboczu fasada domu białe światło cień zabawa schody

dom na skarpie komin LA poziomy domu rotacja pokoje biały dom elewacja deski drewniane

dom na zboczu dom stos los angeles poziomy taras fasada biała

dom piętrowy dom na skarpie zabudowany taras efektownie deski elewacyjne

dom na stosie prywatna rezydencja położona na zboczu wielopiętrowym LA

układ pionowy czterokondygnacyjny dom na skarpie rzut domu piętrowego

plan piętra dom na skarpie dom z kominem pokoje prywatne

dom stosowy magazyn łazienka łazienka dla gości oddzielna jednostka

nowoczesny dom na zboczu góry plan piętra garażu

* Więcej projektów można znaleźć w firmie architektonicznej FreelandBuck tutaj