sypialnia

Czy materac jest twardy czy miękki? Który materac jest lepszy dla twoich pleców

miękkie lub twarde materace są idealne dla osób śpiących na plecach lub brzuchu

Dobry materac to podstawa dobrego snu. Jednak różnorodność rodzajów materacy dostępnych na rynku jest ogromna i sprawia, że ​​wybór jest trudniejszy niż kiedykolwiek. A jedna z najważniejszych decyzji przy zakupie materaca dotyczy stopnia twardości materaca. Co jest lepsze dla twoich pleców: twardy czy miękki materac? Oba warianty mają swoje zalety i wady, które chcemy wyjaśnić poniżej. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Co sprawia, że ​​materac jest materacem optymalnym?

Oprócz osobistych preferencji, ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego materaca jest zdrowie kręgosłupa. Kręgosłup ma trzy naturalne krzywizny, które wymagają podparcia, nawet gdy leżysz poziomo. Dobry materac utrzymuje ciało w pozycji neutralnej, tzn. głowa, ramiona, plecy, pośladki i pięty powinny tworzyć linię prostą. Pozwala to na prawidłowe rozluźnienie mięśni podczas snu. Z biegiem czasu odpowiedni materac może zapewnić lepszy sen, a nawet poprawić postawę. Niewłaściwy materac może powodować bóle pleców, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa, i zaburzać sen.

Twardy czy miękki materac – jaka jest różnica?

jaki stopień twardości jest uważany za miękki lub twardy w materacach

Oczywistą różnicą między twardym a miękkim materacem jest to, jak się czujesz podczas leżenia. Twardy materac nie daje lub daje bardzo mało, podczas gdy Ty zanurzasz się w miękkim materacu. Ten przewodnik wyjaśnia termin „twardość materaca” w łatwy do zrozumienia sposób. Stopień twardości może wahać się od H1 do H5. H1 jest najmiększą, a H5 najtrudniejszą opcją w komforcie leżenia. Ważne jest, aby pamiętać, że informacje o twardości nie są ustandaryzowane ani ustandaryzowane na poziomie krajowym, a zatem uczucie leżenia może być również subiektywne.

Twardość lub miękkość materaca zależy również od materiału i jego gęstości. Topper lub wyściółka mogą również wpływać na postrzeganą jędrność. Na przykład nakładka z pianki z pamięcią kształtu może mieć powierzchowne uczucie twardości, ale nie ma właściwości naprawdę twardego materaca.

Zalety twardego materaca

miękki lub twardy materac idealny do spania na boku

Dla tych, którzy nie odczuwają uciążliwego bólu pleców, twardy materac będzie zwykle wygodniejszy. W ten sposób kości przejmują większość stresu, co oznacza, że ​​mięśnie, żyły i tętnice mogą się rozluźnić. Poprawia to również krążenie krwi. Twarde materace zapewniają stabilne podparcie pleców i zwykle lepiej nadają się dla osób śpiących na plecach lub brzuchu.

Wady twardego materaca

Zmiana materaca z bardziej miękkiego na twardszy może być początkowo bardzo niewygodna. Zwykle z czasem staje się to mniej zauważalne. Jednak w przypadku konkretnych problemów z plecami, takich jak zapalenie stawów i skolioza, twardy materac może faktycznie pogorszyć ból pleców.

Zalety miękkiego materaca

Zalety miękkiego materaca Mężczyzna i kobieta leżą w łóżku

Materace miękkie polecane są lżejszym osobom o masie ciała do 70 kg oraz cierpiącym na bóle pleców na materacu średnio twardym. Miękki materac lepiej dopasowuje się do kształtu kręgosłupa i dlatego jest szczególnie odpowiedni dla osób śpiących na boku, ponieważ zapewnia lepsze podparcie ramion i bioder.

Wady miękkiego materaca

Chociaż wydają się bardziej wygodne i luksusowe, miękkie materace mogą powodować problemy z plecami zarówno u osób śpiących na plecach i brzuchu, jak i u osób cięższych. Dla dwóch użytkowników łóżek o różnej wadze miękki materac może stanowić problem. Dlatego wiele osób wybiera dwa materace o dwóch różnych stopniach twardości.

Twardy lub miękki materac na ból pleców Starsza para leżąca w łóżku

Twardy, średni lub miękki materac na ból pleców?

Często udziela się porady, aby uzyskać twardy materac na ból pleców. Ale idealny stopień twardości dla problemów z plecami mieści się gdzieś w zakresie średniej wytrzymałości. Idealny materac nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy i powinien zapewniać równowagę między komfortem leżenia a zdrową postawą.

Jaka twardość materaca jest dla Ciebie najlepsza?

Dwa najważniejsze czynniki w Twojej decyzji to to, czy chcesz Ból pleców cierpieć czy nie, a które? Pozycja do spania Oni wolą. Osoby śpiące na brzuchu i plecach potrzebują twardszego materaca, który zapewnia dobre podparcie i zapobiega zwisaniu w środku ciała. Osoby śpiące na boku lub z problemami z plecami lepiej śpią na miękkim materacu. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że masy ciała. Na przykład dla ciężkiej osoby twardy materac może być zwodniczo miękki.

Stopień twardości materacy zalecany twardy lub miękki w zależności od masy ciała

Kolejnym ważnym czynnikiem, którego nie należy pomijać, są: preferencje osobiste. Bez względu na to, jaki stopień twardości odpowiada Twojej wadze, jeśli nie zapewnia Ci potrzebnego komfortu, prawdopodobnie nie będziesz też dobrze spał. Pamiętaj, że decyzja głosowania nie jest czarna ani biała, ale ma wiele aspektów. Istnieje wiele sposobów na dostosowanie materaca do własnych potrzeb. Zbyt twardy materac można na przykład zmiękczyć za pomocą nakładki. Najlepszym sposobem na przetestowanie materaca jest dokładne przetestowanie.