Styl życia

Jakie kolory pasują do siebie – 18 porad dotyczących projektowania i stylizacji

Jakie kolory pasują do siebie -przedmioty-rzeczy-kreatywne

Podobnie jak w sztuce, modzie, ale także w aranżacji wnętrz, stajesz przed kluczowym pytaniem – „które kolory pasują do siebie?„Niektórzy pracują całkiem dobrze, inni „gryzą” się. Koło kolorów może być używane do zapytania o harmonijne kombinacje kolorów bez konieczności poznawania pełnej teorii kolorów. Schematycznie pokazuje naturalne gradacje kolorów.Kolory podstawowe to żółty, niebieski i czerwony, wszystkie pozostałe są uważane za wtórne – zielony, pomarańczowy, fioletowy i wynikają z mieszaniny podstawowych.

Które kolory pasują do siebie – koło kolorów i kombinacje kolorów

Które kolory pasują do siebie - koło kolorów - paleta fabryczna - gradient

Które kolory pasują do siebie – kolory podstawowe, drugorzędne i uzupełniające

Jakie kolory pasują do siebie - paleta kolorów - ciepła - chłodna

Koło kolorów składa się zasadniczo z 12 kolorów, z których początkowe kolory to czerwony, niebieski i żółty. Kolory podstawowe zmieszane z kolorami wtórnymi dają sześć kombinacji kolorystycznych chromatycznych – żółto-pomarańczowy, pomarańczowo-czerwony, czerwono-fioletowy, fioletowo-niebieski, niebiesko-zielony, zielono-żółty. Jeśli chcesz uzyskać silny kontrast, użyj kolorów, które znajdują się naprzeciwko siebie w kole kolorów. Niebieski i pomarańczowy, fioletowy i blask, zielony i czerwony to kolory dopełniające.

Które kolory pasują do siebie – ustaw kontrast

Które kolory pasują do siebie -kontrast-przeciwko-kolorom-zielony-czerwony

Te przeciwstawne kolory wydają się ostre obok siebie i podświadomie przyciągają uwagę. Kontrastowe zestawienia kolorystyczne wydają się bardzo ekstrawaganckie i są zwykle stosowane w modzie. Często pojawiają się bardziej jako zabawny dodatek lub pojedynczy element, wokół którego zbudowany jest cały wygląd. W wystroju wnętrz odważne popowe akcenty przypominają ruchy artystyczne, takie jak awangarda, pop-art i ekspresjonizm.

 Które kolory pasują do siebie – stwórz harmonię poprzez kolory podstawowe

Jakie kolory pasują do siebie - niebiesko-zielone-meble tapicerowane

Połączenie kolorów podstawowych tworzy harmonijny obraz ogólny. Są mocne, pełne i wprawiają w naprawdę dobry nastrój. Doskonale nadają się do pokoi dziecięcych lub obszarów, które powinny wyglądać przyjaźnie. Zalecamy stosowanie tylko jednego lub dwóch podstawowych kolorów i łączenie ich z jednym z neutralnych kolorów – czarnym, białym i szarym.

Jakie kolory pasują do siebie – kolory ciepłe i chłodne

które-kolory-razem-różowo-niebiesko-szary

Ciepłe i chłodne kolory znajdują się po obu stronach koła kolorów. Zasadniczo ciepły – żółty, pomarańczowy i czerwony, a chłodny – niebieski, zielony i fioletowy. Współgrają ze sobą i po prostu idealnie do siebie pasują. We wnętrzu akcenty są dozwolone tylko w ciepłych lub wyłącznie w chłodnych niuansach. Ubrania w tej samej palecie kolorów mogą wydawać się krzykliwe i modne, jeśli nie są dopasowane do Twojego typu skóry. Każdemu można przypisać ciepły lub zimny kolor, w zależności od odcienia skóry i koloru włosów. Osoby o lekko żółtawej karnacji i włosach złotoblond, rudawych lub czekoladowo-brązowych świetnie prezentują się w ciepłych, ziemistych tonacjach. Z drugiej strony osoby o tzw. porcelanowej karnacji, o niebieskawym odcieniu, które najczęściej mają włosy w kolorze popielatym, popielatym lub czarnym, dobrze komponują się z chłodnymi kolorami, takimi jak szarość, czerń, błękit.

Które kolory pasują do siebie – kolory analogowe

które-kolory-łączą-razem-niebieskie-analogowe-kolory

Kolory analogowe należą do rodziny kolorów i dlatego wyglądają bardzo harmonijnie obok siebie. Odcienie tego samego koloru wyglądają stylowo i elegancko, widz odbiera je jako przyjemne i spokojne. Wybierając odpowiednie kolory, wybierz niuanse z tej samej rodziny kolorów, aby uzyskać monochromatyczny wygląd, który jest zrównoważony przez czułość. To idealny dobór kolorów, zarówno pod względem garderoby, jak i wystroju wnętrza, tak aby wyglądała na prostą, ale nie bezosobową.

Jakie kolory pasują do siebie – pastelowe kolory

jakie-kolory-razem-pastelowe-kolory-moda-moda

Tony pastelowe powstają, gdy kolory podstawowe i drugorzędne są rozjaśnione lub zmieszane z bielą. Udane kombinacje są również możliwe z pastelowymi kolorami i mocnymi niuansami. Przyjemny efekt uzyskuje się, gdy duże powierzchnie są jasne, a akcenty ograniczane do małych przestrzeni za pomocą kontrastów. Kolory pastelowe są bogate w odcienie, które wyglądają niezwykle szlachetnie i można to zaimplementować w identyczny sposób przy aranżacji pomieszczenia, jak i modnym wyglądzie.

Które kolory pasują do siebie – koncepcja kolorów

które-kolory-go-razem-pastelowe-kolory-niebiesko-zielone

Należy określić koncepcję kolorystyczną, czy to w odzieży codziennej, czy w doborze mebli i wyposażenia. W aranżacji wnętrz decydująca jest funkcja, jaką spełnia pomieszczenie, a także styl życia, który charakteryzuje meble. Jeśli chodzi o odzież, ważne jest, czy jest to formalne spotkanie, czy strój na co dzień. Jak już wspomniano, indywidualny rodzaj skóry nie jest ostatnim, który należy wziąć pod uwagę.

Jakie kolory pasują do siebie – wskazówki dotyczące udanej koncepcji kolorystycznej

jakie-kolory-dopasowane-do-koloru-koncepcja-kolorów-plan zestawienia-kolorów

Tworząc, projektując & Moda, kolor odgrywa ważną rolę, wpływa na percepcję, a nawet przekazuje komunikaty. Zależy to od intensywności, ilości niuansów, a przede wszystkim od sposobu realizacji. Główny kolor jest środkiem ogólnego obrazu. Niekoniecznie pokrywa największy obszar i nie zawsze kłuje w oko.

Które kolory pasują do siebie, a które do zieleni

jakie-kolory-do-razem-zielona-różowa-tapicerka

Zieleń nie może być ostatecznie oceniona jako kolor ciepły lub chłodny. Jest pośrodku i w zależności od odcienia mieszanego – niebieskiego lub żółtego, wygląda na ciepłą lub raczej zimną. W zależności od intensywności i niuansów, zieleń dobrze komponuje się z prawie wszystkimi innymi kolorami i zapewnia równowagę między ciepłymi i zimnymi tonami.

Które kolory pasują do siebie, a które do żółtego

które-kolory-razem-żółto-brązowo-białe

Żółty emanuje słońcem, ciepłem, żądzą życia, ma orzeźwiający i świeży efekt. Najczęściej jest popularna w swojej intensywnej formie jako żółć kukurydziana lub cytrynowa i często umieszczana jest obok brązowego, wyrazistego antracytu. Z wariantami zieleni i błękitu uzyskuje się kontrast, który wydaje się znacznie łagodniejszy w pastelowych niuansach.

Jakie kolory pasują do niebieskiego?, Ciemny niebieski, turkus

które-kolory-i-razem-turkusowy-benzyna-niebieski-eklaktyczny

Niebieski należy do kolorów podstawowych, a także do podstawowej garderoby. Kolor jest tak różnorodny, a jego wariacje są niezliczone. Raz jako dżinsy, potem jako mundurek lub ulubiony strój niemowlęcy, niebieski pojawia się raz za razem. Można go wspaniale łączyć z kolorami ziemi we wnętrzu, ale także z szarością czy zielenią.

Które kolory pasują do czerwieni, czerwieni wina, bordo

jakie-kolory-i-razem-czerwony-szafka-komoda-antyczna

Czerwień to ogień, siła i intensywność. Stanowi akcenty i ekstrawaganckie elementy przyciągające wzrok w aranżacji wnętrz. W odzieży uważana jest za ponadczasową klasykę, symbol kobiecości. Żadna inna sukienka niż czerwona nie wygląda tak kobieco i uwodzicielsko. Ze względu na swoją intensywność, obok niekolorów pojawia się czerwień, która również równoważy mocny efekt. Wyrafinowane pastelowe niuanse, takie jak wino czerwone i bordowe, cieszą się dużym zainteresowaniem kobiet jesienią.

Jakie kolory pasują? Fioletowy i fioletowy

które-kolory-pasują-razem-nie-kolory-czarny-biały

Fioletowy i fioletowy to mieszane kolory niebieskiego i czerwonego, w których dominuje jeden lub drugi kolor. Fiolet to jeden z chłodnych niuansów, fioletowy to jeden z ciepłych niuansów i dlatego można go łączyć z kolorami z tej samej rodziny kolorów. Niemniej jednak te podstawowe farmy są stosunkowo trudne do połączenia i większość z nich wydaje się być udanym zespołem ton w ton.

Jakie kolory pasują do siebie – projektowanie kolorów w Brązowy beżowy

które-kolory-go-razem-beżowy-sypialnia-nowoczesny

Brązy i beże to mniej lub bardziej neutralne niuanse, które są praktycznie wkomponowane we wnętrze lub w modę. Popularny kolor podłóg i mebli wykonanych z drewna, jego wariacje pasują do każdego domu. Jeśli chodzi o odzież, produkty skórzane są używane jako skóra i dlatego dobrze nadają się do codziennego życia.

Które kolory pasują do siebie – niekolory: Biały, szary, czarny

jakie-kolory-do-razem-szara-monochromatyczna-tapicerka

Biel, czerń i szarość w szatni są nadal określane jako niekolorowe, podobnie jak po prostu „wszechstronne” w aranżacji wnętrz. Wielofunkcyjne i różnorodne, pasują do każdego miejsca i są uważane za ponadczasowy szyk na każdą okazję.