samochody

Samochód elektryczny Porsche Mission E: pierwszy produkcyjny model Porsche z napędem wyłącznie elektrycznym

samochód elektryczny porsche misja e samochód sportowy luksusowy czterodrzwiowy

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym IAA 2015 w skrócie Porsche zaprezentowało swoją koncepcję w pełni elektrycznego samochodu sportowego „Mission E”. W 2020 roku na rynku powinien pojawić się pierwszy samochód elektryczny Porsche jako model seryjny. Jest to czterodrzwiowe sportowe coupé z silnikiem elektrycznym o mocy 600 KM, który nie zużywa ani kropli benzyny i ma zasięg 500 kilometrów, oferując przy tym najwyższe osiągi. Gwarantuje to producent. Czego jeszcze możemy się spodziewać po nowym Porsche? Czy to naprawdę z przyszłości? Mamy najnowsze informacje o nowym zakładzie w Zuffenhausen.

Samochód elektryczny Porsche Mission E

samochód elektryczny porsche misja e zasięg akumulatora

W wywiadzie nowy szef Porsche, Oliver Blume, ogłosił, że nowy samochód elektryczny Porsche wychodzi na ulice, aby otworzyć nowy rozdział w historii samochodów sportowych. Miała ona przenieść wrażenia z jazdy z Porsche na samochód elektryczny i tym samym całkowicie spełnić oczekiwania klientów modelu Porsche. Misja E powinna być jak 918 Spyder w trybie E.

Samochód elektryczny Porsche Mission E

samochód elektryczny porsche misja e ładowanie akumulatora samochód sportowy

Podczas pierwszych testów w warunkach zimowych na Nordschleife podzespoły techniczne nowego samochodu elektrycznego Porsche zostały zamontowane pod blachą okładziny zmodyfikowanej karoserii Panamery. Obecnie trwają prace nad nowym sportowym coupé. Szczególną atrakcją jest koncepcja drzwi – dwoje drzwi otwierających się w przeciwnych kierunkach bez słupka B. Nie trafi on do produkcji seryjnej, jednak będzie poszukiwany podobny projekt.

Samochód elektryczny Porsche Mission E

samochód elektryczny porsche misja e szczegółowe światła z przodu

Początkowo miała być zastosowana platforma EV Volkswagena, ale dla nowego samochodu elektrycznego Porsche tworzona jest nowa platforma elektryczna. Celem jest osiągnięcie zasięgu 500 km i szybkiego 15-minutowego ładowania akumulatora. Porsche ma jednak świadomość, że obecnie nie ma odpowiedniej infrastruktury ładowania, która mogłaby zapewnić takie osiągi. Państwo, a właściwie nie tylko Niemcy, ale i inne kraje powinny inwestować w poprawę infrastruktury ładowania i tym samym promować elektromobilność. Priorytetem powinna być sieć szybkiego ładowania o mocy ponad 150 kW na stację ładowania.

samochód elektryczny porsche misja e model samochodu sportowego przednie białe światła

Pod względem designu nowy samochód elektryczny Porsche przypomina jednocześnie 911 i Panamerę. Nadwozie czterodrzwiowego sportowego coupé wykonano z aluminium, stali i tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym. Z przodu, z boku iz tyłu wbudowano liczne wloty i wyloty powietrza, co powinno znacznie poprawić aerodynamikę, a tym samym wydajność. Z przodu Mission E jest wyposażone w reflektory Matrix LED w czterech punktach. Wąski, ciemny pas światła pod spojlerem zapewnia sportowy wygląd auta z tyłu. Koła 21 i 22 cale wykonane są z laminatu z włókna węglowego.

samochód elektryczny porsche misja e sportowe felgi samochodowe niebieski

Najważniejszym wydarzeniem w całej koncepcji sportowego coupé były zdecydowanie drzwi zawiasowe w przeciwnych kierunkach, co znacznie ułatwia wnętrze i wejście, ale jest niewykonalne w produkcji seryjnej. Szczególne wrażenie we wnętrzu robią sportowe fotele obite skórą, które z przodu i z tyłu mają taki sam kształt. Wąska konsola środkowa ze zintegrowanym panelem dotykowym łączy oba obszary coupé. Szczególnie imponująco wygląda miejsce pracy kierowcy, które zostało zaprojektowane podobnie jak w 918 Spyder. Liczne wyświetlacze za kierownicą dostarczają informacji o jeździe, danych i obrazów z zewnętrznych kamer. Oczywiście nowy samochód elektryczny Porsche jest połączony z siecią, dzięki czemu pasażerowie mogą korzystać z Internetu podczas jazdy. Producent pozostaje wierny jednej szczególnej funkcji w modelach zorientowanych na przyszłość – lewy przycisk startu.

samochód elektryczny porsche misja e sportowe tylne światła bagażnika;

Cena samochodu elektrycznego Porsche Mission E

samochód elektryczny porsche misja e światła tylna sylwetka

W cenie 95 000 euro możesz zafundować sobie podstawowy model energooszczędnego i dynamicznego samochodu elektrycznego Porsche Mission E.

samochód elektryczny porsche misja e czterodrzwiowy samochód sportowy

samochód elektryczny porsche misja e technologia czujników wnętrza kokpitu

samochód elektryczny porsche misja e wnętrze sportowe fotele samochodowe przód tył

samochód elektryczny porsche misja e wnętrze bagażnika czarne niebieskie akcenty