salon

Przytulne i zajmujące mało miejsca pomysły na umeblowanie małych salonów

Poduszka sofa czarny kolor lampa podłogowa włochaty dywan

Salon jest często centrum życia codziennego i życia. To tutaj spotykają się rodzina lub przyjaciele, aby spędzić razem przyjemne godziny. Nawet sam salon jest zazwyczaj idealnym miejscem na spędzenie wieczoru po pracy i odpoczynek od zgiełku dnia codziennego. Przytulny wystrój tego bardzo centralnego pomieszczenia jest zatem szczególnie ważny, aby salon stał się oazą relaksu.

Pomysły na umeblowanie małych salonów są różnorodne i dzięki temu dopasowują się do najróżniejszych gustów i stylów. Czy to klasyczne czy nowoczesne, rustykalne czy zabawne – cokolwiek chcesz, jest dozwolone, a w salonie jest również miejsce na najbardziej indywidualne pomysły projektowe. Czasami jednak własne wyobrażenia na temat idealnego pokoju dobrego samopoczucia są ograniczone warunkami przestrzennymi. W salonie nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na realizację wszystkich pomysłów i życzeń, a szczególnie w bardzo małych pomieszczeniach na porządku dziennym jest inwencja, jeśli chodzi o umieszczenie wszystkich niezbędnych i pożądanych mebli. Mały, ale często oznacza przytulny, dlatego istnieją przytulne i stylowe pomysły na umeblowanie, które zamieniają środek własnych czterech ścian w oazę dobrego samopoczucia, nawet w bardzo ciasnych salonach.

Pomysły na umeblowanie małych salonów – proste triki, które działają!

Oszczędnie ustaw dywan niebieskie paski białe meble tapicerowane

Te wskazówki dotyczące umeblowania małych salonów sprawią, że każdy pokój, bez względu na jego wielkość, stanie się prawdziwą oszczędnością miejsca:

Salon jest długi i wąski i bardziej przypomina wąż w rzucie? Pomieszczenie można wizualnie rozciągnąć, jeśli największy mebel, taki jak kanapa lub ściana z półkami, zostanie umieszczony na dłuższym boku pokoju. Jeśli mebel jest ustawiony w dużej mierze wyśrodkowany, staje się optycznym środkiem i zmniejsza długość pomieszczenia.

Zamiast dużego stolika kawowego można również użyć małych elementów stołowych po prawej i lewej stronie sofy (patrz na przykład Delife). Jest miejsce na małe lampki i przedmioty dekoracyjne, a elementy stołu zapewniają również wystarczającą ilość miejsca do przechowywania książki, kubka do kawy lub innych przyborów, których nie powinno zabraknąć podczas relaksującego wieczoru w salonie. Obszar przed kanapą pozostaje wolny i jest wystarczająca swoboda ruchu nawet w wąskich pomieszczeniach.

Pomysły na umeblowanie małych salonów – mądrze wykorzystaj dostępną przestrzeń

Skonfiguruj pomysły na poddasze z przesuwanym dzielnikiem pokoju

Często zdarza się, że salon w mniejszych mieszkaniach jest rodzajem pokoju przechodniego, któremu brakuje niezbędnego komfortu. Drzwi przesuwne mogą być tutaj użytecznym środkiem zaradczym. Zamykają pomieszczenie, nie zajmując cennej przestrzeni podczas otwierania i zamykania, a tym samym zapewniają niezbędną elastyczność, której wymaga mały pokój przechodni.

Nisze, występy i skosy zwykle dodatkowo ograniczają dostępną przestrzeń. Dzięki wbudowanym regałom wykonanym na zamówienie efekt ten jest odwrotny, ponieważ nawet najmniejsze miejsce do przechowywania można optymalnie wykorzystać. Dzięki dopasowanemu kolorowi takie wbudowane półki lub szafki idealnie komponują się z pozostałą częścią wystroju ściany.

Dzięki zamontowanemu systemowi lamp nawet ciemne i niewykorzystane narożniki można zamienić w wygodną przestrzeń, która stanowi również idealną oprawę dla obrazów i innych dekoracji. Jeśli umieścisz wszystkie niewykorzystane narożniki w centrum uwagi, zwykle możesz obejść się bez dodatkowych półek w samym pomieszczeniu i zaoszczędzić dużo miejsca.

 Wybór odpowiednich mebli

Salon zestaw półek ściennych szara sofa meble tapicerowane

W małych pomieszczeniach kluczowa jest elastyczność i umiejętność łączenia umiejętności. Dotyczy to przede wszystkim wyboru odpowiedniego mebla. Meble wielkogabarytowe i duże są zwykle nie tylko trudne do dopasowania, ale także wizualnie zmniejszają wielkość ograniczonej przestrzeni. Z drugiej strony mniejsze i zmienne meble tworzą przewiewną atmosferę i oferują dużą elastyczność. Przytulny dwu- lub trzyosobowy fotel z dodatkowymi fotelami i hokerami można znacznie łatwiej dostosować do małych warunków przestrzennych niż duży narożnik. Poszczególne meble oferują również wystarczającą ilość miejsca do siedzenia i w razie potrzeby można je dostosować do aktualnych warunków i wymagań.

Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na duże siedzisko, takie jak kanapa, kilka wygodnych foteli może stworzyć odpowiedni czynnik dobrego samopoczucia. Tutaj znajdziesz fotele z funkcją składania, które zapewniają najwyższy komfort również w przytulne wieczory.

Nierzadko niski, ale szeroki parapet zamienia się w wygodne siedzisko. Z kilku poduszek i dopasowanych poduszek powstaje wygodne siedzisko, które nie zajmuje dodatkowej przestrzeni w pokoju. Alternatywnie rośliny można przymocować po prawej i lewej stronie okna w atrakcyjnych zawieszkach. W tej pozycji mogą nawet zastąpić zasłony i zasłony, które w przeciwnym razie mogłyby jeszcze bardziej zmiażdżyć pomieszczenie.

 Wykorzystaj wysokość pomieszczenia

Systemy regałowe zajmujące mało miejsca pomysły projektowe małe i stylowe

Pomieszczenie mierzy się nie tylko pod względem podstawy, ale także pod względem wysokości. Pomieszczenia o małej powierzchni, ale dużej wysokości sufitu mogą nadal wydawać się duże. Dzięki projektowi kolorystycznemu można optycznie stworzyć dodatkową przestrzeń. W małych, ale wysokich pomieszczeniach ciemne i mocne kolory powinny być stosowane tylko w dolnej części. Górna jedna trzecia pomieszczenia i sufit mogą stworzyć więcej miejsca, jeśli będą utrzymane w jasnych tonach. Ta taktyka projektowa może mieć ogromny wpływ, szczególnie w starych budynkach.

Wysokie pomieszczenia mają również tę zaletę, że obszary pod sufitem mogą oferować ogromną dodatkową przestrzeń do przechowywania dzięki wbudowanym półkom i półkom. Drabiny rozkładane zapewniają łatwy i elastyczny dostęp do dodatkowych powierzchni magazynowych i prawie nie zajmują dodatkowej przestrzeni.

Kolorystyka dla małych salonów

skonfigurować meble tapicerowane sofa żółta ściana tapety półki ścienne

Małe przestrzenie mieszkalne wymagają również pewnej dozy wrażliwości, jeśli chodzi o projektowanie kolorów. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym większe i bardziej przestronne wygląda. Dlatego zaleca się ostrożność w małych pomieszczeniach mieszkalnych o ciemnych i zbyt mocnych kolorach. Jasne, naturalne odcienie zapewniają komfort i ciepło, nie przytłaczając optycznie pomieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza górnych obszarów pomieszczenia i sufitu. Jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z odważnych kolorów, możesz zaprojektować poszczególne obszary ścian w kontrastowym tonie. Idealne są tutaj mniejsze nisze lub występy. Atrakcyjny akcent można również ustawić za pomocą pasującej bordiury w mocnym kolorze lub wzorze, bez obciążania pomieszczenia kolorem i wzorem.

 Dobór odpowiedniego oświetlenia do salonu

Umebluj stylowe pomysły Zielone poduszki mają egzotyczny efekt

Światło tworzy przestrzeń i uczucie lekkości. Ten efekt może zdziałać cuda, szczególnie w małych pomieszczeniach mieszkalnych. W ciasnych przestrzeniach należy zatem za wszelką cenę unikać ciemnych zakamarków. O wiele lepiej, jeśli małe wnęki i wbudowane półki można dodatkowo oświetlić osobno. Można tu zastosować zarówno gustowne małe lampki do czytania, jak i wbudowane reflektory sufitowe. W zależności od wybranego stylu wyposażenia wspierają przestrzenny charakter i mogą tworzyć akcenty dekoracyjne.

Lampy podłogowe można szczególnie dobrze ustawić w narożnikach i pod wysokimi półkami i w zależności od modelu oświetlić zarówno górną, jak i dolną część pomieszczenia. W ten sposób poszczególne obszary pomieszczenia można sprytnie wkomponować w scenę, a pomieszczenie zyskuje optyczną głębię. Nie bój się włączać jednego lub drugiego oświetlenia niszowego w ciągu dnia przy pochmurnej pogodzie. Salon jest zawsze przytulny i emanuje dużą wygodą.

Małe przestrzenie niekoniecznie muszą wydawać się ciasne. Dzięki odpowiedniemu projektowi emanują przytulnością i stają się idealnym miejscem na relaks i przytulne godziny. Każdy, kto stoi przed wyzwaniem umeblowania przestrzeni życiowej o ograniczonej przestrzeni, może zastosować kilka prostych sztuczek, aby z konieczności uczynić cnotę. Nawet najmniejszy salon staje się prawdziwą oazą dobrego samopoczucia i łączy najwyższy komfort mieszkania z niezbędną przestrzenią do przechowywania.