salon

Projektowanie salonu kina domowego – pomysły i wskazówki dotyczące optymalnych wrażeń kinowych

Jeśli chodzi o luksusowe projekty salonu kina domowego, często jest więcej pytań niż odpowiedzi. Znane kina zwykle znajdują się w domach bogatych lub celebrytów. Projektanci mogą niechętnie udostępniać swoje projekty ze względu na dążenie klientów do prywatności. Szybkie wyszukiwanie w Internecie oferuje wiele inspiracji, ale rzadko porady potrzebne do odtworzenia kina domowego podobnego kalibru. Więc jeśli jesteś gotowy, aby się w to zaangażować lub po prostu rozważasz możliwość takiego projektu, oto kilka inspirujących pomysłów i przydatnych wskazówek.

Planowanie salonu kina domowego

nowoczesny design z kolorowymi obrazkami na ścianie i szarą sofą kina domowego

Sale rozrywkowe i kina domowe okazały się ostatnio niezwykle popularne, dzięki czynnikowi szczęścia i temu, że pozwalają stworzyć wyjątkowe wrażenia w Twoim domu. Jeśli jednak myślisz o skonfigurowaniu lub modernizacji salonu kina domowego, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to edukować się i planować. Ten przewodnik pomoże Ci zapewnić, że przestrzeń, do której trafisz, będzie miała mnóstwo godzin rozrywki dla członków rodziny i gości. A ponieważ tego typu technologie ewoluują z niezwykłą szybkością, śledzenie wszystkiego może być trudne. Niestandardowe projekty są wykonane zgodnie z wysokimi standardami bez oszczędzania kosztów. Od renowacji starych kin domowych po projektowanie nowych, jest kilka rzeczy, które możesz wykorzystać jako punkt odniesienia na każdym etapie procesu projektowania.

biały salon kina domowego ze spadzistym dachem i subwooferem na suficie

Zanim zdecydujesz się na salon kina domowego, który będzie idealnie pasował do Twojego domu, musisz wziąć pod uwagę lokalizację tej strefy rozrywki. Dwa najważniejsze czynniki w takim pokoju rozrywki to także światło i dźwięk. Potrzebujesz pomieszczenia, w którym masz jak największą kontrolę nad tymi czynnikami. Z tego powodu często pojawiają się takie pomysły na pokoje w piwnicy, pokoje dzienne lub rodzinne lub na dodatkową sypialnię na piętrze.

przytulny salon kina domowego z wygodnymi meblami i szerokim płaskim ekranem na ścianie

Dlatego pomieszczenie musi znajdować się w cichym, samodzielnym miejscu. Nie będzie to przeszkadzać w normalnym użytkowaniu domu, gdy zabawiasz siebie lub swoich gości. Chociaż nie jest bezwzględnie konieczne posiadanie pomysłów na pokój w tych konkretnych lokalizacjach, inne obszary w domu wymagają większej personalizacji. W ten sposób można zapewnić odpowiednią kontrolę oświetlenia i dźwięku, np. przez głośniki kina domowego.

Szukasz inspiracji do własnego projektu

Kolorowe fotele w salonie kina domowego z nowoczesnym oświetleniem i telewizorem

Jednym z pierwszych kroków w udanym projekcie projektowym jest prowadzenie badań. Jeśli nie masz wieloletniego doświadczenia, rozsądnie jest w pełni wykorzystać Internet w różnych cenach przed rozpoczęciem. Powinieneś najpierw zrozumieć potencjał swojej przestrzeni, zanim zaczniesz planować. Dokładne badania pomogą Ci realistycznie określić oczekiwania względem projektu. Jest to również lepszy sposób na zaplanowanie budżetu, którego możesz potrzebować na projekt.

salon wyłożony wykładziną z dużym ekranem i długą sofą w kolorze szarym

Może to również dać ci kilka świetnych pomysłów, o których być może nie pomyślałeś. Kiedy zaczynasz badania, wszystko może wydawać się zniechęcające. Pomysły skupiają się głównie na szeroko rozumianej aranżacji wnętrz. Stworzenie salonu kina domowego może być niewiele więcej niż zaprojektowaniem wymarzonej kuchni. Dlatego warto ograniczyć wybór do kilku wariantów, które zainspirują Cię do kolejnych kroków.

niezwykły projekt salonu kina domowego jako jaskinia z wygodnymi siedziskami i kolorowymi poduszkami

Salon kina domowego w piwnicy to świetny pomysł, ponieważ jest ocieplony i ciemny. Ułatwia to sterowanie mocą akustyczną i oświetleniem. Wdrożenie takiego pomysłu jest również zabawne, ponieważ masz swobodę podejmowania działań na dowolny temat z resztą domu. Możesz uniknąć błędów, przestrzegając kilku ważnych punktów. Przede wszystkim musisz wcześniej zaplanować rozmiar ekranu dla projektora kina domowego lub telewizora. Prawdopodobnie największym powodem zwrotu telewizorów jest albo zbyt duży, aby zmieścić się w przydzielonej przestrzeni, albo nieodpowiednio mały w stosunku do wielkości pomieszczenia. Aby określić najlepszy rozmiar ekranu telewizora, pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest przestrzeń, w której zamierzasz umieścić telewizor. Zmierz dostępną szerokość, wysokość i odległość siedziska od ekranu, który planujesz zainstalować.

Unikaj typowych błędów

Izolacja akustyczna w ciasnej sali rozrywkowej o świetnym designie

Oświetlenie pomieszczeń zdecydowanie wpływa na wrażenia z oglądania telewizji i projektorów wideo. Większość telewizorów działa dobrze w częściowo oświetlonych pomieszczeniach, ale ciemniejsze jest zawsze lepsze, zwłaszcza w przypadku projektorów wideo. Nigdy nie umieszczaj telewizora przy ścianie nad oknem. Jeśli masz zasłony zasłaniające okna, upewnij się, że nie przepuszczają światła do pokoju, gdy są zamknięte. Możesz także wprowadzić w życie swoje pomysły na dekorację w oparciu o swój budżet. Akustyka pomieszczenia ma również znaczący wpływ na postrzeganą jakość dźwięku. Jeśli więc weźmiesz pod uwagę akustykę struktury swojego pomieszczenia, możesz pomóc w powstrzymaniu hałasu i ograniczeniu wnikania hałasu z zewnątrz. W ten sposób tworzysz pomieszczenie, które odbiera dźwięk, zamiast go odbijać lub transmitować. Droga do wyjątkowego dźwięku polega na tym, jak pokryjesz obszar od góry do dołu.

dyskretne meble do kina domowego w salonie ze zintegrowanym płaskim ekranem i dwoma siedzeniami na wykładzinie podłogowej

Sterowanie oświetleniem to jeden z najtrudniejszych aspektów w projektowaniu salonu kina domowego. To coś więcej niż tylko dostępne włączniki światła i fantazyjne oprawy oświetleniowe. Większość projektantów potrzebuje pomocy doświadczonego elektryka, aby poprawić okablowanie. Niezawodne sieci, inteligentne oświetlenie, ściemniacze i systemy sterowania składają się na ogólne wrażenia kinowe. Idealnie oświetlony salon z kinem domowym zapewnia magiczną rozrywkę — od sufitów w kształcie gwiazdy ze światłowodów po kinkiety i ściemniacze. Wybór odpowiedniego schematu kolorów dla swojego niestandardowego projektu może również wydawać się zniechęcający. Wielu projektantów trzyma się ciemniejszych kolorów, takich jak czarny czy granatowy, ale to nie jedyne opcje. Wybierając odpowiedni rodzaj koloru, możesz również używać jaśniejszych kolorów, o ile nie odbijają światła. Tak więc, od malowania sufitu po uzyskanie najlepszych farb do pokrycia ścian, wybór odpowiednich odcieni jest kluczowy.

Okładziny sufitowe i ścienne do salonów kina domowego

Ciesz się koncertem na dużym ekranie w salonie kina domowego z akustyczną okładziną ścienną

Nagłośnienie kina domowego jest znacznie bardziej skomplikowane niż zwykłe inwestowanie pieniędzy w głośniki. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Lista może wydawać się nieskończona, od rodzajów powierzchni podłogi, przez pochłanianie dźwięku, po rozmieszczenie mebli w celu uzyskania optymalnej wydajności. Płytki akustyczne, izolacja akustyczna i pokrycie sufitu są ważnymi czynnikami dla optymalnej sali kinowej. Wybór idealnej powierzchni do kina domowego nie zawsze jest łatwy. Idź do kina, a zobaczysz, że sufity są zabezpieczone włóknem szklanym, podobnie jak sufity podwieszane, które widzisz w wielu miejscach pracy.

jasny pokój z ekranem i projektorem kina domowego nad wygodną kanapą na suficie

Na szczęście stosowanie takich systemów jest najbardziej opłacalnym podejściem do pokrycia niewykończonego sufitu. Większość dzisiejszych domów ma ściany z płyt kartonowo-gipsowych, podczas gdy starsze domy mają ściany gipsowe. Oba materiały mają fatalną akustykę. Aby rozwiązać ten problem, możesz dołączyć niedrogie, lekkie panele, które są dostępne w większości sklepów ze sprzętem. Następnie można je przykryć cienką wykładziną podobną do tej, którą można znaleźć na ścianach kin. Ze względów akustycznych podłoga Twojego kina domowego nie powinna być wykonana z betonu, drewna, płytek lub linoleum. Jeśli to możliwe, użyj miękkiego dywanu.

Inne czynniki zwiększające komfort

kolorowy design małego pokoju z jasnoniebieskim i jasnobrązowym jako kino domowe

Chociaż musisz mieć możliwość włączenia świateł przed i po obejrzeniu filmów, nadmierna ilość światła podczas filmu pogorszy jakość obrazu i obniży ogólny nastrój w pomieszczeniu. Pokój bez okien może brzmieć idealnie, ale najprawdopodobniej nadal będziesz potrzebować trochę światła podczas oglądania filmu. Idealną aranżacją jest ściemnialny element oświetleniowy. Ważnym czynnikiem są również specjalnie zaprojektowane siedzenia do salonów kina domowego. Konserwatywnymi alternatywami są leżaki lub sofa lub kanapa kina domowego, które możesz już posiadać. Jeśli masz szczęście, że masz wystarczająco dużo miejsca i możesz zainstalować dwa rzędy siedzeń, możliwa jest nawet wysoka drewniana scena. Pozwala to podnieść drugi rząd. Po prostu przykryj obszar pasującym dywanikiem i gotowe.

gustownie urządzona sala kinowa z tapicerowanymi meblami i izolacją akustyczną oraz zintegrowanym nagłośnieniem kina domowego

System wideo jest rdzeniem twojego kina domowego i głównym punktem twojego planu strukturalnego. Mimo to nie musisz inwestować wszystkich swoich oszczędności w najnowszy sprzęt elektroniczny. Projektor jest tańszy niż gigantyczny płaski telewizor LED, a w przyzwoitych modelach można łatwo uzyskać duży ekran. Ponadto możesz kupić proste projektory HD lub wybrać drogie modele. Jeśli używasz projektora zamiast telewizora, potrzebujesz ekranu. Niektórzy ludzie wydają dużo pieniędzy na specjalny ekran, podczas gdy inni oszczędzają po prostu korzystając z obecnej płyty gipsowo-kartonowej.

minimalistyczna sala kinowa z wbudowanym kominkiem i siedzeniami w odcieniach szarości

Niewielka powierzchnia zwykłych salonów i ich indywidualna akustyka są bardziej odpowiednie dla małego systemu niż dla większego. Ponadto lepiej nie przytłaczać przestrzeni. Kupując głośniki, rozważ zakup systemu dźwięku przestrzennego zamiast głośnika stereo. Najbardziej znanym formatem jest kino domowe 5.1, które zwykle składa się z pięciu mini głośników. Są dwa po obu stronach ekranu, środkowy i dwa tylne rogi, a także większy subwoofer kina domowego w rogu, aby odtworzyć dźwięki o niższej częstotliwości.

Skonfiguruj kino domowe bezprzewodowo

praktyczne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu z murowaną ścianą i sofą do kina domowego

Rozważ skonfigurowanie systemu sterowania, takiego jak uniwersalny pilot, iPad, iPhone lub cały system automatyki domowej. W ten sposób możesz sterować oświetleniem, dźwiękiem i wszystkim, czego potrzebujesz, za naciśnięciem jednego przycisku. Istnieje kilka pomysłów na salon kina domowego w piwnicy, które mogą Cię zainspirować. Małe przestrzenie, takie jak na poddaszu, są proste, minimalistyczne i funkcjonalne. Będzie wiele opcji, ale nie daj się przytłoczyć. Jeśli nie jesteście na bieżąco technicznie, lepiej zostawić automatyzację i instalację wymagań dźwiękowych profesjonalistom. Ostatecznie nie musisz wydawać więcej pieniędzy, ponieważ nie możesz sprawić, by rzeczy działały tak, jak powinny. Więc poszukaj pomocy, jeśli to konieczne.

luksusowy salon z ladą barową i wydzieloną strefą rozrywki

Gdy wymagania techniczne zostały już spełnione, czas zająć się udekorowaniem terenu. Wybierz motyw i po prostu zajmij się nim po swojemu. Jeśli chodzi o tę część, nie ma dobra ani zła. Wybierz meble, które odzwierciedlają Twoją osobowość i połącz wszystko, co sprawia, że ​​​​twoje serce jest szczęśliwe. Pamiętaj, że taka przestrzeń powinna być przede wszystkim strefą rozrywki. Na przykład, jeśli potrzebujesz licznika, możesz go zbudować.

rustykalny wystrój wnętrz w połączeniu z nowoczesnymi elementami wyposażenia salonu

Zanim zrobisz cokolwiek innego, zmierz dostępną przestrzeń i skonsultuj się z profesjonalistami, aby dowiedzieć się, co możesz realistycznie dopasować do kina domowego. Nie ma sensu zamawiać więcej mebli, niż się zmieści. Wymagana jest wystarczająca przestrzeń między ekranem a siedziskiem, a także między głośnikami a krzesłami. Wszystko znajduje swoją idealną pozycję, nawet jeśli jest to projekt DIY.