Przyjazny dla środowiska

Efektywność energetyczna w gospodarstwie domowym: poznaj zalety i oszczędzaj!

Efektywność energetyczna w domowych poradach dotyczących oszczędzania energii elektrycznej, ochrony klimatu

Ochrona klimatu to jedno z największych wyzwań naszych czasów, a skutki zmian klimatu już odczuwamy. Wykorzystując odnawialne źródła energii i poprawiając efektywność energetyczną we wszystkich obszarach gospodarki i życia codziennego, można obniżyć koszty i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o efektywności energetycznej w domu oraz docenić korzyści dla nas i środowiska. Świadome korzystanie z energii we własnym gospodarstwie domowym nie jest takie trudne i każdy ma szansę nie tylko zaoszczędzić kilkaset euro rocznie, ale także przyczynić się do ochrony klimatu.

Skuteczna ochrona środowiska – efektywność energetyczna w gospodarstwie domowym się opłaca

Efektywność energetyczna w gospodarstwie domowym - oszczędność energii - środowisko - ochrona klimatu

Energia stała się niezbędna w naszym nowoczesnym społeczeństwie, ale efektywność energetyczna w gospodarstwie domowym nie polega na zmianie całego stylu życia i zamrażaniu w ciemności, ale na odpowiedzialnym i wydajnym korzystaniu z energii przy jednoczesnym oszczędzaniu pieniędzy. Efektywność energetyczna nie oznacza obchodzenia się bez, ale dodawanie wartości dla środowiska i portfela.

Oblicz zużycie energii i zidentyfikuj potencjalne oszczędności

efektywność energetyczna w gospodarstwie domowym oszczędzaj energię-prąd-porównaj-porównaj

Podczas spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa lub gaz ziemny, uwalniany jest dwutlenek węgla, co nasila efekt cieplarniany i zwiększa globalne temperatury. Według statystyk emisje CO2 na mieszkańca wyniosły około 10 ton w 2013 roku. Emisje te powstają w różnych dziedzinach życia, ale prawie 40 procent z nich to konsekwencje naszych zachowań zakupowych i zużycia energii we własnym gospodarstwie domowym. Indywidualny ślad klimatyczny każdego może znacznie odbiegać od tej średniej i może na niego wpływać różne czynniki, takie jak wielkość gospodarstwa domowego, system ciepłej wody lub rodzaj budynku. Na przykład zużycie energii elektrycznej na mieszkańca w większych gospodarstwach domowych może być niższe niż w mniejszych, ponieważ urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak pralki, suszarki czy lodówki, są wspólne. Z tzw Aktualne lustro na Niemcy 2016 możesz sprawdzić, czy Twoje zużycie energii elektrycznej nie jest zbyt wysokie i szybko dowiedzieć się, czy zużywasz mniej lub więcej energii elektrycznej niż podobne gospodarstwa domowe. Jeśli zauważysz zwiększone zużycie, musisz działać szybko i zidentyfikować pożeraczy prądu w swoim gospodarstwie domowym.

Efektywność energetyczna w gospodarstwie domowym: postaw na energooszczędne urządzenia gospodarstwa domowego

efektywność energetyczna-gospodarstwo domowe-energooszczędne-urządzenia-zmywarka

W związku z dalszą mechanizacją i automatyzacją życia codziennego, w najbliższych latach można spodziewać się wzrostu zużycia energii elektrycznej. Zużywamy więcej energii, ponieważ na co dzień korzystamy z coraz większej ilości różnych urządzeń i intensywniej. Zamieniliśmy większe, bardziej energochłonne komputery na notebooki i tablety, ale trend w kierunku drugiego i trzeciego urządzenia nie słabnie. Zwiększa się również wielkość i wydajność urządzeń – większe telewizory i lodówki, pralki i zmywarki o większej pojemności itp. Przy niewielkich środkach i przemyślanych decyzjach zakupowych można efektywnie korzystać z energii grzewczej, wody i prądu oraz częściowo zrekompensować konsekwencje tych zmian. Tutaj przedstawiamy krótką listę możliwości wykorzystania wydajnej technologii we własnym gospodarstwie domowym:

  • Wysokowydajne urządzenia gospodarstwa domowego zużywają znacznie mniej niż przeciętne urządzenia. Etykieta energetyczna UE służy jako wskazówka, ponieważ etykieta zawiera informacje o zużyciu energii przez produkty w oparciu o klasy efektywności energetycznej od A +++ do G.. Zgodnie z broszurą Co2online Jeśli chodzi o ochronę klimatu i efektywność energetyczną (strona 51), przejście na urządzenie o klasie efektywności A +++ może zaoszczędzić pieniądze. Ta etykieta zużycia jest regularnie odnawiana i rozszerzana o nowe grupy produktów. W 2013 roku wprowadzono unijne etykiety energetyczne dla odkurzaczy, kotłów i podgrzewaczy wody.
  • Niebieski Anioł pomaga również przy zakupie urządzeń elektrycznych. Pieczęć ta służy do oznaczania produktów szczególnie energooszczędnych i przyjaznych dla klimatu.
  • Informatyka odpowiada za 27 proc. zużycia energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym – telewizory, smartfony, tablety, komputery, routery WLAN i systemy audio. Istnieje duży potencjał wydajności, zwłaszcza przy zakupie nowych telewizorów.
  • Za pomocą listwy zasilającej z wyłącznikiem możesz również wyłączyć ukryte odbiorniki energii i uniknąć strat w trybie czuwania.
  • Konwencjonalne żarówki i lampy halogenowe są nieefektywne i marnują dużą część energii w postaci ciepła. Wskazane jest również zastąpienie ich oświetleniem LED lub lampami energooszczędnymi. Zmniejszają one zużycie energii nawet o 80-90 procent.

Korzystaj z odnawialnych źródeł energii – przejdź na zieloną energię elektryczną

efektywność energetyczna-gospodarstwo-gospodarstwo-energooszczędne-zielona-elektryczność-odnawialne-źródła

Najemcy i właściciele domów mogą nie tylko zaoszczędzić trochę kosztów, wymieniając stare urządzenia i lampy halogenowe, ale mogą również wnieść istotny wkład w zwiększenie efektywności energetycznej, przechodząc na zieloną energię elektryczną. Według Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND) przeciętne trzyosobowe gospodarstwo domowe może zaoszczędzić prawie 2 tony CO2 rocznie. Nawiasem mówiąc, oferty zielonej energii niekoniecznie muszą być drogie. Ta strona z porównaniem cen na przykład oferuje filtr zielonej energii elektrycznej i sortuje oferty według kryteriów wyszukiwania, dzięki czemu można zapytać o taryfy zielonej energii elektrycznej w twoim regionie. Dzięki indywidualnej transformacji energetycznej możesz w szczególności promować rozwój odnawialnych źródeł energii!

Finansowanie i dotacje: nagrody za zachowanie energooszczędne

efektywność energetyczna-gospodarstwo-gospodarstwo-energooszczędne-dotacja-fundacja-rząd-federalny

W czerwcu 2016 r. opracowano nowy Plan Ochrony Klimatu 2050 rządu federalnego. Celem jest zmniejszenie szkodliwych dla klimatu emisji gazów cieplarnianych o 95 procent do 2050 r. w porównaniu z 1990 r. oraz zmniejszenie o połowę zużycia energii pierwotnej. Ambitne cele w zakresie oszczędności energii obejmują również zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% do 2020 roku oraz zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie w budynkach o 80% do 2050 roku. Aby sprostać temu wyzwaniu, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii podjęło szereg działań, aby zmotywować wszystkich obywateli i przedsiębiorstwa do wzięcia udziału w zwiększaniu efektywności energetycznej i transformacji energetycznej.

Z tego powodu dotacje i fundusze są dostępne nie tylko wtedy, gdy budujesz, remontujesz w sposób energooszczędny lub podejmujesz indywidualne działania energooszczędne, takie jak wymiana okien. Każdy, kto kupi energooszczędne urządzenie gospodarstwa domowego, takie jak lodówka lub suszarka, może otrzymać premię w postaci dotacji w euro lub kredytu na rachunku za prąd. Do 100 euro dotowane są również pompy ciepła i ciepła, pakiety smart home, a nawet rowery elektryczne. Możesz zapytać swój lokalny urząd lub dostawcę energii, czy istnieje tam podobne wsparcie finansowe, lub możesz sprawdzić online w Dena (Niemiecka Agencja Energetyczna) w sprawie regionalnych i ogólnokrajowych programów finansowania, wpisując swój kod pocztowy.