Przepisy

Zrób własne ciasto fondantowe – podstawowe kroki do pomyślnego rezultatu

ciasto kremówki małe-tartaletki-kwiat-złoto-wzór-dekoracja

Ciasta z pomadką są bardzo popularne i na wiele różnych okazji, czy to na urodziny, wesele, czy jako niespodzianka na promocję. Ponadto można zaprojektować najróżniejsze motywy. Ale proste przepisy to nie wszystko, czego potrzebujesz, aby to zrobić. Jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś ciastek z kremówką, przewodnik z podstawowymi krokami może być bardzo pomocny w zagwarantowaniu sukcesu. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie takie instrukcje dotyczące ciasta z pomadką. Ponadto znajdziesz tutaj również odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań na ten temat.

Co to jest ciasto fondantowe?

Dekoracja ciasta kremówka-pomysł-wskazówki-koła-kropki-roa-brązowy

Ciasto fondant to każdy rodzaj ciasta lub ciasta pokryty tak zwanym fondantem. Jednak niektórzy zastanawiają się, z czego właściwie składa się ta powłoka. Często myśli się, że to marcepan. Tak jednak nie jest. Właściwie do produkcji używa się tylko cukru i środków wiążących. Dzięki barwieniu żywności powstaje szeroka gama kolorów. Jedną z zalet kremówki jest to, że jest bez smaku i dlatego może być stosowany do każdego rodzaju ciasta i smaku.

Pokrowiec dostępny w dwóch wersjach. Z jednej strony możesz użyć zwijanej pomady. Rozwałkowuje się je jak ciasto, a następnie można je dowolnie wycinać lub odręcznie wycinać poszczególne motywy. Ten wariant jest szczególnie odpowiedni, jeśli chcesz pokryć ciasto kremówką. Z drugiej strony są też pomady w płynie. Są one lepiej dostosowane do małych makaronów, takich jak ciasteczka, herbatniki, pączki i tym podobne. Forma płynna jest lepiej znana jako lukier. Łatwo go znaleźć w supermarketach i równie łatwo zrobić siebie z cukru i wody. Z drugiej strony gumpasta nie jest tak łatwa do znalezienia.

Każde ciasto można pokryć kremówką?

Ciasto kremówka kobieca-pomysł-różowo-szara-dynia-bajkowe-liście

Wiele osób zastanawia się, czy jakieś ciasto nadaje się na ciasto z pomadką. W zasadzie odpowiedź brzmi tak, o ile gotowa gleba nie jest zbyt wilgotna. Nie ma znaczenia, czy ciasto piaskowe, biszkopt, masa wiedeńska czy masa Sachera. Bez względu na to, jakiej bazy użyjesz, będziesz potrzebować czegoś dodatkowego, gdy położysz kremówkę na torcie. Nie tylko przykleja się do podłogi. Ale jak kremówka trzyma się ciasta? Kremówkę można nakleić na ciasto za pomocą ganache lub kremu maślanego. Krem nie nadaje się, ponieważ zmiękcza powłokę.

Powłoka nie powinna również stykać się bezpośrednio z niektórymi składnikami. Należą do nich owoce, dżemy i puddingi. Cokolwiek użyjesz jako „klej”, służy jako bariera między nimi a pomadką do ciast w takich ciastach. Podczas malowania nie spiesz się i postępuj ostrożnie.

Zrób sobie ciasto fondantowe

Ciasto Kremówka-len-imitacja-roen-dwupoziomowy-ciasto

Jeśli chcesz przygotować idealne ciasto z pomadką, powinieneś nie tylko znać dokładne kroki i dokładnie postępować, ale także poświęcić wystarczająco dużo czasu. Zajmuje to około trzech dni. Z tego powodu takie ciasto zwykle nie jest tylko pieczone, ale wybierane na konkretną okazję. Dowiedz się o poszczególnych krokach poniżej.

Pierwszy dzień tortu z pomadką – instrukcja

Kremówka-ciasto-gumpaste-diamentowo-pomarańczowo-żółty-nowoczesny-design

Do ciast z pomady najpierw potrzebujesz dowolnej bazy do ciasta, którą możesz przygotować według przepisu. Pieczemy to pierwszego dnia. Daje to wystarczająco dużo czasu na ostygnięcie i odparowanie, pozbywając się nadmiaru wilgoci. Aby to zrobić, musisz jednak ostrożnie wyjąć go z formy do góry nogami i położyć na stojaku. Jeśli nie masz pod ręką drucianego rusztu, możesz alternatywnie rozłożyć bułkę tartą na blacie i pozostawić na niej ciasto do ostygnięcia.

W ten pierwszy dzień pieczenia robisz również posypkę, czyli ganache lub krem. Powodem tego jest to, że musi dobrze schłodzić się w lodówce, aby później stworzyć lepszy podkład. Dodaj do tego różne dekoracje, których możesz użyć. Twórz motywy fondant w dowolnych kolorach i kształtach, aby mieć je pod ręką w dniu dekorowania. Do tego czasu można też przyjemnie twardnieć, aby nie kruszyć się podczas późniejszej pracy. Tymczasowo przechowuj je w plastikowym słoiku, który umieszczasz w chłodnym, suchym miejscu.

Dzień 2 – Przygotuj i rozłóż ciasto

Kremówka-kolorowe-kolorowe-wesołych-kwiaty-kwiatowe-urodziny-quilling

Drugi dzień służy do dalszej obróbki gleby. Ciasto fondant jest teraz wyposażone w wybrane owoce lub śmietanę. Generalnie lepiej unikać kremu, zwłaszcza jeśli ciasto ma stać na stole przez dłuższy czas. Krem z czasem zaczyna się topić. Do napełniania użyj pierścienia do ciasta. Rozciągasz to wokół podstawy ciasta. Teraz można go pokryć kremem, owocami, dżemem lub innymi produktami bez ich spływania lub opadania na boki. Pierścień zapewnia niezbędne trzymanie. Jeśli przeciąłeś podstawę na dwie części, kawałek ciasta może pomóc je oddzielić.

Kremówka-ciasto-ganache-jednowierszowe-instrukcje-krok

Po polewie lub rozsmarowaniu kolej na ganache, który należy pokryć. Musi być tak gładkie, jak to możliwe i nie może mieć żadnych wgnieceń, które mogłyby być spowodowane przez jakikolwiek owoc pod spodem. Nawet najmniejsze nierówności, które nie zostały wyrównane za pomocą ganache, będą później widoczne przez warstwę kremówki. Dzieje się tak, ponieważ dostosowuje się do wszystkich kształtów. Z tego powodu konieczne jest kilka warstw powłoki. Talerz obrotowy i karta ciasta są bardzo pomocne, jeśli chcesz pokryć ciasto ganache.

Teraz Ty również decydujesz, czy chcesz zostawić bazę ciasta na kolejny dzień w lodówce, aby krem ​​również mógł się odpowiednio ustawić, czy od razu przejść do 3 dnia.

Ciasto przykryć kremówką 3 dnia – instrukcja

kremówka-ciasto-po prostu-zrób-okładka-okładka

W końcu nadszedł dzień, w którym udekorujesz ciasta fondantem. Do ciasta fondantowego używa się wspomnianego już zwijanego ciasta. W tym celu przygotuj drewniany lub silikonowy wałek do ciasta. Z kolei blat posyp cukrem pudrem lub mąką kukurydzianą. Zapobiega to przywieraniu gumpasty do talerza (jak mąka podczas wyrabiania ciasta). Alternatywnie można również zastosować matę silikonową. W każdym razie powinieneś zaplanować wystarczająco dużo miejsca.

Kremówka-tort-instrukcje-powlekania-krojenia-wygładzania-łatwe

Rozwałkuj polewę na tyle, aby wystawała na boki ciasta. Na koniec możesz po prostu odciąć nadmiar nożem. Najłatwiejszym sposobem umieszczenia pasty gumowej na wierzchu ciasta jest umieszczenie jej na wałku do ciasta, z równą ilością zwisu po obu stronach. Gdy tylko znajdzie się na przyszłym torcie fondantowym, można go wygładzić za pomocą tzw. gładzika, nie tylko na gładkich powierzchniach, ale także na brzegach.

Kremówka-tort-modelowanie-fondant-krowy-zrób-to-sam-piecz

Następnie możesz zacząć dekorować. To, jakiego rodzaju dekoracje tutaj użyjesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Skorzystaj z gotowych z rolki kremówki lub stwórz własne małe figurki z tzw. fondantu modelarskiego lub marcepanu. Najlepszym sposobem, aby to naprawić, jest zwilżenie wodą za pomocą pędzla.

Przechowuj ciasto fondantowe

Kremówka-pomysły-dekoracyjne-serca-shamrock-różowo-różowo-zielona

Ciasto z pomadką można przechowywać w zależności od tego, kiedy jest spożywane. Dobrze jest przechowywać ciasto w chłodnym miejscu (np. spiżarnia). Jeśli to możliwe, nie przykrywaj szczelnie ciasta. Może zacząć się pocić, co spowoduje pęknięcie osłony. Ale jak przechowywać ciasto z pomadką, jeśli nie powinno się go jeść zaraz po zakończeniu? Wiele osób pyta: „Czy mogę włożyć ciasto do lodówki?” Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź brzmi tak. Nie powinno to jednak wydzielać żadnych zapachów, ponieważ ciasto nigdy nie jest przykrywane, jeśli do przechowywania ciasta używa się lodówki.

Ciasto fondantowe można zamrozić nawet na 6 miesięcy. Najlepiej rozmrażać je w lodówce. Często zdarza się, że zaczynają się pocić. Bez pokrowca nie stanowi to problemu i z czasem zniknie bez uszkodzenia warstwy kremówki.