Przepisy

Zrób sobie ziarno dla ptaków na sezon zimowy – 5 przepisów i pomysłów na stację karmienia

Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla miejscowych ptaków, które nie migrują na południe, zwłaszcza w mroźną zimę, możesz zapewnić im miejsce do żerowania. Przecież zimą trudniej jest im znaleźć pożywienie, zwłaszcza gdy spadnie śnieg. Karmnik dla ptaków oferujący dodatkowe schronienie lub proste miejsce do karmienia to świetny pomysł, z którego możesz skorzystać: Możesz obserwować ptaki przez okno razem z dziećmi. A im bardziej urozmaicone jedzenie, tym więcej gatunków ptaków przyciągniesz do swojego ogrodu lub balkonu. Szczególnie ważne jest, abyś zawsze używał dobrej jakości karmy dla ptaków ze składnikami, które ich nie zaszkodzą. Chcielibyśmy dać Ci kilka przepisów, dzięki którym możesz sam zrobić tanie ziarno dla ptaków.

Zrób sobie ziarno dla ptaków – jaki tłuszcz?

Sam zrób ziarno dla ptaków – jakiego tłuszczu użyć na zimę

Tak zwana tłusta karma, która w zależności od dodatkowych składników jest odpowiednia zarówno dla zbożowych, jak i miękkich, dostarcza ptakom energii, której potrzebują na zimę, a nawet może uratować im życie w szczególnie chłodne dni. Więc zawsze robisz coś dobrego, kiedy sam robisz ziarno dla ptaków. Łój wołowy jest szczególnie dobrym źródłem energii. Ponieważ może on stać się bardzo twardy zimą w niskich temperaturach, zaleca się wymieszanie dwóch do trzech łyżek oleju jadalnego na 500 g łoju wołowego podczas topienia.

Zrób sobie ziarno dla ptaków, ukształtuj je i prezentuj na różne sposoby - pomysły

W przeciwnym razie odpowiedni jest również tłuszcz kokosowy (nie olej kokosowy!), olej słonecznikowy i inne oleje roślinne. Tłuszcz jest nie tylko doskonałym źródłem energii, ale także utrzymuje ziarna razem. Alternatywnie możesz oczywiście zaoferować zboża, nasiona, orzechy i suszone owoce bez tłuszczu. W tym celu wystarczy posypać mieszanką odpowiednią powierzchnię, która powinna być chroniona przed wilgocią (np. budka dla ptaków).

Sam wymieszaj ziarno dla ptaków – z czym?

Zrób sobie ziarno dla ptaków na zimę z łojem wołowym lub olejem roślinnym

Jak już wspomniano, różne gatunki ptaków naturalnie również preferują różne pokarmy. Zasadniczo odpowiednie są wszystkie rodzaje nasion, orzechów i zbóż. Maluchy lubią też suszone owoce, w tym rodzynki i porzeczki. Należy jednak upewnić się, że są one niesiarczone. W przeciwnym razie suszone owoce są toksyczne dla ptaków. Poniżej wymieniliśmy kilka odpowiednich składników, z których możesz sam zrobić miksturę jako ziarno dla ptaków:

Zrób sobie ziarno dla ptaków – składniki oprócz tłuszczu i oleju:

 • Płatki owsiane (pełnoziarniste i wieloziarniste)
 • Orkisz
 • len
 • pokruszone orzeszki
 • Ziarna słonecznika
 • siemię lniane
 • pszenica
 • proso
 • MAK
 • Nasiona ostu
 • otręby
 • Orzeszki bukowe
 • suszone owoce dzikiej róży
 • suszone jagody jarzębiny
 • pokruszone orzechy laskowe
 • suszone czarne jagody
 • suszone larwy mącznika
 • Jajka

Jak sam robisz nasiona ptaków??

Sam przygotuj pokarm dla ptaków - użyj zbóż, nasion, ziaren, suszonych owoców i owadów

Aby ułatwić Ci wybór, przedstawiamy kilka pomysłów na przepisy z różnymi składnikami, których możesz użyć podczas samodzielnego robienia nasion dla ptaków. Mamy również kilka sugestii, w jaki sposób i w jakich pojemnikach możesz oferować domowe ziarno dla ptaków. Na patyku, w glinianym garnku, z foremkami do ciastek, w miseczkach z owocami, w kubkach po jogurcie i jako klasyczne pierożki z sikorką to tylko niektóre z możliwych wariantów.

Zrób sobie ziarno dla ptaków ze smalcem, płatkami owsianymi, orzechami i nasionami

Zrób sobie ziarno dla ptaków z płatków owsianych i innych składników

 • 250 g niesolonego smalcu wieprzowego
 • 250 g tłuszczu kokosowego
 • 300 g płatków owsianych
 • 250 g nasion słonecznika
 • 50 g grubo posiekanych orzeszków ziemnych
 • 50 g grubo posiekanych orzechów laskowych

Jeśli chcesz sam zrobić ten przepis na ziarno dla ptaków, rozpuść tłuszcz w rondlu na małym ogniu. Jak tylko będzie płynny, możesz najpierw dodać płatki owsiane i jądra, a następnie także orzechy. Następnie zdejmij garnek z płyty i pozwól miksturze ostygnąć. Często mieszaj, aby nie przywierało do garnka. Na koniec powinieneś mieć masę do ugniatania, którą możesz kształtować i karmić według własnego uznania.

Przechowuj żywność, której nie zamierzasz karmić od razu, w lodówce maksymalnie przez tydzień lub porcjuj ją i zamroź. Nasiona dla ptaków będą przechowywane przez kilka miesięcy w zamrażarce. Jednak zdecydowanie należy go rozmrozić przed karmieniem.

Zrób sobie ziarno dla ptaków – płatki owsiane z olejem, jajkami i niskotłuszczowym twarogiem, aby uzyskać bogate w energię ciasto

Zrób sobie ziarno dla ptaków z niskotłuszczowym twarogiem i jajkami

 • 3 jajka
 • 500 g chudego twarogu
 • 400 g tłuszczu roślinnego (ewentualnie więcej) lub oleju roślinnego w mniejszej ilości
 • 300 g płatków owsianych
 • 100 g niesiarczonych rodzynek
 • 250 g dowolnych grubo posiekanych orzechów
 • 100-150 g mąki

To bardzo szybki przepis, który nie wymaga gotowania. Zamiast tego piec przejmuje zadanie pieczenia ciasta paszowego z mieszanki. Więc jeśli chcesz zrobić z dziećmi ziarno dla ptaków bez gotowania, ten przepis jest idealny. Tylko tłuszcz musi zostać stopiony, jeśli go używasz. Ale dzięki olejowi oszczędzasz sobie ten proces. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki w misce. Dzieci też mogą to zrobić. Możesz sam zrobić ziarno dla ptaków z orzeszkami ziemnymi, ale oczywiście możesz również użyć innych orzechów. Ważne jest, aby posiekać orzechy, aby ptaki też mogły je zjeść.

Następnie włóż masę do formy do pieczenia i piecz ciasto w 180 stopniach przez około 15 do 30 minut. Jak tylko ciasto ostygnie, możesz podać małą część i przechowywać resztę albo w lodówce przez kilka dni, albo pojedyncze kawałki zamrożone przez sześć do ośmiu miesięcy. Ważny: Zawsze dobrze rozmrażaj przed karmieniem!

Zrób sobie ziarno dla ptaków – przepis na miękkie zjadacze z łojem wołowym i mącznikami

Przygotuj karmę dla ptaków z mącznikami dla różnych gatunków ptaków

 • 500 g łoju wołowego
 • 2 łyżki oleju do gotowania
 • 500 g mieszanki dowolnych suszonych owoców, drobnych płatków owsianych i suszonych mączników

Rozpuść łój wołowy na małym ogniu i wymieszaj z olejem. Następnie dodaj swoją własną mieszankę żywności, wymieszaj wszystko i pozwól jej ostygnąć, aby ukształtować ją rękami lub napełnij nią pojemnik (zobacz pomysły poniżej).

Zrób sobie ziarno dla ptaków – przepis z suszonymi owocami

Zrób sobie ziarno dla ptaków - przepis z rodzynkami i suszonymi owocami

 • 200 g płatków owsianych
 • 150 g mrożonych dzikich jagód
 • 100 g rodzynek (lub porzeczek)
 • 100 g suszonych owoców
 • 4 jajka na twardo
 • Słonecznik lub oliwa z oliwek

Rodzynki lub porzeczki namoczyć w wodzie (najlepiej na noc). Przed przygotowaniem namocz płatki owsiane w niewielkiej ilości oleju. Pokrój suszone owoce i jajka i wymieszaj wszystkie składniki. Najlepiej jest podzielić otrzymaną miękką żywność na porcje po 100 gramów, które następnie można zamrozić. Jeśli chcesz, możesz dodać do tego przepisu 200g łoju wołowego.

Zrób sobie ziarno dla ptaków z olejem kokosowym

Przygotuj pokarm dla ptaków sam z olejem kokosowym Palmin i składnikami dla zjadaczy miękkiej żywności i zbóż

Na 1 opakowanie Palmin potrzeba np. 150 g płatków owsianych, 100 g otrębów pszennych i 50 g rodzynek dla jedzących miękko lub 100 g słonecznika, nasion konopi i posiekanych orzechów dla jedzących zboża. Wtedy możesz sam zrobić ziarno dla ptaków.

Jeśli chcesz sam zrobić ziarno dla ptaków z palminą, wystarczy roztopić tłuszcz, a następnie wymieszać go z wybranymi ziarnami. Jeśli chcesz użyć foremek do ciastek (patrz poniżej), po prostu rozłóż je na blasze do pieczenia lub papierze do pieczenia i wypełnij mieszanką nasion, ziaren i orzechów tuż poniżej krawędzi. Następnie wlej lekko schłodzony i niezbyt rzadki tłuszcz.

Formowanie domowego pokarmu dla ptaków – pomysły na stanowisko karmienia

Pomysł na jedzenie w wydrążonej dyni z makramą

Masę możesz po przygotowaniu dowolnie uformować, a następnie zawiesić w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie i chronić przed kotami. W tym celu dostępna jest szeroka gama opcji i narzędzi. Poniżej przedstawiamy kilka kreatywnych pomysłów.

Zrób sobie ziarno dla ptaków za pomocą szyszek sosnowych

Zrób miejsce do karmienia z szyszek sosnowych do ogrodu i na balkon

Zawiąż sznurek wokół czopa, jedną ręką chwyć część podszewki i dociśnij ją do czopa. Rób to, aż pokryjesz stożek wystarczającą ilością jedzenia.

Zrób sobie ziarno dla ptaków w glinianym garnku

Uformuj lub zawieś domowe jedzenie dla ptaków w glinianym garnku

Zawiąż sznurek do zawieszenia na środku małego patyczka i przewlecz pętelkę przez otwór odpływowy od dołu. Sztyft zapobiega całkowitemu zsunięciu się żyłki. Następnie obróć gliniany garnek we właściwy sposób. Teraz możesz zrobić własne ziarno dla ptaków i napełnić nim doniczkę. Wbij dłuższy patyczek na środek karmy, aby ptaki mogły go później trzymać. Odłóż powstały dzwonek żywności.

Z foremkami do ciastek

Zrób ładne wisiorki z nasion dla ptaków za pomocą foremek do ciastek

Możesz samodzielnie zrobić ciasteczka z nasion ptaków za pomocą standardowych foremek do ciastek. Rozłóż kawałek pergaminu lub innego bloczka, rozłóż na nim kształty i napełnij je domowym, jeszcze ciepłym jedzeniem. To nie powinno być zbyt rzadkie, w przeciwnym razie zabraknie formy. Więc pozwól mu trochę ostygnąć i zgęstnieć.

Użyj garnków po jogurcie do formowania

Pomysł na formowanie dzwonków spożywczych z kubkami jogurtowymi i sznurkiem

Weź garnek po jogurcie dowolnej wielkości, zrób w dnie mały otwór, przez który przewleczesz sznurek do zawieszenia i napełnij go jedzeniem. Gdy stwardnieje, możesz rozciąć kubek i wyjąć go. Nie krępuj się zawiązać gałązkę na sznurku, aby ptaki mogły usiąść.

Zrób sobie ziarno dla ptaków – instrukcje ze świeżymi owocami lub miskami z owocami

Zawieś ziarna, nasiona i orzechy w owocach lub miskach owocowych

Przekrój jabłko na pół, wydrąż trochę i wypełnij dziurę podszewką. Wiele ptaków lubi świeże owoce, więc skubią również jabłka. Alternatywnie możesz również użyć skórki pomarańczy lub cytryny jako pojemnika, przywiązać ją sznurkiem i powiesić na zewnątrz wypełnioną ziarnem dla ptaków.

Zrób sobie ziarno dla ptaków w filiżankach

Włóż jedzenie do kubka i wbij do niego patyk, aby ptaki usiadły

Jeśli chcesz użyć starych, starych kubków, możesz po prostu napełnić je jedzeniem, włożyć patyczek pod niewielkim kątem, a następnie zawiesić kubek na zewnątrz za uchwyt, gdy tylko masa stwardnieje.

Zrób sobie ziarno dla ptaków za pomocą rolki papieru toaletowego

Prosty pomysł na karmienie ptaków z bułeczek z masłem orzechowym

W przypadku stacji żywienia wykonanej z rolek papieru toaletowego najlepiej jest użyć masła orzechowego do rozsmarowania, a następnie przetoczyć powlekaną rolkę przez mieszankę spożywczą. Rolkę można wtedy po prostu położyć na gałęzi lub zaopatrzyć w sznurek do zawieszenia. Możesz również wybrać ten pomysł, jeśli sam robisz nasiona dla ptaków z dziećmi.

Zrób własne pierożki sikorki

Uformuj pierogi rękoma i zawieś bez siatki

Jeśli chcesz samemu zrobić klasyczne pierożki sikorki, nie potrzebujesz nawet formy. Weź sznurek i zawiąż go grubym supełkiem lub małym patyczkiem. Niech przygotowane jedzenie ostygnie na tyle, aby można było pracować rękami, ale nie na tyle, aby było zbyt trudne do uformowania. Następnie weź sporą ilość paszy, wciśnij węzełek lub gałązkę w masę, uformuj rękoma kulę, a następnie zawieś ją w ogrodzie. Zrobiłeś już domowej roboty knedle z sikorami.

Ponieważ przygotowanie jest naprawdę łatwe, możesz zrobić własne pierożki spontanicznie i w locie. Między innymi nadają się do samodzielnego wyrobu pierogów, smalcu, ale także tłuszczu roślinnego i łoju wołowego. Nie używaj siatek do wieszania, ponieważ ptaki mogą się w nie złapać, a nawet umrzeć.

Ptaki żerują latem lub zimą?

Używaj owadów i robaków do karmienia ptaków latem

Każdy wie, że zimą można i należy samemu przygotowywać karmę dla ptaków, a nawet dostarczać ją w ogóle. Jednak coś takiego jest dobre nie tylko dla naszych pierzastych przyjaciół o tej porze roku. Ptaki można również rozpieszczać pokarmem latem. Jednak karma różni się składem w zależności od pory roku. Podczas gdy dieta wysokotłuszczowa z powyższych przepisów jest idealna na zimę, aby zapewnić ptakom odpowiednią energię, dieta letnia powinna zawierać więcej pokarmu dla zwierząt. Więc jeśli latem robisz sobie ziarno dla ptaków, dodaj owady i robaki. Na wolności jest ich coraz mniej i służą również jako pokarm dla młodych.