Przepisy

Zamrażanie świeżych ziół w oliwie z oliwek: Dzięki temu aromat i smak są lepiej zachowane!

zioła końcówki do zamrażania odmiany oliwa z oliwek woda

Świeże zioła nadają każdej potrawie szlif i dodają smaku. Jednak nie każdy może uprawiać i pielęgnować kulinarne zioła w domu, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście. Jeśli ogród ziołowy nie wchodzi w grę, istnieje możliwość zamrożenia świeżych warzyw i wydłużenia ich trwałości. To także dobry pomysł na zimę, kiedy ziółowi grozi śmierć przez zimno. Jak zamrozić naprawdę świeże zioła i jak najlepiej zachować ich aromat i smak, zdradzimy w artykule.

Zamroź zioła w oliwie z oliwek

zioła zamrozić odmiany oliwa z oliwek masło woda

Zioła mają szerokie zastosowanie w kuchni, zwłaszcza w gotowaniu. Można to wykorzystać do udoskonalenia potraw i dodania świeżości. Jeśli jednak sam nie uprawiasz świeżych ziół, ale kupujesz je na targu, nie możesz przechowywać ich dłużej niż kilka dni. Z biegiem czasu tracą świeżość i smak i zaczynają więdnąć. Aby zioła starczyły na dłużej, można je zamrozić.

Zamroź świeże zioła, które są odpowiednie

Można to zrobić na trzy sposoby: albo zamrozić zioła w torebce do zamrażarki albo użyć ich do zrobienia kostek ziół z wodą lub olejem. Jeśli włożysz zielone świeże do zamrażarki, smaki nie zawsze zostaną całkowicie zachowane. Dlatego przy niektórych ziołach warto wybrać jedną z pozostałych metod.

Oliwa z oliwek jest często używana w kuchni, dlatego opłaca się zamrażać różne zioła w oleju. Pozytywne właściwości obu produktów nie ulegają zmianie i zawsze masz pod ręką aromatyczny dodatek do dania.

Jakie zioła są odpowiednie?

prawidłowe przechowywanie świeżych ziół zioła kulinarne

Nie wszystkie świeże zioła można zamrozić w oliwie z oliwek. Metoda najlepiej sprawdza się w przypadku świeżych przypraw o twardych liściach. Są to na przykład rozmaryn, tymianek, szałwia i oregano. Z reguły bazylii nie należy zamrażać, ponieważ brązowieje i traci aromat. Odpowiednią alternatywą jest użycie suszonej bazylii.

Zioła o bardziej miękkich liściach, takie jak mięta, pietruszka, werbena cytrynowa i koperek są zwykle dodawane na świeżo do gotowego dania, dlatego nie należy ich zamrażać w oleju. Zamiast tego włóż je do suchej torby do zamrażania i tak po prostu zamroź. W ten sposób ich kolor i smak można dłużej zachować.

Wskazówka: Jeśli często używasz niektórych mieszanek ziołowych do gotowania, możesz je również zamrozić. Dzięki temu są zawsze gotowe na Twoje ulubione dania. Nie zapomnij jednak oznaczyć każdej mieszanki ziołowej.

Zrób sam aromatyczne kostki ziół

Kostki ziół zamrożone do gotowania

W dalszej części pokażemy, jak samodzielnie zamrozić zioła i zrobić aromatyczne kostki na pyszne dania. Wybieraj tylko świeże zioła kulinarne, najlepiej zebrane od razu, i usuń wszystkie brązowe plamy, jeśli są.

zioła zamrażają niezbędne materiały tacka na kostki lodu

Czego potrzebujesz:

świeży rozmaryn, oregano, tymianek lub szałwia

Oliwa z oliwek

Folia spożywcza

Taca na kostki lodu

instrukcje zamrażania ziół pranie na sucho

Tak to się robi:

1. Wybrane zioła umyć, osuszyć i pokroić na małe kawałki. Wskazówka: rozmaryn można zamrozić w małych gałązkach.

Drobno posiekaj zioła i zamroź je, aby zachować je dłużej

2. Miseczki tacki na kostki lodu napełnij ziołami w 2/3 i pokryj oliwą.

Zrób sobie kostki ziół zamroź zioła oliwa z oliwek

3. Przykryj tackę na kostki lodu folią spożywczą i włóż do zamrażarki. Najlepiej zamrozić na noc.

zioła zamrozić oliwa z oliwek woda kostki ziół

4. Wyjmij kostki ziół z formy i przechowuj je w odpowiednich torbach do zamrażania z etykietą w zamrażarce przez okres do roku.

Wskazówka: Jeśli wolisz gotować z masłem, możesz użyć roztopionego masła zamiast oliwy z oliwek, aby wypełnić foremkę na kostki lodu. Domowe masło ziołowe może być używane podczas gotowania lub po krótkim rozmrożeniu jako pasta do smarowania.