Przepisy

Wskazówki dotyczące grillowania bez folii aluminiowej i odpowiednich alternatyw

grillowanie bez folii aluminiowej alternatywne akcesoria do grilla stal nierdzewna

Wiosna nadeszła i wielu nie może się doczekać ponownego grillowania! Mięso, ryby, warzywa czy sery – z grilla wszystko smakuje wspaniale. Do ochrony grillowanego mięsa przed dymem oraz do grillowania małych warzyw i ziemniaków często stosuje się aluminiowe tacki lub folię. Jeśli jednak produkty aluminiowe są używane niewłaściwie, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego eksperci zalecają grillowanie bez folii aluminiowej. Na co należy zwrócić uwagę i jakie są alternatywy, ujawniamy w artykule.

Po co grillować bez folii aluminiowej?

Grillowanie łososia bez płyty grillowej z folii aluminiowej

Folia aluminiowa jest często stosowana, zwłaszcza w sezonie grillowym. Aby delikatnie ugotować warzywa lub ryby, przed wylądowaniem na grillu zawija się je w folię aluminiową. W ten sposób mogą rozwinąć pełnię smaku i są chronione przed unoszącymi się oparami. Często jednak lekceważy się fakt, że aluminium metali lekkich jest rozpuszczalne pod wpływem kwasu lub soli i dzięki temu sprawdza się w naszej żywności.

U zdrowych osób niewielkie ilości glinu w organizmie mogą być wydalane przez nerki. Jednak tygodniowe spożycie glinu nie powinno przekraczać jednego miligrama na kilogram masy ciała, w przeciwnym razie będzie szkodliwe dla zdrowia. Podejrzewa się, że metal lekki może wpływać na układ nerwowy, budowę kości i płodność ludzi.

Grillowanie Alufoil jest szkodliwe dlaczego

Ponieważ aluminium może rozpuszczać się pod wpływem soli lub kwasu i migrować do grillowanej żywności, należy unikać używania produktów aluminiowych podczas grillowania potraw słonych i kwaśnych. W folię aluminiową można owijać tylko produkty niesolone lub niemarynowane, a po ugotowaniu tylko solone i doprawiane. W przeciwnym razie możesz użyć jednej z możliwych alternatyw dla folii aluminiowej.

Jakie są alternatywy dla folii aluminiowej??

Grilluj mięso bezpośrednio na ruszcie grillowym bez folii aluminiowej

Jeśli chcesz zdrowo gotować i grillować, powinieneś unikać używania folii aluminiowej i tacek aluminiowych podczas grillowania. Oczywiście najłatwiej jest umieścić żywność do grillowania bezpośrednio na czystym stojaku. Powinieneś to dobrze wyczyścić szczotką po każdym grillu. Teraz spójrz na możliwe alternatywy dla folii aluminiowej, które są nie tylko zdrowsze, ale także chronią środowisko.

wskazówki dotyczące grillowania bez folii aluminiowej miska grillowa ze stali nierdzewnej

Akcesoria do grilla ze stali nierdzewnej lub emalii są trwałe

Do grillowania bez folii aluminiowej można użyć tac do grillowania wykonanych ze stali nierdzewnej lub emalii jako zrównoważonej alternatywy. Równie odpowiednie są patelnie lub woki wykonane z żeliwa i stali nierdzewnej, które kładzie się bezpośrednio na ruszcie. Wadą tego akcesorium do grilla jest to, że jedzenie gotuje się na nim trochę dłużej.

Grillowanie całej ryby bez końcówek do grilla z folii aluminiowej

Kratka grillowa do mięsa, warzyw i ryb

Ruszt grillowy to jeden z must-have każdego mistrza grillowania. Warzywa lub mięso można w nim zacisnąć i od razu łatwo odwrócić. Dla ryb dostępne są nawet specjalne grille rybne, które mają „kształt ryb”. Ważne jest, aby zawsze naoliwić żywność przed grillowaniem, aby się nie przywierała.

grilluj warzywa bez folii aluminiowej użyj kosza grillowego

Kosz grillowy na pyszne warzywa z grilla

Małe lub pokrojone warzywa i kostki ziemniaczane można szybko i łatwo przygotować w koszu grillowym. Kosz jest zamknięty ze wszystkich stron, dzięki czemu małe kawałki nie mogą wypaść. Inną dobrą opcją, jeśli chcesz przygotować grillowane potrawy w mniejszych porcjach, są małe patelnie do raclette. Jeśli mają drewnianą rączkę, wcześniej owiń ją folią aluminiową.

grillowanie bez folii aluminiowej alternatywy oczywiście liście bananowca

Naturalna alternatywa dla grillowania bez folii aluminiowej

W przypadku ryb, serów i warzyw liście warzyw są naturalną alternatywą dla szkodliwej folii aluminiowej. Do tego celu używa się głównie liści banana, rabarbaru, boćwiny, kapusty, kukurydzy lub winogron. Jedzenie można w nim zawinąć, a następnie umieścić bezpośrednio na grillu. Aby liście były bardziej miękkie, należy je wcześniej krótko zblanszować. Następnie po prostu owinąć grillowaną żywność, w razie potrzeby utrwalić nitką lub wykałaczkami, a na koniec obficie posmarować liście olejem. W ten sposób się nie palą.

grillowanie bez folii aluminiowej alternatywny papier do pieczenia

Materiały nadające się do recyklingu

Materiały takie jak pergamin i papier do pieczenia nadają się do recyklingu i oferują kolejny świetny sposób na grillowanie bez folii aluminiowej. Ten wariant jest idealny do przygotowania ziemniaków lub ryb z grilla. Po owinięciu żywności przeznaczonej do grillowania należy dobrze pokryć papier olejem spożywczym. Ponadto, aby uzyskać najlepsze wyniki, grill nie powinien być zbyt gorący.

grillowanie bez folii aluminiowej małe warzywa na drewnianych szpikulcach

Drewniane szaszłyki do małych warzyw

Łatwym sposobem na grillowanie posiekanych warzyw jest po prostu przyklejenie małych kawałków do drewnianych szpikulców. Zanim warzywa wylądują na grillu, należy je najpierw podlać. Oznacza to, że szaszłyki warzywne się nie przypalają.

grillowanie bez folii aluminiowej alternatywna deska do grillowania mięso z drewna cedrowego

Użyj płyty grillowej lub papieru do grilla zamiast folii aluminiowej

Soczyste mięso, ryby i warzywa można grillować na deskach grillowych i deskach grillowych wykonanych z drewna. Deski te są wykonane głównie z drewna cedrowego lub bukowego i można je umieścić bezpośrednio na grillu. Muszą być zanurzone w wodzie na około 24 godziny przed użyciem. Oprócz dobrego smaku nadają potrawom smaczny aromat.

wskazówki do grillowania bez folii aluminiowej papier do grillowania drewno

Papier do grilla jest również wykonany z drewna, ale jest znacznie cieńszy w porównaniu do płyty grillowej. Zawinięte w ten papier jedzenie powoli gotuje się na grillu i nabiera typowego dymnego aromatu. Podobnie jak deski do grillowania, papier do grillowania również należy umieścić w wodzie przed grillowaniem.

Grillowane ziemniaki bez folii aluminiowej Grillowane połówki ziemniaków

Grilluj ziemniaki bez folii aluminiowej

Często do grillowania ziemniaków stosuje się folię aluminiową. Jeśli jednak chcesz obejść się bez aluminium, możesz wypróbować tę prostą sztuczkę. Najpierw ugotuj ziemniaki ze skórą w rondlu do al dente. Następnie odcedź i pokrój na pół. Upewnij się, że skórka pozostaje na ziemniaku po krojeniu. Następnie po prostu umieść połówki ziemniaków bezpośrednio na grillu i grillu. Grillowanie bez folii aluminiowej jest naprawdę łatwe i zdrowe.