Przepisy

Jak pięknie ułożyć dania na talerzach: wskazówki od najlepszych szefów kuchni

Talerze do serwowania zasady wskazówki zdjęcia

Oko też je! Być może słyszałeś o tym wcześniej. I nic dziwnego, bo to prawda: piękna stylizacja jedzenia w mniejszym lub większym stopniu przyczynia się do przyjemności jedzenia. A przyjemność wiąże się z mniejszym stresem, lepszym trawieniem, a co za tym idzie lepszym przyswajaniem składników odżywczych. Ogólnie rzecz biorąc, ze wszystkim, co poleciliby eksperci ds. Zdrowia. Polepszenie wyglądu potraw podczas ich podawania to mała sztuka. Ale przy odrobinie umiejętności każde danie staje się wizualną przyjemnością. Dziś zebraliśmy kilka wskazówek od najlepszych szefów kuchni, które pomogą zaprowadzić porządek na talerzu.

Układanie talerzy – Najpierw poznaj podstawowe zasady

Talerz profesjonalnie podawaj puree z kurczaka

Od czego zacząć? Oczywiście od podstawowych zasad. Doświadczenie doda nam odwagi i chęci do eksperymentowania, ale podstawa jest bardzo ważna. Istnieją pewne zasady, o których powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz odpowiednio ułożyć jedzenie na talerzach.

  1. Talerz nigdy nie powinien wydawać się przeładowany, ale też nie powinien być oczywiście pusty.
  2. Wielkość talerza odgrywa ważną rolę i zawsze powinna być dobierana do potrawy: ani za mała, ani za duża.
  3. Zewnętrzna krawędź talerza (wzdłuż krawędzi) powinna zawsze pozostać pusta / czysta / nie ozdobiona.
  4. Jedzenie powinno być ułożone umiarkowanie na talerzu – ani za daleko na jednym końcu, ani dokładnie na środku. Prezentacja jest kwestią osobistych (i artystycznych) preferencji. Symetria nie jest konieczna przy układaniu talerzy.
  5. Mała i duża, miękka i chrupiąca, jasna i ciemna – podczas mieszania wszystko jest dozwolone, o ile smaki dobrze komponują się z potrawą.
  6. Do dekoracji potrawy używa się zwykle świeżych ziół lub niektórych składników, z których jest przyrządzana. Nie jest to konieczne, ale jest to dobry punkt wyjścia, a także ujawnia coś na temat przepisu.
  7. Należy skoncentrować się na jedzeniu, a nie na dekoracji. Nie trać z oczu skupienia.
  8. Jeśli przygotowujesz te same dania dla wielu gości, wszystkie talerze muszą wyglądać tak samo.
  9. Jeśli chcesz udekorować talerz sosem, nie przesadzaj. Bardzo często podaje się je nawet osobno w sosach.

Zasada liczb nieparzystych

Połóż jadalne kwiaty i zioła na talerzu

Zasada liczb nieparzystych dotyczy również wystroju wnętrz. Liczby nieparzyste uniemożliwiają symetrię, dzięki czemu płytka wygląda lepiej. Działa to szczególnie dobrze z kanapkami i kilkoma małymi deserami na jednym talerzu. Trzy lub pięć to lepiej niż dwa i cztery. Zasada liczb nieparzystych dotyczy również kolorów na tabliczce.

Użyj białego lub monochromatycznego tła

Talerz dla smakoszy, czarny talerz z kolorowym jedzeniem

Jak artysta, zawsze zaczynasz od czystego płótna. Dzięki sztuce „serwowania talerzy” biały porcelanowy talerz stanowi idealną podstawę dla Twojego dzieła sztuki. Biel tworzy neutralne tło i pozwala wydobyć wszystkie inne kolory. Biały kolor również pięknie wydobywa kształty.

Na białym talerzu kolory potraw są żywsze, a prezentacja bardziej efektowna. Z drugiej strony czarny talerz wygląda bardzo stylowo. Oczywiście możesz nieco zmienić tę zasadę, wybierając kolorowe, jednokolorowe talerze. Kolor tabliczki należy jednak uzgodnić z sądem. Zwróć uwagę na zasadę barw ciepłych i zimnych – barwy ciepłe pobudzają emocje i apetyt, natomiast barwy zimne działają chłodząco i hamują apetyt. Czerwony talerz wygląda na zbyt ciepły, niebieski na zbyt zimny. Zachowaj ostrożność przy wyborze podkładu, jeśli różni się on od białego, czarnego lub szarego. Ponieważ kolory wpływają na naszą percepcję.

Generuj zainteresowanie

Do serwowania stek podkładka drewniana deska

Talerze o nietypowych kształtach wzbudzają niezaprzeczalne zainteresowanie i są bardzo ekscytujące. Prezentowanie potraw w nietypowych dokumentach lub naczyniach to właściwie najprostszy sposób na zrobienie trwałego wrażenia. Na przykład mięso z grilla można szczególnie skutecznie podawać na drewnianej desce lub na łupkowym talerzu. Desery można podawać w szklance lub filiżance.

Ustaw kontrasty

Podawanie sałatki z czarnego talerza z zielonym sosem

Lekkie naczynia na ciemnych talerzach, kolorowe naczynia na białych talerzach. Kontrastujące kolory jedzenia tworzą piękny ogólny obraz i tworzą ekscytujące wrażenia. Wykorzystaj fakt, że żywność ma tak wiele różnych kolorów, ale nie trać też z oczu smaku. Wszystko należy połączyć w harmonijną całość.

Wszystko na talerzu musi być jadalne

Deser serwujący jadalne kwiaty w jasnym kolorze

To ważna zasada, zwłaszcza jeśli chcesz udekorować danie kwiatami. Jadalne kwiaty, takie jak bratki i stokrotki, mogą dodać grze wiele kolorów. Są też dobrą alternatywą, jeśli chcesz na talerzu fioletowo-żółty, ale jagody i cytryna w ogóle by nie smakowały.

Ułóż talerze – Twórz poziomy

Talerz z łososiem serwujący szparagi w sosie quinoa

Oprócz koloru, kolejnym kluczowym elementem w serwowaniu potraw jest wzrost. Układanie warstw i układanie żywności może nadać talerzowi wiele wymiarów. Lody i gofry, plastry mozzarelli i pomidorów, placki ziemniaczane wyglądają pysznie ułożone wysoko. Strona nasycenia oparta o wieżę dodaje jeszcze większego zainteresowania i wypełnia przestrzeń na talerzu.

Oto najlepsze metody układania warstw i układania w stos:

– Ułóż białka na wierzchu skrobi (na przykład stek na puree ziemniaczanym, filet z łososia na komosie ryżowej).

– Sosy można stosować jako warstwę podstawową na talerzu, a resztę potraw układać na wierzchu.

– Poziomy mogą sprawić, że żywność będzie wyglądać na większą. Spróbuj spulchniać sałatki zamiast ściskać je razem i układać warzywa w stosy zamiast układać je w jednej warstwie.

Poznaj narzędzia do profesjonalnego przygotowania płyt

Pierścionek z grzybami risotto z pietruszką

Talerze, które sprawiają, że wzdychamy zwykle nie podaje się palcami, ale specjalnymi narzędziami. Należą do nich pęsety, pędzle, nożyczki, łyżki, pierścienie do serwowania itp. Wyjątkiem jest tu władca chaosu – Jamie Oliver, ale urodził się z tym talentem i tworzy cudownie chaotyczne dzieła sztuki. Narzędzia są pomocne dla wszystkich innych, ponieważ dają nam większą precyzję i szybkość podczas układania jedzenia na talerzu.

Narzędzia pomocne przy układaniu talerzy

Pierścień do serwowania użyj przystawek z łososiem, ogórkiem, serkiem śmietankowym

– Pierścień do serwowania – ryż, kuskus lub posiekane warzywa lubią się rozpadać. Wszystko pozostaje w formie dzięki pierścieniowi jadalnemu. Jeśli nie masz pierścienia do serwowania, ryż możesz przelać do szklanki i położyć na talerzu.

– Butelkę z dekoracją lub worek do szprycowania – Przydaje się, gdy chcesz dodać idealne krople lub linie.

– Krajalnica spiralna – Jeśli posiadasz krajalnicę spiralną lub obieraczkę Julienne, możesz wizualnie uatrakcyjnić prezentację nawet najprostszych komponentów, takich jak marchewka, ogórki czy cukinia.

Spiralny krajalnica do marchwi warzyw

– Pęseta dla smakoszy – Długie, cienkie pęsety są najlepszym przyjacielem szefa kuchni, jeśli chodzi o mniejsze elementy potrawy.

– Pędzel – za pomocą pędzla i sosu pomaluj szeroki pasek na talerzu. Możesz użyć zwykłej łyżki do puree i gęstych sosów. Na talerz wyłożyć porcję sosu, a następnie szybko przeciągnąć łyżką przez sos. Linie dodają ruchu i wizualnego zainteresowania.

– Nóż do obierania – I nie zapomnij o swoim niezawodnym nożu do obierania. Możesz go użyć do wyrzeźbienia pięknych kwiatów z owoców lub warzyw.

Ułóż talerze – zamów

Ładnie ułożyć jedzenie, dodatek z warzywami

Znasz już podstawowe elementy do ułożenia talerza. W takim razie wypróbujmy te zasady!

Czego potrzebujesz:

– Biały talerz

– Wszystkie potrzebne narzędzia: łyżki, noże, butelka do dekoracji, pęseta itp..

– szmata lub ręcznik papierowy

Krok 1: Najpierw wyobraź sobie, jak wszystkie elementy można harmonijnie połączyć. Gdzie umieścisz warzywa w stosunku do kawałka steku lub fileta z kurczaka? Jak prezentowany jest sos?

Ułóż stek z puree ziemniaczanym Instrukcje

Krok 2: Oto prosty pomysł dla początkującego: umieść główny element na środku talerza, a następnie zbuduj wokół. Zwróć uwagę na ilość jedzenia i wypełnij tylko około dwóch trzecich talerza.

Krok 3: Baw się wszystkimi elementami, aż uzyskasz spójną wizualnie i zrównoważoną prezentację. W tym celu należy łączyć tekstury, dodawać kolor, mieszać smaki i tworzyć wysokość.

Krok 4: dodaj sos oraz dodatki.

Krok 5: zaprezentuj czysty talerz, wycierając krawędź czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Talerzowe narzędzia do serwowania pęseta szczotka łyżka butelka

Potraktuj porcję talerza jako grę. Zrelaksuj się i uwolnij swoją kreatywność. Ekskluzywne jedzenie charakteryzuje się przede wszystkim doskonałym smakiem – a nie wyszukaną prezentacją.

Ułóż talerz puree z czarnego łososia