Projektowanie wnętrz

Jakie ściany malujesz? Porady i pomysły na kolorowe ściany w mieszkaniu

kolorowe ściany do salonu fioletowa wyciszona szara sofa

Kolorystyka ścian wpływa na nasze samopoczucie i może całkowicie zmienić wygląd pomieszczeń. Dzięki celowemu wykorzystaniu kolorów ścian możesz sprawić, że pomieszczenie będzie się wydawać większe lub mniejsze. Na przykład, jeśli wszystkie ściany są pomalowane na ten sam kolor, wizualnie zbliżą się do siebie, a pokój będzie wydawał się mniejszy. Z drugiej strony pojedyncze kolorowe ściany przyciągają wzrok i mogą nadać pomieszczeniu wizualną głębię. Dowiedz się, które ściany w pomieszczeniu najlepiej pomalować i poznaj 10 zasad wyboru kolorów ścian!

Musisz wziąć to pod uwagę przy wyborze koloru ściany

Pomaluj 2 ściany w kolorze różowej przedniej ściany pomarańczowy salon nowoczesny

Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze koloru.

1. Zasada światła dziennego

Zdziwiłbyś się, jak różne są kolory w świetle dziennym i sztucznym! Przy wyborze koloru w sklepie z narzędziami szczególnie ważne jest przyjrzenie się próbce koloru w świetle dziennym. Sztuczne światło, zwłaszcza świetlówki w sklepach ze sprzętem, zmieniają kolory.

ściana w kolorze sufitu biały salon brązowa sofa ściana z cegły

2. Na miejscu

Zamów próbkę koloru i przetestuj efekt odcienia bezpośrednio na ścianie, na której ma być zastosowany. Najpierw nałóż odrobinę farby na najjaśniejszą, a następnie najciemniejszą część ściany. Po wyschnięciu farby zobacz, jak działa najpierw w świetle dziennym, a następnie w świetle sztucznym. Dzięki temu zabiegowi możesz ocenić, jak ten kolor będzie wyglądał w Twoim pokoju. Upewnij się, że ten sam kolor ściany będzie wyglądał inaczej w dwóch różnych pomieszczeniach.

kolorowe ściany sypialnia lawenda biały sufit w stylu wiejskim

3. Zasada fryzjera: 2 odcienie jaśniejsze

Fryzjerzy stosują tę zasadę przy wyborze farby do włosów. Po wybraniu odpowiedniego odcienia z palety kolorów, weź odcień lub dwa jaśniejsze. Kolor na karcie kolorów zawsze wydaje się jaśniejszy, ponieważ obszar jest mały. Ten sam kolor na dużej powierzchni będzie wydawał się ciemniejszy.

kolorowa ściana zielona mięta szałwia biała kuchnia jadalnia

4. Zasada powierzchni ściany

Weź pod uwagę powierzchnię ściany. Kolor wydaje się jaśniejszy na gładkiej powierzchni niż na szorstkiej powierzchni teksturowanej.

kolorowa ściana za łóżkiem szaro-niebieskie białe łóżko

5. Połysk/mat

Wybierając matowy odcień, musisz wiedzieć, że wybrany kolor będzie wydawał się cieplejszy. Ten sam kolor w błyszczącym wykończeniu będzie wyglądał chłodniej!

kolorowe ściany do pokoi dziecięcych za telewizorem zielone

6. Zasada trzech kolorów

Nie używaj zbyt wielu kolorów we wnętrzu. W tym przypadku „mniej znaczy więcej”. Wybierz trzy kolory i użyj ich w proporcji: 70% / 20% / 10%. Jeśli chcesz używać tylko dwóch kolorów, wybierz 70/30 i unikaj 50/50.

kolorowa ściana za telewizorem turkusowy biały sufit salon jasne drewniane meble

7. Wstaw jeden kolor trzy razy

Złota zasada w aranżacji wnętrz mówi: jeśli wybierze się kolor, to należy go trzykrotnie zastosować w pomieszczeniu. Na przykład: niebieska ściana, niebieskie poduszki na sofę i niebieskie wazony. Kolory mogą się różnić, jednak ważny jest sam kolor.

kolorowa ściana w kuchni pomarańczowa jasnoszara biała szafki

8. Zasada kontrastu

Stwórz kontrasty w obiekcie. Na przykład czerń i biel tworzą popularną, kontrastową kombinację kolorów. Nic nie podkreśla białego wnętrza poza kilkoma czarnymi elementami: ramkami na zdjęcia, świecznikiem czy lampą.

Antracytowy efekt tynku ściennego kolorowy ceglany ścienny aksamitny fotel gigantyczny zegar ścienny

9. Zasada różnych struktur

Jeśli lubisz monochromatyczny, jednokolorowy styl, użyj różnych tekstur i wzorów. Mieszaj różne tkaniny: adamaszek, żakard, aksamit, satyna itp. Pomimo zastosowania jednego koloru, różne struktury sprawiają, że wnętrze nie jest monotonne i nudne.

kolorowa ściana szara sypialnia za łóżkiem drewniane łóżko kolorowe poduszki

10. Zasada unikania czystych kolorów

Wybierając kolor do wnętrza, unikaj czystych kolorów, czyli bez mieszania z innymi kolorami. Ta zasada dotyczy również koloru białego. Wbrew wszelkim oczekiwaniom czysta biel jest trudnym kolorem, ponieważ w świetle dziennym zmienia kolor na niebiesko-szary. Dzięki temu wnętrze będzie tak przytulne, jak sala operacyjna. Jeśli chcesz zrezygnować z kolorowych ścian, wybierz waniliowy lub jasnoszary.

Czy kolorowe ściany wciąż są??

kolorowe ściany kuchnia fioletowy szary aneks kuchenny

Wybór kolorów ścian nie powinien ograniczać się do ulubionej palety kolorów i jej nasycenia. Kolorowe ściany mogą wpływać na nasz nastrój i wprowadzać w dobry nastrój. W zakresie mechanizmów percepcji można również tworzyć iluzje optyczne, które wpływają na sposób postrzegania otoczenia. Nie chodzi więc tylko o trend, ale o zasady projektowania wnętrz i teorię koloru.

schwalfzimmer kolorowe ściany efekt pokoju regulują promocje pokoju krem ​​fuksja

Te złudzenia optyczne pomagają modelować pomieszczenie o kiepskich proporcjach w taki sposób, że wydaje się ono bardziej harmonijne. Jeśli jednak nie użyjesz prawidłowo farb do ścian, uzyskasz również odwrotny efekt: proporcje pomieszczenia mogą być niedowidzące.

Przed przystąpieniem do planowania kolorystyki pomieszczeń szczególnie ważne jest bliższe zapoznanie się z tym tematem. Zasada złudzenia optycznego, którą można osiągnąć za pomocą kolorów, od dawna znana jest projektantom i dekoratorom. Poniżej podsumowaliśmy niektóre z ich wypróbowanych i prawdziwych sztuczek.

Którą ścianę malujesz, aby wizualnie skrócić długie pomieszczenie??

kolorowe ściany w kuchni czerwona wanilia spadzisty dach przednia ściana biała aneks kuchenny

Aby wizualnie zmienić proporcje długiego i wąskiego pomieszczenia, pomaluj ścianę frontową lub najdalsze ściany na ciemniejszy kolor. To optycznie „przyciągnie” ściany bliżej siebie, a przestrzeń stanie się proporcjonalna. Ta technika jest najczęściej stosowana w projektowaniu przedpokoju.

Wydłuż optycznie pokój

kolorowa ściana naprzeciwko okna czarny salon sowa abstrakcyjna

Jeśli jedna ze ścian w pomieszczeniu jest pomalowana na ciemniejszy kolor, powoduje to jej optyczne „odsunięcie”. Należy jednak pamiętać, że ciemna ściana wymaga światła. W pomieszczeniach zalanych światłem, np. od południa lub zachodu, ścianę naprzeciw okna można pomalować na ciemno. W pomieszczeniach, które nie są bardzo jasne, ściana naprzeciwko okna powinna być biała, aby mogła odbijać wystarczającą ilość światła.

Ustaw akcenty mocnymi kolorami

kolorowe ściany efekt pokoju szałwia zielone okno biała podłoga

Jeśli pomalujesz profil ramy niszy lub wykusza na ciemny kolor, widz zawsze skupi na nim swoją uwagę. Podobny efekt można osiągnąć malując ścianę na kolor. Jest to również dobra opcja na ścianę kominową.

Zaprojektuj kolorowe ściany z paskami

kolorowe ściany w przedszkolu pistacjowe zielone pionowe pasy playhouse

Pionowe paski tworzą smukłą sylwetkę. Poziome paski sprawiają, że jesteś szeroki. Dotyczy to również projektu ściany. Pionowe paski wizualnie podnoszą sufit i nadają pomieszczeniu lekkości. Z drugiej strony poziome paski wizualnie powiększą przestrzeń. Unikaj jednak malowania w ten sposób całego wnętrza, wybierz tylko jedną ścianę. Ważną rolę odgrywa również szerokość pasków. W zależności od pożądanego efektu mogą być od prążków do ciężkich pasków blokowych.

Kolorowe ściany ze skośnymi sufitami – tak lub nie?

Kolorowe ściany pochyły sufit jasnoniebieski sufit naklejki podłogowe ptaki pokój młodzieżowy

Skośne sufity powinny być pomalowane na ten sam kolor co ściany, aby nie zmniejszać wizualnie przestrzeni. Jeśli strych jest niski, będzie wyglądał wyżej, jeśli pomalujesz ściany i sufit na jasnoniebiesko. Niebieski kolor tworzy iluzję większej przestrzeni poprzez skojarzenie z nieskończonym niebem.

kolorowe ściany nowoczesne odcienie pomarańczy ściana kominkowa xxl fototapety za sofą

Więcej porad:

  • Jeśli chcesz tapetę i kolorową ścianę w pokoju, kolor ściany należy powtórzyć na tapecie.
  • Kontrastowe kolory mają być zastosowane na sąsiednich ścianach.
  • W otwartej przestrzeni dziennej można oznaczyć kolorami poszczególne strefy, np. B. jeden kolor do siedzenia i inny do kuchni.
  • Aby stworzyć wrażenie trójwymiarowości w pomieszczeniu, baw się połączeniem błyszczących i matowych powierzchni zamiast kolorów.

kolorowe ściany brązowy pomarańczowy salon przedpokój

kolorowe ściany łazienka wanilia kremowoszary

kolorowe ściany w przedpokoju beżowe brązowe białe sufity

kolorowe ściany nowoczesna szara sofa narożna do salonu

kolorowe ściany różowe białe żółte akcenty namiot tipi