Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Tak długi, wąski ogród stał się ogrodowym rajem!

Projekt wydłużonej, a jednocześnie niezbyt szerokiej posesji jest zawsze wyzwaniem. Dzięki kilku sztuczkom projektowym nawet długi, wąski ogród nie może wyglądać jak wąż. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak architekci krajobrazu uporali się z problemem związanym z tym projektem.

Długi, wąski ogród: plan i projekt

projekt ogrodu długi wąski widok na ogród z salonu na taras

38 metrów długości i 6 metrów szerokości – działka ta wymagała przemyślanego zagospodarowania ogrodu. Architekci krajobrazu zdecydowali się na okrągłe kształty i zakrzywione ścieżki, które tworzą wizualną równowagę z wydłużonym planem ogrodu. Faliste, zaokrąglone kształty ścieżek i kwietników nie tylko pozwalają wodzić spojrzeniu na wprost, ale także wysyłają nas w wizualną podróż.

planowanie ogrodu długi wąski ogród z salonem i jadalnią na świeżym powietrzu

O projekcie:

Kto tu mieszka: rodzina z córką

Gdzie: Londyn, Wielka Brytania

Rozmiar parceli: 6,25 mx 38 m

Architekt krajobrazu: Kate Eyre Garden Design

Rok realizacji: 2017

Koszty projektu: 50 001-75 000 £ (około 55 000-83 000 euro)

Zdjęcia: Paul Debois

Gdy właściciele kupili dom wraz z posiadłością, ogród od kilku lat nie był pielęgnowany i był już zarośnięty. Przekonaj się, jak długi, wąski ogród może stać się ogrodowym rajem!

Małe widoczne bariery sprawiają, że nieruchomość wydaje się szersza

długie wąskie pomysły na ogród, jak podzielić pas ogrodowy na różne obszary

Właściciele zwrócili się do architekta krajobrazu Kate Eyre z zadaniem stworzenia ogrodu, który wyglądałby nowocześnie, a jednocześnie wyglądałby jak kawałek natury. Długa posiadłość została podzielona na kilka obszarów, które optycznie oddzielone są od siebie różnymi elementami konstrukcyjnymi.

Salon na świeżym powietrzu

Jaśminowe rośliny pnące w betonowych podniesionych łóżkach

Trzeba było dopasować kształt ogrodu, aby nie wyglądał na zbyt długi i płaski. Udało się to osiągnąć poprzez zabawę kształtami i materiałami. Lewa strona tarasu wyłożona jest płytkami zewnętrznymi, a prawa parkietem. Łuk, który tworzy granicę między dwoma materiałami, przyciąga wzrok i zwodzi patrzącego.

duże lustra sprawiają, że wąski ogród wydaje się szerszy

Bezpośrednio za domem utworzono zewnętrzny salon, w którym w ciągu dnia można cieszyć się słońcem. Duże lustra na ogrodzeniu naprzeciwko siedziska stwarzają wrażenie pewnej głębi przestrzennej.

Pomiędzy lustrami znajdują się betonowe donice z jaśminem chińskim (Trachelospermum jasminoides), które również dodają nowego wymiaru ogrodowi. Pnącze ma wiecznie zielone liście i cudownie pachnące białe kwiaty, które można zobaczyć od maja do sierpnia.

Jadalnia na świeżym powietrzu

długi, wąski stół ogrodowy i betonowe podniesione łóżko z roślinami

Kolejnym „pokojem” w ogrodzie jest jadalnia na świeżym powietrzu, która znajduje się obok strefy wypoczynkowej. Obok stołu ustawiono otynkowane podniesione łóżka na fioletowe dzwonki i bukszpanowe kule.

stworzyć długi, wąski ogród z tarasem grillowym i jadalnią

W pobliżu jadalni ustawiono również grill, na którym można grillować mięso i kiełbaski. Grill został zbudowany jak najdalej od domu, aby dym i zapachy nie dostawały się do wnętrza.

Klon japoński Acer palmatum 'Bloodgood' jako atrakcja

W pobliżu domu część ogrodzenia ogrodowego wykonana jest z poziomych listew drewnianych. Dzięki temu salon i jadalnia wydają się bardziej otwarte, a światło słoneczne może przenikać przez szczeliny.

Pomysły na sadzenie

Japoński klon Acer palmatum i Heuchera tworzą akcenty swoimi czerwonymi liśćmi

Kwitnące fioletowe dzwonki (Heuchera) posadzono również przy schodach prowadzących na kolejny poziom ogrodu.

W nowoczesnym ogrodzie popularne są trawy ozdobne, żwir i klon japoński

W zacienionej części ogrodu zasadzono klon japoński (Acer palmatum ‘Bloodgood’). Ze względu na swoją wysokość wizualnie skraca również wydłużoną właściwość. Obok jest pasiaste łóżko z meksykańską trawą pierzastą (Stipa Tenuissima).

Kamyczki tworzą ładny kontrast z trawą

stwórz długi, wąski ogród z trawnikiem i kwietnikami

Trawnik stanowi trzecie „pomieszczenie” w ogrodzie. Po prawej stronie widzimy szpaler gadzich drzew (Photinia x fraseri). Te odporne na zimno, zimozielone krzewy dobrze rosną w cieniu, a ich czerwonawe liście to całoroczna rozkosz.

Kolory dominujące w ogrodzie to ciemnoróżowy, pomarańczowy i biały

projekt długiego, wąskiego ogrodu ze żwirem i trawami ozdobnymi

Posadzono natomiast hortensje śnieżne ‘Annabelle’ (Hydrangea arborescens) i magnolie wielkokwiatowe (Magnolia grandiflora). Dzięki swoim spektakularnym białym kwiatom przyciągają wzrok w ogrodzie.

Studio fitness z leżakami na końcu długiego ogrodu

Na samym końcu długiego ogrodu powstała domowa siłownia. Jest też inny obszar z kamykami. Na leżakach właściciele cieszą się słońcem, które rano dociera do tej części ogrodu. Czerwony len nowozelandzki (Phormium tenax ‘Sundowner’) o ostrych, mieczowatych liściach przyciąga wzrok na kwietniku.