Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Sadzenie taczki: pomysły z kwiatami, ziołami i roślinami ozdobnymi z liści

Stara taczka jest zepsuta? Nie wyrzucaj ich! Podamy Ci kilka pomysłów, jak prawidłowo posadzić zardzewiałą i zepsutą taczkę. Stwórz ogródek ziołowy, zadbaj o kwitnienie letnimi kwiatami lub ustaw akcenty ozdobnymi bylinami ulistnionymi.

Sadzenie drewnianej taczki: letnia dekoracja z kwiatami do ogrodu

Drewniane taczki do sadzenia kwiatów na lato

Lato, słońce i kwitnące kwiaty w ogrodzie: o tym marzy każdy hobbystyczny ogrodnik. Oczywiście we własnym raju ogrodowym nie może zabraknąć odpowiedniej dekoracji ogrodowej. Drewniana taczka pełna letnich kwiatów tworzy atmosferę prawdziwego wiejskiego domu i szczególnie harmonijnie komponuje się z naturalnym i wiejskim ogrodem. Aby wyróżnić się jeszcze bardziej, możesz pomalować go na akcentujący kolor. Alternatywnie możesz pozostawić starą taczkę bez leczenia. Z czasem rozwinie się lekka patyna, która jeszcze lepiej podkreśli rustykalny wygląd ogrodu.

Posadź małe taczki i połącz je z innymi doniczkami

Wtedy pojawia się pytanie, gdzie postawić taczkę. Idealne miejsce na drewnianą taczkę jest w pełnym słońcu lub półcieniu. Nieleczone drewno może wchłonąć wodę, a następnie ponownie ją uwolnić. Położenie w cieniu jest zatem niekorzystne, ponieważ drewno może zacząć pleśnieć.

Taczka ozdobna do sadzenia wybierz wskazówki

W zależności od tego, czy chcesz posadzić dużą czy małą taczkę, możesz ją kreatywnie wystawić. Duża taczka przyciąga wzrok i dlatego powinna być umieszczona na środku grządki, między wysokimi trawami ozdobnymi lub innymi roślinami ozdobnymi z liści. Mała taczka może stworzyć stylowy zestaw z dekoracjami ogrodowymi w stylu vintage.

Prawidłowo posadź drewnianą taczkę

Taczki drewniane prawidłowo sadząc pomysły

Przed posadzeniem drewnianej taczki należy wybrać odpowiednie kwiaty, liście ozdobne i okrywową. Wybierz rośliny, które mają podobne wymagania pod względem lokalizacji i gleby. Alternatywnie możesz umieścić każdy rodzaj roślin w worku do sadzenia, a następnie ułożyć je obok siebie na taczce. Te torby na rośliny są wykonane z plastiku lub juty i bardzo dobrze rosną tam zioła, kwiaty, a nawet warzywa. W centrum ogrodniczym często określa się je mianem worków na rośliny. Aby rośliny kwitły przez długi czas, dobry drenaż jest absolutną koniecznością. Wywierć kilka otworów w dnie taczki i ułóż podłogę kawałkami gliny lub żwiru, aby umożliwić odpływ wody deszczowej.

Roślin zardzewiałe taczki

Zardzewiałe pomysły na rośliny taczki na kwiaty

Jeśli chcesz posadzić starą zardzewiałą taczkę, powinieneś wybrać miejsce w półcieniu lub cieniu. Metal szybko się nagrzewa, woda szybko wyparuje, a kwiaty mogą obumrzeć. Ponadto rdza z czasem ulega rozkładowi, następnie może dostać się do gleby i zostać wchłonięta przez korzenie roślin. Aby temu zapobiec, wyłóż zardzewiałą taczkę plastikową folią.

Posadź taczkę ziołami i warzywami

Posadź zardzewiałe taczki i ustaw je jako akcent na kwietniku

Na zardzewiałej taczce można również sadzić różne warzywa lub ogródki ziołowe, o ile wyściełasz je folią do oczka wodnego. Zioła zdecydowanie lepiej poradzą sobie z mniejszą objętością gleby. Połącz zioła z regionu śródziemnomorskiego, ponieważ mają podobne wymagania co do gleby i lokalizacji.

Dekoracja ogrodowa z taczkami i roślinami jednorocznymi

Zepsute wskazówki dotyczące sadzenia taczek

Alternatywnie możesz umieścić rośliny jednoroczne na taczce. Masz więc możliwość przesadzania taczki w każdym sezonie ogrodowym. W centrum ogrodniczym możesz wybrać odpowiednią mieszankę nasion. Sadząc należy przestrzegać tych samych zasad, które obowiązują również przy sadzeniu doniczek: między roślinami, roślinami okrywowymi i płożącymi należy pozostawić odstęp co najmniej 15 cm przy krawędziach, równomiernie rozłożyć kwiaty na taczkach, luki wypełnić ozdobnymi liśćmi, posadź wysokie trawy ozdobne z tyłu.

Zasadź zepsutą taczkę

zepsute pomysły na rośliny taczki do dekoracji ogrodowych

Możesz pomalować starą taczkę lub kreatywnie ją wystawić. Ale jak posadzić zepsutą taczkę? Jeśli nie jest już w pozycji pionowej, możesz oprzeć ją o drzewo. Następnie posadź kwiaty przed taczką, aby uzyskać ładny efekt.

zepsute pomysły na sadzenie taczek na klombie

Możesz również użyć przewróconej taczki jako akcentu na klombie. Aby uzyskać maksymalny efekt, wybierz tylko jeden rodzaj kwiatu w różnych kolorach.

napraw i przesadź zepsutą taczkę

Jeśli taczka jest zardzewiała, jest to niebezpieczne dla zwierząt domowych i małych dzieci. W takim przypadku nie masz innego wyjścia, jak przemalować i naprawić. Powinien przynajmniej być stabilny na podłodze. Sprawdź, czy może się przewrócić.

Sadzenie starych taczek: jakie rośliny?

Stare pomysły na rośliny taczki dla lokalizacji i roślin

Ale co właściwie można posadzić na taczce? Nie ma ograniczeń dla własnej wyobraźni. Ponieważ jednak stara taczka ma wygląd vintage, lepiej unikać skalnego ogrodu lub innego minimalistycznego projektu. Wybierz więc kwiaty i rośliny, które pasują do wiejskiego ogrodu.

Kwiaty roczne:  Tulipany, petunie, werbeny, begonie, niebieskie stokrotki, kwiaty wachlarzowe, pelargonie, maki kalifornijskie, czarnooka Susan i inne.

Roczne trawy ozdobne: Czerwona trawa czyścik do lamp, proso ozdobne

Zioła roczne: Bazylia, koperek, rozmaryn

Taczka z ozdobnymi roślinami ulistnionymi

Małe taczki sadzą pomysły z ozdobnymi liśćmi

Kwiaty jako akcent na taczce przy drzwiach wejściowych

Posadź taczkę hortensjami i bluszczem

Jadalne kwiaty w starej taczce

Sadzenie taczki kwiatami jadalnych fiołków

Petunie są łatwe w pielęgnacji i nadają się do sadzenia taczek

Stare pomysły na sadzenie taczek na kwiaty

Roślina ozdobna taczka

Taczka do sadzenia Jakie rośliny

Roślina ozdobna drewniana taczka

Dekoracyjna taczka do sadzenia pomysłów