Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Sadzenie dużych donic: pomysły na kombinacje roślin

Kombinacje dużych sadzarek-Heuchera-Lobelia-Monet-hange-verbene-karła-głóg

Donice ozdobne to atut każdego domu i balkonu. Duża sadzarka ale bardziej nadają się do przestronnych obszarów, takich jak taras w ogrodzie i mogą szybko upiększyć nagie narożniki. Mogą również służyć jako ekrany prywatności lub chować kubły na śmieci. Jednak właściwe sadzenie jest szczególnie ważne, aby duże donice były jednocześnie funkcjonalne i fascynujące. Przeczytaj nasze porady i wskazówki dotyczące udanych kombinacji roślin i spójrz na wspaniałe przykłady!

Sadzenie dużych donic – sztuczka

Sadzenie dużych donic-Trawa ozdobna-Carex-Ice-Dance-Heuchera-Pudding śliwkowy-Lisimachia-nummularia-Penny-zioło

Wybór odpowiednich roślin jest szczególnie ważny przy sadzeniu dużych donic. Nie tylko muszą mieć takie same wymagania dotyczące światła, powietrza i wody, ale muszą też dobrze wyglądać razem. Masz do wyboru różne opcje:

– Te same rodzaje roślin, różne kolory

– Ten sam kolor, różne rośliny

– Wariacje na wspólny temat, taki jak Morze Śródziemne itp..

Szczególnie udaną sztuczką przy łączeniu roślin w duże donice jest koncepcja „Thriller, Filler, Spiller”. Oznacza to, że jedna roślina będzie atrakcją, jedna jako wypełniacz szczelin i jedna, która wisi nad krawędzią. Do „thrillera” można wybrać dość wysoką roślinę, taką jak lilie canna, len nowozelandzki lub długopis lub trawa fontannowa. Spójrz na poniższe przykłady, a zrozumiesz lepiej koncepcję.

Sadzenie dużych donic – przykłady udanych kombinacji

Duża sadzarka -roślina-Nowozelandzka-len-Phormium-Pennywort

W dużej donicy: phormium, wąkrota aureola ‘Aurea’, truskawka, białe dalie i begonie, żółte koszyczki peleryny.

W średniej wielkości donicy: jasnożółte koszyczki z peleryną pośrodku, żółty Calibrachoa „Million bells” i mały gruby liść.

ładny kolor i optyczna wysokość

drewno-koryto-ogród-sadzenie-Euphorbia-Ascot-Tęcza-Chryzantemy

W środku proso perłowe (Pennisetum glaucum). Wiecznie zielony wilczomlecz Euphorbia Ascot Rainbow, sombrero w kapeluszu przeciwsłonecznym, rdzawe chryzantemy i wieczna lukrecja dopełniają aranżacji.

Kontrast między fioletowym a żółtym

Acer-circinatum-Little-Gem-Heuchera-Zwergkonifer-Libertia-ixioides-Vinca-maculata

To także fajna aranżacja dla dużych donic. Składa się z klonu karłowatego, fioletu doliny z fioletowymi liśćmi, iglaka karłowatego, Libertia ixioides Goldfinger i wiecznie zielonego „Maculata”. Jak widać, w wannie z roślinami powstały różne poziomy. Najwyższe rośliny znajdują się z tyłu, a niższe z przodu.

Lilie Canna i phormium w środku donic

roślina doniczka-duża-roślina-kombinacja-formium-słodki-ziemniak-winorośli-lilie

Canna to kochająca słońce roślina, która doskonale nadaje się do stanowisk nasłonecznionych. Możesz także tworzyć piękne tekstury i tworzyć kombinacje z trawami. Możesz nie tylko sadzić bardzo wysokie doniczki z roślinami na różnych wysokościach, jak wyjaśniono powyżej. Wykorzystaj wysokość doniczek i wybierz rodzaje, które opadają i ozdobią doniczki z zewnątrz.

Lilie Canna jako atrakcja

Duża sadzarka-sadzenie-sztuczka-układ-wysoka

Tutaj możesz zobaczyć kolejne wspaniałe zastosowanie canny. Ponieważ rośnie bardzo wysoko, może stanowić tło aranżacji lub może być wybrana jako środek, dzięki czemu wokół niego sadzisz niższe kwiaty. W powyższym przykładzie wybrano białe okazy kwitnące, w tym petunie, a także trawy ozdobne i rośliny wiszące. Duża donica jest zaprojektowana dookoła.

Bluszcz, kolorowa pokrzywa i paprocie

sadzarka-pomysły-nasadzenie-bluszcz-paprocie w kolorze bluszczu

Ponieważ bluszcz pięknie rośnie, możesz go użyć jako rośliny okrywowej lub wypełniacza luk w doniczce. Paprocie w tym samym kolorze ponownie dodają tekstury, a rośliny z kolorowymi liśćmi mogą dodać akcenty. Kolorowe pokrzywy takie jak tutaj lub kwitnące begonie wspaniale nadają się i tworzą przyjemną atmosferę.

piękne połączenie roślin na każdy taras

Letnia-bulew-czyściciel-trawa-kocanka-calibrachoa-crossanda-alternanthera-szparagi paproć

W tej kompozycji na lato połączono czystszą trawę pennon z kocanką, Calibrachoa crossanda, Alternantherą i paprocią szparagową. Użyto prostokątnego wiadra, w którym naprzemiennie sadzone były rośliny, z trawą tworzącą środek i tło. Zapraszam do zabawy kolorami podczas tworzenia aranżacji.

łączyć ciemne i jasne odcienie

Duże donice: rośliny-kombajn-geranium-czyszczarka do lamp-trawa

W tej roślinnej aranżacji z powodzeniem połączono ze sobą jasne i ciemne kolory. Tutaj również można znaleźć czystszą trawę, która wystaje pośród innych, gęstych roślin. Pelargonie można również znaleźć i zachwycać nie tylko kolorowymi liśćmi, ale także atrakcyjnymi kwiatami przez cały sezon.

Odmiany roślin zwisające z krawędzi donicy

duże-sadzenie-sadzenie-duża-głębokość-wiszące-rośliny

Rośliny wiszące można doskonale wykorzystać na elewacjach domów i wykorzystać jako dekorację. Jeśli zaplanowałeś skrzynkę na kwiaty przed każdym oknem, możesz spokojnie rozważyć tego typu rośliny. Na przykład wybierz dwa gatunki o różnych kolorach liści i połącz je z kwitnącymi okazami, które rosną w tle.

Drzewo iglaste w wiadrze

Donice duże - rośliny - heuchera - trawa ozdobna - sosna karłowata

Możesz nawet użyć drzew iglastych do dużych donic. Aranżacje nie zawsze muszą składać się z wielu rodzajów roślin. W zależności od wielkości rośliny trzy mogą wystarczyć, jak w tym przypadku. W tle widać kosodrzewinę, a przed nią heucherę i trawę ozdobną. Oczywiście te typy można również zastąpić innymi.

duże-doniczki-sadzenie-kuchenne zioła-śródziemnomorskie

A jeśli chcesz nie tylko uzyskać dekoracyjną korzyść z aranżacji pojemników, możesz użyć roślin ziołowych. Możesz połączyć je z sałatkami lub innymi warzywami i nie tylko przyciągnąć wzrok, ale możesz również cieszyć się niedługo na zbiory i cieszyć się produktami z własnego ogrodu. Tutaj też można świadomie zdecydować się na rośliny z kolorowymi liśćmi, aby aranżacja wanny wyglądała jeszcze ciekawiej.

duży wypełniacz do sadzenia w kolorze pokrzywy

Są kolorowe pokrzywy w szerokiej gamie kolorów. Więc ma sens tylko łączyć je ze sobą. Stwórz bujną kompozycję lub posadź tylko dwa do trzech okazów i wypełnij luki dowolnymi kwitnącymi lub zielonymi gatunkami roślin, tak jak to zrobiono w tym przykładzie. Do tego celu nadają się również rośliny okrywowe.

duże-do-sadzenia-kolorowe-kombinacje-roślin

Zasadniczo możesz użyć dowolnego rodzaju rośliny, która nadaje się również do dużych donic, a także możesz coś wymyślić. Nasze przykłady są dla inspiracji i szybkiego przeglądu niektórych z najpopularniejszych typów, których możesz użyć.

duże-do-sadzenia-do-sadzenia-rośliny-kochające-cień

duże-donice-roślin-roślin-roślin-równych-warunkach-kombajn

duże-kostki-roślin-roślina-petunia-caladia-paszcza lwa

duże-doniczki-roślina-nowozelandzka-len-formium-middle

duże-doniczki-roślina-lnu nowozelandzkiego-Phormium-heuchera-odmiany-ozdobne-trawy

duże-nasadzenia-doniczki-sadzenie-caladia-słodki-ziemniak-winorośli

duże-do-sadzenia-do-sadzenia-wysokie-rośliny-wiszące-odmiany-roślin

duże-doniczki-rośliny-podświetlanie-wypełniacz luk

duże-sadzenie-donice-sadzenie-kolorowe-pokrzywa-czyszczenie lamp-trawa-słodki ziemniak-winorośli