Dom i ogród

Plac zabaw w ogrodzie – te 40 fajnych pomysłów na majsterkowanie obiecuje zabawę na świeżym powietrzu

plac zabaw do ogrodu piaskownica plac zabaw ławka ogrodowa

Ciepła pogoda zachęca do relaksu w ogrodzie. Szczególnie dzieci nie mogą się doczekać nadchodzącego lata i lubią przebywać na świeżym powietrzu. Oczywiście jest dwa razy więcej zabawy, gdy jest wyposażony w liczne udogodnienia, takie jak zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa, domek do zabaw, własnoręcznie zrobiona kuchnia błotna i piaskownica. Przy odrobinie umiejętności każdy może sam zbudować plac zabaw do ogrodu. Jako inspirację proponujemy 40 projektów przyjaznych dzieciom terenów zewnętrznych. Daj się zainspirować, a może znajdziesz pomysł, który sam zrealizujesz!

Stwórz bezpieczny plac zabaw dla ogrodu

plac zabaw na kij piankowy do ogrodu, sam stwórz sprzęt do zabawy

Trudno w to uwierzyć, ale nadal prawdziwe – istnieje ryzyko kontuzji we własnym ogrodzie. W przeciwieństwie do przedszkola i placu zabaw w publicznym parku, gdzie dzieci zawsze bawią się pod opieką, często są zostawiane same na własnym terenie na świeżym powietrzu. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć wypadków. Przemyślana koncepcja ogrodu i bezpieczny plac zabaw są więc absolutną koniecznością. Również ważne – dzieci powinny trzymać się reguł gry.

Pierwszym krokiem do stworzenia ogrodu przyjaznego dzieciom jest wykonanie szkicu. Ułatwia to identyfikację niebezpiecznych miejsc – źródła wody takie jak baseny, beczki deszczowe i oczka wodne powinny być ogrodzone, aby dzieci nie miały do ​​nich dostępu. Lepiej zrzucić niestabilne drzewa. Możesz oznaczyć trujące rośliny znakiem lub je usunąć. Po wykonaniu tych wstępnych prac możesz użyć szkicu, aby wybrać odpowiednią lokalizację placu zabaw dla ogrodu.

Właściwa lokalizacja na plac zabaw do ogrodu

plac zabaw dla ogrodu dom zabaw drewno okno budować

Odpowiednie miejsce znajduje się na trawniku i jest osłonięte od ulicy płotem lub kamiennym murkiem. Ważne jest również to, że zawsze możesz obserwować bawiące się dzieci – nawet gdy odpoczywasz na tarasie lub przygotowujesz jedzenie w kuchni. Należy również pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed wiatrem i słońcem. Minimalna odległość 4-5 metrów do sąsiedniego domu ma sens.

Wybierz odpowiedni do wieku sprzęt na plac zabaw w ogrodzie

plac zabaw dla ogrodu domek do zabawy piaskownica ławka ogrodowa zabawki

Większość producentów oferuje gotowe systemy placów zabaw, które łączą kilka urządzeń do placów zabaw, ale jest to raczej niekorzystne. Lepiej wybierać tylko urządzenia odpowiednie do wieku. Dla małych dzieci do 3-4 roku życia odradza się korzystanie z huśtawki, trampoliny czy zjeżdżalni – zamiast tego można zdecydować się na domek do zabawy, piaskownicę i sprężynową huśtawkę. Różne gry, takie jak kręgle, mogą uzupełnić plac zabaw. Na zdjęciu powyżej – ławka ogrodowa została zamieniona na piaskownicę.

plac zabaw dla kręgielni ogrodowej zbuduj sam

Na starsze dzieci (od 5 roku życia) czeka domek na drzewie ze ścianką wspinaczkową, zjeżdżalnią, karuzelą i huśtawką. Ponadto dzieci w wieku szkolnym lubią bawić się w gry równowagi, takie jak niebo i wysokość, uwielbiają wiszące mosty i potrzebują własnego królestwa (na przykład wspomnianego domku na drzewie lub domku zabaw). Systemy te dają możliwość odwrócenia uwagi aktywnych dzieci od niebezpiecznych miejsc (wysokie drzewa, rośliny z cierniami itp.). W poniższej galerii zdjęć znajdziesz różne projekty ogrodów na place zabaw na świeżym powietrzu – daj się zainspirować.

Wielkoformatowy plac zabaw do ogrodu

plac zabaw ogród statek kosmiczny huśtawka dzieci kręgle domek zabaw

Szczególnie duże rodziny będą entuzjastycznie nastawione do powyższego projektu – niczego nie brakuje w tym ogrodzie. Projekt został zainspirowany filmem Kowboje i Indianie – temat jest interpretowany w sposób przyjazny dzieciom. Statek kosmiczny po lewej to przytulna altana, w której maluchy mogą się zrelaksować. Domek po prawej oferuje miejsce do przechowywania piłek, zabawek i akcesoriów. Trawnik zaprasza do gry w kręgle lub piłkę nożną a na słonecznym tarasie znajdują się trzy małe dziecięce stoliki z przyborami malarskimi.

plac zabaw ogród plac zabaw huśtawka statek kosmiczny

Dzięki farbie, taśmie klejącej i ozdobnym kamieniom domek zabaw zamienia się w statek kosmiczny – a mali astronauci mogą puścić wodze fantazji. W ogrodzie czeka ich mnóstwo przygód. W każdym razie bezpieczeństwo powinno być tutaj na pierwszym miejscu. Odpowiednia powierzchnia placu zabaw na świeżym powietrzu pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji i stłuczenia. Maty chroniące przed upadkiem są antypoślizgowe, można je ustawiać na różnych powierzchniach i mają szerokie zastosowanie na placu zabaw. Zdobywają też punkty w zakresie higieny – są łatwe w utrzymaniu czystości. Płyty z kratką na trawę oferują inny wariant – przekonują naturalnym wyglądem, można je mocować nawet w pagórkowatych miejscach i zapewniają ochronę przed upadkiem z wysokości 2 metrów.

Plac zabaw inspirowany bajką „Królewna Śnieżka”

plac zabaw ogród plac zabaw śnieżnobiały inspirowany

Kolejny projekt inspirowany jest bajką „Królewna Śnieżka” – Disney zaprezentował w 1937 roku film fabularny „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, który wywołał wówczas sensację. Prawie 100 lat później interpretacja Disne jest nadal bardzo popularna. Najważniejsze baśniowe tła można odtworzyć w dużym ogrodzie. Oczywiście nie powinno zabraknąć Domu Siedmiu Krasnoludków. Tam dzieci mogą zorganizować herbatki z lalkami i pluszowymi zabawkami, poczytać książki lub po prostu odpocząć w cieniu.

plac zabaw ogród krasnoludki królewna śnieżka zrobić inspirację

Na podwórku zrealizowano wtedy świetny projekt – domki dla lalek, krasnale ogrodowe i oczywiście figurka Śnieżki przyczyniają się do uroczej aranżacji. Zabawkowy pociąg, który w kreatywny sposób łączy poszczególne elementy, zapewnia zmianę. Dzieci mogą wcielić się w różne role i dać upust swojej kreatywności – zabawa gwarantowana. Jednocześnie konstrukcja jest niezwykle kompaktowa i idealnie nadaje się nawet na ogródek działkowy. Tym bardziej – w przeciwieństwie do innych placów zabaw, pokazany powyżej projekt można w mgnieniu oka zdemontować i przechowywać w altanie na zimę.

Plac zabaw do ogrodu – Alicja w Krainie Czarów

plac zabaw ogród system ćwiczeń pociąg ogrodowy

Książka dla dzieci „Alicja w krainie czarów” została opublikowana w 1871 roku – jest to dziś jedna z najpopularniejszych opowieści dla dzieci. Kolejny projekt jest tym inspirowany – figurki grzybów są odlane z betonu i służą jako stoły i krzesła. Tutaj oczywiście wymagana jest ostrożność przy ustawianiu, ponieważ meble betonowe powinny być bardzo stabilne na podłodze, aby nie powodowały obrażeń. Jeśli nie czujesz się komfortowo, możesz zasięgnąć porady lub po prostu kupić gotową grupę do siedzenia. Trzy parasole zapewniają cień dla przytulnego miejsca do siedzenia na zewnątrz, gdzie ludzie bawią się, malują i wspinają. Oczywiście nie powinno tu zabraknąć również zabawkowego pociągu. W każdym razie konfiguracja jest czasochłonna i musisz mieć pewne doświadczenie, aby bezproblemowo opanować zadanie. Ale możesz po prostu ułożyć kostkę brukową, a maluchy mogą jeździć na zjeżdżalni.

plac zabaw ogród system wodny buduj własne pomysły

Jeśli dzieciom nie wolno bawić się w basenie i stawie ogrodowym, należy zaproponować alternatywę – w USA pokazane powyżej gry wodne z powodzeniem się sprawdziły. Na antypoślizgowe maty chroniące przed upadkiem przyklejone są specjalne folie. Wbudowane rozbryzgi zapewniają chłodzenie w gorące letnie dni.

Statek piracki w ogrodzie jest idealny na przygody na świeżym powietrzu

plac zabaw ogród plac zabaw statek piracki motyw

Ho-ho-ho! Statek piracki w ogrodzie jest punktem kulminacyjnym kolejnego projektu DIY. Właściwie właściciele po prostu zmodyfikowali starą łódź. Farbę zeszlifowano, drewno przemalowano, postawiono ławki. Z jednej strony prowadzi zamek rycerski z tworzywa sztucznego, az drugiej most linowy na statek. Plac zabaw przylega bezpośrednio do basenu, a dookoła rosną egzotyczne rośliny, takie jak palmy i paprocie – pomysłowy projekt sprawia, że ​​marzymy o odległej wyspie.

plac zabaw ogród statek wspinaczka zamek basen

Projekt został zainspirowany cyklem filmowym „Ucieczka z Karaibów” – sceneria faktycznie oferuje możliwość zorganizowania poszukiwania skarbów czy świętowania urodzinowego przyjęcia dla dzieci w ogrodzie. Oczywiście mniejsze dzieci mogą bawić się przy basenie tylko pod nadzorem.

piraci z ogrodu zabaw budują własny statek

Inny wariant ogrodu działkowego – statek piracki na środku klombu. Niebieskie hortensje tworzą złudzenie optyczne i przypominają fale. Detale, takie jak wiosła, lampy gazowe, lornetki i oczywiście skrzynia ze skarbami, uzupełniają projekt.

plac zabaw ogród kino letnie beczka piwa piraci

Letnie kino o pirackim wyglądzie: stare beczki piwa stają się krzesłami, telewizor „ukryty” jest w skrzyni skarbów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić miłe wieczory z przyjaciółmi w ogrodzie!

Stwórz plac zabaw dla małej wróżki

plac zabaw ogrodowy domek zabaw Alicja w krainie czarów inspirowana

Magicznie piękny plac zabaw dla małej wróżki – domek zabaw to idealna okazja, by zaprosić przyjaciół na herbatkę.

plac zabaw ogród śnieżnobiała dziewczyna sama zbuduj domek

Pomosty prowadzą do uroczej części wypoczynkowej obok drugiego domku. Oczywiście nie powinno zabraknąć małej wróżki na pniu drzewa – projekt został zainspirowany postacią Dzwoneczek z filmu „Piotruś Pan”. Nazwa uduchowionej wróżki pochodzi z języka angielskiego i jest tłumaczona jako „mały dzwonek”. Nawiasem mówiąc, prawie wszystkie meble i dekoracje z projektu właściciele wykonali sami – kwiaty są z tkaniny, taborety to prawdziwe pnie drzew, domek jest z tektury i ozdobiony naklejkami.

plac zabaw ogrodowy system wodny trampolina

Plac zabaw inspirowany filmem „Kraina lodu”

plac zabaw ogród wspinaczka dzieci letnia zabawa

Amerykański film „Kraina lodu” stał się popularny na całym świecie. Rodzina, która zdecydowała się na ten temat, ma trzy córki, które również należą do wielu małych fanów serialu. Sztuczny śnieg, domek dla lalek i oczywiście wygodna niebieska część wypoczynkowa tworzą idealne tło dla mostka wspinaczkowego nad basenem i sanek tuż obok.

plac zabaw ogród mrożony inspirert system ćwiczeń basen

plac zabaw ogród mrożony inspirowany stołek do zjeżdżalni

Plac zabaw na świeżym powietrzu „Ariel, Syrenka”? 

plac zabaw ogród syrenka projekt basenu dla dzieci

Od początku było jasne, że basen dla dzieci będzie kolorowo udekorowany – rodzice zaskoczyli córkę plakatem z filmu „Ariel, Syrenka”. Całości dopełniają inne morskie elementy dekoracyjne, takie jak latarnie, muszle i sieci rybackie. Tutaj również zaleca się ostrożność – dzieci powinny bawić się w basenie tylko pod nadzorem.

plac zabaw ogród stolik dla dzieci alice wonderland

Nieważne, czy duże, czy małe – w ogrodzie zawsze jest wolna nisza na plac zabaw na świeżym powietrzu. Właściwa lokalizacja jest osłonięta przed wzrokiem ciekawskich, zapewnia ochronę przed słońcem i wiatrem i znajduje się w odległości 5 metrów od sąsiedniego domu. Plac zabaw składa się z placu zabaw z huśtawką, zjeżdżalnią i piaskownicą oraz strefy, w której dzieci mogą odpocząć – domku, namiotu lub zamku wspinaczkowego. Odpowiednie do wieku urządzenia gwarantują zabawę, odpowiednia powierzchnia chroni przed kontuzjami. Wykonane przez Ciebie dekoracje wprowadzą Cię w dobry nastrój. Lato może nadejść – teraz każdy będzie czuł się komfortowo na zewnątrz.

Wieża wspinaczkowa Myszka Miki i plac zabaw do ogrodu z pomostem

plac zabaw ogród disney playhouse system wspinaczkowy

gry ogrodowe na placu zabaw zrób sobie

Motyw „Tajemniczy ogród” na plac zabaw na świeżym powietrzu

plac zabaw ogród plac zabaw dziewczyna

Plac zabaw do ogrodu – Śpiąca Królewna wspinaczka na zamek na podwórku

plac zabaw ogród plac zabaw zamek sam zbuduj cierniste krzewy

plac zabaw ogród wieża wspinaczkowa dom zabaw

plac zabaw ogród wspinaczka wisząca ścieżka drewniany dom

plac zabaw ogród most wspinaczkowy domek zabaw zjeżdżalnia kwiaty dzieci

plac zabaw ogród gra skoki wysokość nieba czarny tafel

plac zabaw ogrodowy hobbit zbuduj własny domek do zabawy

plac zabaw ogród wiszący huśtawka zjeżdżalnia tunel drewno

plac zabaw ogród plac zabaw wspinaczka dzieci most

Spraw, aby system wspinaczkowy na placu zabaw był bezpieczny!

plac zabaw ogród plac zabaw ogród zaprojektuj swój własny pomysł

plac zabaw ogród plac zabaw driftwood

plac zabaw schody ogrodowe wiata ogrodowa huśtawka

plac zabaw ogród wippem czarna tablica

plac zabaw ogród trampolina darmowa gra