Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Żółta kwitnąca roślina okrywowa: osiem tworzących dywany, odpornych bylin na słońce i cień

Niezależnie od tego, czy jest to alternatywa dla trawnika, wypełnienie luk w kwietniku, czy też obramowanie ścieżek ogrodowych i tarasów: rośliny okrywowe są naprawdę wszechstronne i można je stosować w każdym obszarze zewnętrznym. Szczególnie pięknie wyglądają gatunki kwitnące. Podaliśmy już kilka sugestii dotyczących białych bylin kwitnących. W dzisiejszym artykule wymieniamy również żółto kwitnące okrywowe. Dzięki jasnożółtym kwiatom zamieniają nawet zacienione miejsca pod drewnem i drzewami w morze kwiatów.

Żółta kwitnienie okrywowa: zastosowania

Posadź żółtą kwitnącą ziemię wokół ścieżki ogrodowej

Rosnącą popularnością cieszą się rośliny dywanotwórcze. Są nie tylko piękne i łatwe w pielęgnacji, ale mogą być również używane na wiele sposobów. Na przykład do zazieleniania spoin chodnikowych na ścieżce ogrodowej. Większość rodzajów okrywy gruntowej szybko się rozprzestrzenia i hamuje wzrost chwastów. Więc możesz zaoszczędzić sobie irytującego zadania.

Sadzenie żółtej kwitnącej okrywy na skraju lasu

Zacienione obszary, na przykład pod drzewami i krzewami, często wydają się puste. Możesz przekształcić je w morze kwiatów z żółtymi kwitnącymi okrywami gruntowymi. Szczególnie pięknie wygląda, jeśli posadzisz wysokie trawy ozdobne lub paprocie bezpośrednio pod drzewem, a następnie byliny tworzące dywany na skraju lasu.

żółte kwitnące rośliny okrywowe do użytku w ogrodzie

Rośliny o wysokości 40 lub 50 cm mogą stanowić akcenty w narożnikach ogrodów, w skalnym ogrodzie lub na obrzeżach kwiatów. Uzyskaj szczegółowe porady w centrum ogrodniczym i wybierz gatunek, który kwitnie przez całe lato i dobrze toleruje ciepło. Ponieważ żwir, kamienie i piasek oddają ciepło, a to powoduje, że korzenie się nagrzewają, a woda w gruncie odparowuje. Na szczęście istnieje wiele roślin okrywowych, które mogą przetrwać przy niewielkiej ilości wody i dobrze się rozwijać nawet w pełnym słońcu.

Żółta kwitnąca roślina okrywowa na słońce: rozchodnik i rozchodnik wysoki

Roślina okrywowa żółta, odporna na rozchodniki dywanowe, rozchodnik

Zarówno rozchodnik, jak i rozchodnik wysoki należą do rodziny grubolistnej. Różnica polega nie tylko na wysokości, ale przede wszystkim na liściach. Niemniej jednak te dwa gatunki wyglądają łudząco podobnie i mają podobne wymagania co do gleby i lokalizacji. Są prawdziwymi czcicielami słońca i najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu. Dlatego są idealnym dodatkiem do ogrodu skalnego. Musisz jednak dowiedzieć się o maksymalnej wysokości wzrostu w centrum ogrodniczym, ponieważ może się ona znacznie różnić w zależności od odmiany. Jeśli chodzi o kolor kwiatów, dostępna jest prawie cała paleta kolorów. Okrywowe kwitną najczęściej na biało lub żółto. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu.

Pod względem pielęgnacji zarówno rozchodnik, jak i rozchodnik wysoki (roślina hybrydowa) są dość łatwe w pielęgnacji.

Wytrzymała, żółta kwitnąca roślina okrywowa: rozchodnik dywanowy to idealna roślina do ogrodu skalnego

Okrywowa żółta do rozchodników słonecznych Odmiana Yellow Brick Road

Rozchodnik dywanowy jest jednym z najpopularniejszych roślin okrywowych do ogrodu. Jest blisko spokrewniony z rozchodnikiem, ale od 16 lat nie jest zaliczany do rodzaju Sedum. Niemniej jednak, roślina wieloletnia, która pierwotnie pochodzi z Azji, nadal jest mylona z rozchodnikiem. Wynika to głównie z żółtych kwiatów, które tworzy od czerwca do września.

Oszczędna roślina okrywowa wyróżnia się szybkim wzrostem. Stopniowo tworzy pędy i szybko rozprzestrzenia się na kwietniku. Dlatego idealnie nadaje się do ogrodu skalnego. Rozchodnik dywanowy bez problemu znosi upał i mróz i jest odporny. W zależności od odmiany może kwitnąć nie tylko na żółto, ale także na biało, różowo lub ognistoczerwono.

Właściwa lokalizacja dla rośliny to w pełnym słońcu, w jasnym cieniu lub w półcieniu. Może również kwitnąć w cieniu, ale wtedy wytwarza znacznie mniej kwiatów. Dobrze przepuszczalna i uboga gleba z dużą zawartością żwiru i piasku zapewnia idealne warunki do szybkiego wzrostu i długiego okresu kwitnienia.

Rozchodnik dywanowy można wykorzystać jako zazielenienie ścian, zazielenienie dachu lub alternatywę dla trawnika. Należy jednak zadbać o to, aby roślina nie rozprzestrzeniła się zbyt szybko w ogrodzie, a zwłaszcza na innych działkach.

Żółta kwitnąca roślina okrywowa na słońce: zioło z kamienia skalnego

Rock Steinkraut żółta kwitnąca roślina okrywowa na ściany i zbocza

Kamienne ziele to solidna, kwitnąca roślina okrywowa, która w kwietniu tworzy swoje pierwsze ciemnożółte kwiaty w kształcie baldacha. Czas kwitnienia może się znacznie różnić w zależności od odmiany. Z reguły wieloletnie kwiaty tworzące dywany są przez całe lato. Ma silny, kępkowaty wzrost i osiąga maksymalną wysokość 40 cm, pędy opadają na ziemię pod ciężarem kwiatów w kształcie koryta.

Rock Steinkraut żółto kwitnąca roślina okrywowa do ścieżek ogrodowych

Werbena preferuje stanowiska słoneczne lub zacienione. Gleba wymaga odwodnionej, umiarkowanie wilgotnej do świeżej gleby z dużą zawartością piasku. Dlatego ziemia doniczkowa nie jest zbyt odpowiednia. Słaba gleba pod ogród skalny jest do tego idealna.

Roślina okrywowa wymaga niewielkiej konserwacji. Werbena nie potrzebuje nawozów. Ponieważ nie toleruje nasiąkania wodą, należy ją podlewać tylko wtedy, gdy jest to konieczne, w okresach suchych w lecie. Zazwyczaj jednak letni deszcz może zapewnić roślinie wystarczającą ilość wody. Zaleca się przycinanie po okresie kwitnienia. Na początku sezonu ogrodniczego, czyli po lodowych świętych, można posadzić w ogrodzie bylinę. Wtedy właściwym momentem jest obfite podlewanie młodych roślin i zapewnienie im długotrwałego nawozu.

Okrywowa do półcienia: złoty kosz jako krawędź drewna

Okrywowe żółte kwitnące złote kosze

W przydomowym ogródku złoty kosz jest jednym z trwałych kwiatów. Roślina okrywowa północnoamerykańska ma pokrój przypominający poduszkę, zwarty i osiąga maksymalną wysokość około 20 cm. Dzięki jasnożółtym kwiatom i dużym ciemnozielonym liściom z ząbkowanym brzegiem, roślina przyciąga wzrok.

Złoty kosz preferuje miejsce w jasnym lub półcieniu. Dlatego jest często używany jako obramowanie lub do sadzenia obszarów pod krzewami i drzewami.

żółty kwitnący złoty kosz okrywowy

Złoty kosz ma wysokie wymagania na podłodze. Powinien być bogaty w minerały i próchnicę. Dobry drenaż jest absolutną koniecznością, w przeciwnym razie może rozwinąć się zgnilizna. Przewiewna gleba powinna być umiarkowanie wilgotna.

Pod względem pielęgnacji roślina nie jest szczególnie wymagająca. Jest tylko raz na wiosnę przycinana i nawożona. Młode rośliny potrzebują dużo wody. Po uformowaniu kwiatów można je podlewać tylko w razie potrzeby.

Żółta kwitnąca roślina okrywowa zapewnia cień: złota jagoda przyciąga pszczoły

żółta kwitnąca roślina okrywowa odporna na Waldsteinie

Złota jagoda, nadal znana jako Waldsteinia, to szybko rosnąca roślina okrywowa, która przyciąga pszczoły i motyle. W centrum ogrodniczym można znaleźć szeroką gamę odmian. Dywan złoty jagoda jest bardzo płaski i osiąga wysokość 10 cm. Inne odmiany tworzące dywany mogą osiągać wysokość do 20, a nawet 40 cm. W okresie kwitnienia dwumiesięcznego (od kwietnia do maja) jagoda wytwarza małe i średnie żółte kwiaty. Roślina jest wiecznie zielona i mrozoodporna.

Waldsteinie wiecznie żółta kwitnąca roślina okrywowa

Złocista jagoda najlepiej rozwija się w półcieniu iw cieniu. Doskonale przystosowała się do zmiennych, zacienionych miejsc i jest często wykorzystywana jako obrzeże drewniane. Świeża, piaszczysta, bogata w składniki odżywcze i próchnicza gleba sprzyja ich szybkiemu wzrostowi. Przy dobrej pielęgnacji roślina szybko wykształci pędy. Roślina okrywowa może zatem pomóc w wypieraniu chwastów. Wykorzystywany jest również jako wypełniacz szczelin w kwietniku lub wokół ścieżki ogrodowej.

Okrywowa z żółtymi kwiatami: Krzew palcowy jest prawdziwym trwałym gafa

żółta kwitnąca odmiana krzewu Nana dla roślin ogrodowych skalnych

Krzew palcowy jest trwałym kwitnieniem wśród roślin okrywowych. Tworzy średniej wielkości żółte kwiaty od maja do października lub do pierwszych przymrozków. W centrum ogrodniczym można znaleźć różne odmiany o średniej wysokości 40 cm. Roślina okrywowa nadaje się zarówno jako akcent w ogrodzie skalnym, jak i do przykrycia częściowo zacienionych obszarów w ogrodzie.

Posadź krzew okrywowy z żółtymi kwiatami

Tuleja palcowa nie ma specjalnych wymagań co do gleby, o ile drenaż jest dobry. W ten sposób można zapobiec gromadzeniu się wody. W przeciwnym razie roślina jest dość łatwa w pielęgnacji. Nie potrzebuje żadnych nawozów i dobrze się rozwija bez podlewania. Roślina wieloletnia jest więc idealna jako nasadzenie na zboczu.

Żółte kwitnące zawilce na pastwisko pszczół w przydomowym ogrodzie

Anemonowy kwiat z żółtymi kwiatami w ogrodzie

Zawilec to pospolita roślina okrywowa w przydomowym ogrodzie. Bylina o wysokości prawie 20 cm doskonale nadaje się do sadzenia brzegów ścieżek ogrodowych i klombów. Może być również uprawiana w donicach i doniczkach. Istnieje wiele odmian. Jednak tylko żółty anemon kwitnie na żółto.

Żółty zawilec może uformować piękny kobierzec kwiatów pod drzewami w ogrodzie już w marcu. Posadź co najmniej 25 młodych roślin na metr kwadratowy, aby uzyskać pożądany efekt. Roślina okrywowa dorasta do około 20 cm wysokości i tworzy kwiaty w kształcie miseczek. Żółty anemon pełni w przyrodzie ważną funkcję, ponieważ jest jednym z nielicznych kwiatów, które już na początku wiosny dostarczają pszczołom pokarmu. Roślina okrywowa jest odporna i bez problemu znosi mróz, śnieg i wiatr.

Żółty anemon najlepiej rozwija się w częściowym i jasnym cieniu. Preferuje gleby umiarkowanie świeże, zasobne w próchnicę. Nie musisz podlewać rośliny, ponieważ potrzebuje ona mało wody. Możesz również zrezygnować z nawozów, o ile gleba spełnia wymagania roślin. Popularnymi partnerami do sadzenia żółtych ukwiałów są fiołki i paprocie, które również preferują miejsca częściowo zacienione.

Rośliny tworzące dywany o żółtych kwiatach: ziele dziurawca zwyczajnego

Ziele dziurawca żółtego okrywowe odporne

Ziele dziurawca to półkrzew dorastający w przydomowym ogródku na wysokość około 40 cm. W lipcu zaczyna produkować duże żółte kwiaty. Okres kwitnienia kończy się we wrześniu, tuż przed pierwszymi przymrozkami. Wiosną i latem roślina ta szybko się rozprzestrzenia i może pokryć dawny trawnik w ciągu zaledwie jednego sezonu ogrodniczego. Dlatego jest popularnym wyborem do ogrodu naturalnego, gdzie nie tylko stanowi alternatywę dla drogich trawników, ale nadaje się również do sadzenia obszarów pod drzewami i krzewami.

żółte kwitnące rośliny tworzące dywany ziele dziurawca zwyczajnego

Świeża, bogata w próchnicę i przewiewna gleba zapewnia najlepsze warunki do szybkiego wzrostu. Lepiej używać wody oszczędnie, ponieważ zalanie wodą może doprowadzić do porażenia grzybami.